Son dakika... Kısıtlamasız pazar günü için plan yapanlar dikkat: 10 dakikada sel olabilir!

İstanbul'da kısıtlamaların kalktığı ilk pazar günü için yoğun yağış uyarısı yapıldı. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Bayram Doğan, "10 dakikada sel yapabilecek yağışlar olabilir" dedi. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise, 'Cumartesi günü Türkiye’nin kuzeyine ve İç Anadolu Bölgesi'ne yağmur geliyor. Yağış şiddeti tehlike yaratabilir.' açıklamasında bulundu.

Haberin Devamı

İstanbul hava sıcaklığı bunaltıyor. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Bayram Doğan uyarılarda bulundu.

Doğan “Hava sıcaklıkları 33 dereceler civarında seyredecek, hafta sonu itibariyle yeni bir yağışlı ve serin havanın etkisiyle, yine mevsim normallerinin üzerinde olacak şekilde 29 dereceye düşecek. Sıcaklığı şu an yoğun şekilde hissetmemizin sebebi hem dereceden hem de nemden dolayı. Yağışla birlikte nem artacağı için 29 dereceyi 33 derecelerde hissedeceğiz. Şu anda da bunaltıcı sıcaklar var, mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Güney bölgelerde 40 derecelere yakın sıcaklıklar var. Saat 10 ile 16 arasında sıcaklığın en yoğun hissedildiği saatlerde vatandaşlarımızın, özellikle kronik rahatsızlığı olanların güneşe çıkmamaları kendi faydalarına olur. Dışarı çıkacakların da güneşe çıkmamaları kendi faydalarına olur" diye konuştu.

Haberin Devamı

Son dakika... Kısıtlamasız pazar günü için plan yapanlar dikkat: 10 dakikada sel olabilir

"YOĞUN YAĞIŞTAN SEL VE SU BASKINI OLABİLİR"

Hafta sonu yağmur beklendiğini söyleyen Bayram Doğan “Bu yağışlar yaz yağışları olması nedeniyle gök gürültülü sağanak yağışlardır. 10 dakikada sel yapabilecek yağışlar olabilir. Uyarılık bir durum yok ama gök gürültülü sağanak yağışı olduğundan dolayı dolu yağışı olabilir, yıldırım düşmesi olabilir, yoğun yağıştan sel ve su baskını olabilir" dedi.

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise beklenen hava durumu ile ilgili olarak şu bilgileri paylaştı:

Bugün ve yarın (cuma) Türkiye’nin 3/4 ü sıcak hava dalgası riski altında. Unutmayın aşırı sıcaklarda bir doğal afettir. Sadece orta ve doğu Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu’nun kuzey doğusu hariç. Kendinizi koruyun.

Cumartesi günü Türkiye’nin kuzeyine ve İç Anadolu Bölgesi'ne yağmur geliyor. Yağış şiddeti tehlike yaratabilir. Takip edin.

Haberle ilgili daha fazlası: