Son dakika... Meteoroloji'den yeni hava durumu raporu! 42 kent alarmda: İstanbul için saat belli oldu

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu 42 kent alarmda: İstanbul için saat belli oldu
Oluşturulma Tarihi: Nisan 07, 2022 07:18

Meteoroloji'nin son hava durumu raporuna göre bugün Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yağış bekleniyor. İstanbul'da da öğle saatlerinden sonra Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere kent genelinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Meteoroloji bugün beklenen yağışlar nedeniyle 42 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. İşte 7 Nisan hava durumu raporu...

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, İç ve Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarda çığ riski bulunmaktadır.

İSTANBUL'DA GÖK GÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK BEKLENİYOR

İstanbul'da öğleden sonra aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın akşam saat 20:00'ye kadar sürmesi bekleniyor. 

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan uyarıda, "Bugün öğle saatlerinden sonra Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere İstanbul'da yerel olarak kuvvetli (15-30 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

AFAD'DAN KUVVETLİ YAĞIŞ AÇIKLAMASI

AFAD, "Bugün öğle saatlerinden sonra, Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere, İstanbul’da kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun." mesajını paylaştı.

AFAD'ın açıklamasında "Bugün akşam saatlerinden itibaren, Batı Karadeniz ile Ankara, Eskişehir ve Çankırı’da yerel kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel küçük çaplı dolu yağışı gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun" denildi.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu 42 kent alarmda: İstanbul için saat belli oldu

Kuzey kesimlerde sıcaklığın 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Haberin Devamı

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın güneyi, Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ile Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) ve kısa süreli fırtına (60-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, Soba ve baca gazı zehirlenmesi, yüksek kesimlerde hızlı kar erimesi nedeniyle meydana gelebilecek su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haberin Devamı

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN 'SAĞANAK' UYARISI

Ankara Valiliği'nce kentte akşam saatlerinden itibaren sağanak beklendiği, sel ve su baskını gibi olası olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Valiliğin Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, "Son meteorolojik değerlendirmelere göre; Ankara'da bugün akşam saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış, yağış anında kuvvetli rüzgar, yerel küçük çaplı dolu yağışı beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi. 

Haberin Devamı

PROF. DR. ŞEN: YAĞIŞ CUMA ÖĞLEDEN SONRA BATIYI TERK EDİYOR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından "Bugün öğleden itibaren Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz bölgelerinde gök gürültülü sağanak yağış görülecek. Akşam ve gece İç Anadolu ve İç Ege daha sonra doğu Karadeniz'i de etkileyecek. Yağış cuma öğleden sonra batıyı terk edip Anadolu'ya gidecek. Sıcaklıklar artmaya devam edecek" mesajını paylaştı.

Şen, "Bugün yağışla birlikte Marmara'nın güneyi, Güney Ege, İç Anadolu'nun güneyinde, Batı Akdeniz'de rüzgar lodos yönünden kuvvetli, zamanla fırtına şeklinde esecek" ifadelerini kullandı. Şen, "Bu akşam saatlerinde Batı Karadeniz ile Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Çankırı ve Çorum çevreleri ile Ankara, Eskişehir ve Balıkesir'in kuzey ilçelerinde yağışlar yerel olarak kuvvetli olacağından su baskınlarına dikkat" uyarısını yaptı.

Haberin Devamı

Meteoroloji 42 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu 42 kent alarmda: İstanbul için saat belli oldu

YAĞIŞLAR KAÇ GÜN SÜRECEK?

Yağışların yarın ülke geneline yayılması bekleniyor. Cumartesi günü sadece Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'da devam edecek yağışların pazar itibariyle yeniden başlayacağı tahmin ediliyor. İşte Meteoroloji'nin 5 günlük tahmin haritası...

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu 42 kent alarmda: İstanbul için saat belli oldu

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!