Son dakika... Kar yağışı İstanbul'a giriş yaptı! Peş peşe uyarılar... 'Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın'

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının ardından kar yağışı yurda giriş yaptı. Trakya'da etkili olan yağış, kısa sürede her yeri beyaza bürüdü. İstanbul'da ise öğleden sonra hava karardı ve beklenen kar yağışı birçok ilçede başladı. Kar yağışı ile birlikte akşam saatlerinde trafik yoğunluğu yüzde 90'lara kadar yükseldi. CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, "Kar kalınlığı şehir içerisinde 5 santimi geçebilir, yükseklerde 15-20 santimi bulabilir. Yarın sabah beyaz bir örtüyle uyanma ihtimalimiz çok yüksek" dedi. AFAD tarafından yapılan uyarıda "Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı. Dışarı çıkmadan önce hava tahmin raporları takip edilmeli" ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce yapılan uyarıların ardından Trakya'da kar yağışı etkili oldu. Kar kalınlığı, Bulgaristan sınırındaki köylerde 5 santimetreyi geçti.

KAR YAĞIŞI İSTANBUL'A GİRİŞ YAPTI

İstanbul'da öğle saatlerinde ortalık karardı, gündüz adeta geceye döndü. Meteorolojinin uyarılarının ardından da kar yağışı, İstanbul'a Silivri'den giriş yaptı. İstanbul'un birçok ilçesinde kar yağışı etkili oluyor.

Beylikdüzü’nde lapa lapa yağan kar vatandaşlara zor anlar yaşattı. Köprüsünün üzeri beyaza bürünürken, insanlar yürümekte zorluk çekti.

Çatalca'da kar yağışı nedeniyle bazı sürücüler yolda kaldı

TRAFİK KİLİTLENDİ

İstanbul'da kar yağışının başlamasıyla birlikte akşam saatlerinde trafik yoğunluğu da arttı. İstanbul'da trafik yoğunluğu yüzde 90'lara kadar yükseldi.

KAR YAĞIŞI ÖNCESİ ŞEHRİN ÜSTÜNÜ KARA BULUTLAR KAPLADI

Haberin Devamı

Kentte kar yağışı öncesi öğle saatlerinde Tarihi Yarımada ve sahil şeridinde hava aniden kararırken, şehrin üstünü kara bulutlar kapladı.

Son dakika... Kar yağışı İstanbula giriş yaptı Peş peşe uyarılar... Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın

PROF. DR. ŞEN: YARIN SABAH BEYAZ BİR ÖRTÜYLE UYANMA İHTİMALİMİZ ÇOK YÜKSEK

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'daki kar yağışına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte Prof. Dr. Şen'in açıklamaları...

Soğuk bir hava var. Balkanlardan sarkacak soğuk ve yağışlı hava sistemi geliyor. İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren sıcaklık düşmeye başlayacak. İstanbul'da sıcaklık 6 dereceye kadar düşer. İstanbul'a kar gece yarısından sonra olur ama akşam saatlerinden itibaren de karla karışık yağmur yapabilir. Pazartesi günü İzmir'e bile kar yağabilecek.

Bilecik, Bursa, Kocaeli'nin doğusu, Bolu, Kastamonu'da kuvvetli kar yağışı olacak. Kar yağışı çarşamba gününe kadar devam edecek. İstanbul'da sıcaklık gündüz 1-2 dereceye kadar düşecek. Sıcaklıkta düşüşler salı gününe kadar devam edecek.

İSTANBUL'DA KAR NE KADAR ETKİLİ OLACAK?

Bu sistemde yerde İstanbul'da kar olacak. Şehir içerisinde 5 santimi geçebilir kar, yükseklerde 15-20 santimi bulabilir. Yarın sabah beyaz bir örtüyle uyanma ihtimalimiz çok yüksek.

Haberin Devamı

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgarın, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Göller Yöresi ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli( 40 - 70 km / sa) olarak esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi ile çatı uçması gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ZİRAİ DON UYARISI

Tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz Bölgelerinin kıyılarında ve iç kesimlerinde orta kuvvette, yükseklerinde kuvvetli, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise orta ve yer yer kuvvetli zirai don olayı beklendiğinden çiftçilerimizin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunduğundan vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Haberin Devamı

Meteoroloji, İstanbul dahil 19 kente bugün beklenen yağışlar nedeniyle sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu.

Son dakika... Kar yağışı İstanbula giriş yaptı Peş peşe uyarılar... Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın

AFAD'DAN DA UYARI GELDİ

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın bugünden itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinde etkili olmasının tahmin edildiği belirtildi.

Pazartesi gününden itibaren ise Türkiye'nin, Karadeniz üzerinden gelecek daha soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceği belirtilerek, "Tüm yurtta kuvvetli, yer yer yoğun kar şeklinde yağışlara neden olacağı tahmin edilmektedir. Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da perşembe gününe kadar zirai don tehlikesi bulunmamakta. Doğu kesimlerimizde kar örtüsü bulunan yüksek ve dik kesimlerde bu hafta beklenen kuvvetli ve yoğun kar yağışları ile birlikte çığ tehlikesi söz konusu. Aşırı soğuk hava, yoğun kar yağışları, çığ tehlikesi ve zirai don için vatandaşlarımızın ve yetkililerin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmesi önem taşımaktadır. AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi, valilerimizin başkanlığında il afet ve acil durum yönetimi merkezleri ve ilgili kurum ve kuruluşlarımız, bu kapsamda tedbirlerini alarak gelişmeleri takip etmektedir" denildi.

Haberin Devamı

'ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKILMAMALI'

Vatandaşların buzlanma ve don tehlikesi ile çığ tehlikesine karşı alabileceği önlemler ise şöyle sıralandı:
"Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkılmamalı. Dışarı çıkmadan önce hava tahmin raporları takip edilmeli. Devam eden bir tedavi ihtiyacı bulunan vatandaşlarımız, durumlarını bağlı bulundukları illerdeki İl Sağlık Müdürlüğü ile sağlık kuruluşlarına bildirmeli. Çatılarda oluşan buz sarkıtlarından uzak durulmalı. Vücudu sıcak tutacak elbiseler tercih edilmeli. Kayarak düşme tehlikesine karşı yürürken eller cepte tutulmamalı. Küçük ve dengeli adımlarla yürünmeli. Tabanı kaygan olmayan ayakkabılar tercih edilmeli. Cep telefonları bataryası ve varsa mobil şarj ünitesinin şarjları dolu tutulmalı, radyo ve el feneri için yedek pil bulundurulmalı."

Haberin Devamı

ANTALYA'NIN DOĞUSUNA UYARI

Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren Antalya’nın doğusu, Mersin’in Anamur, Konya’nın Seydişehir ve Hadim ile Karaman’ın Ermenek ilçelerinde görülecek olan yağışların, kıyı kesimlerde çok kuvvetli (51-100 kg/m2) gök gürültülü sağanak, 1000 metre üzeri rakımlı kesimlerde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Başta Antalya’yı Konya’ya bağlayan karayolu ve geçitlerde buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar, tipi şeklinde yağış, çığ riski ile kıyılarda sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ile yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MUĞLA ÇEVRELERİ İÇİN ÖNEMLİ UYARI

Yapılan son değerlendirmelere göre; Muğla çevrelerinde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, bugün (Cuma) akşam saatlerinden itibaren etkisini artırarak yarın (Cumartesi) akşam saatlerine kadar yerel kuvvetli (30-65 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 

Haberle ilgili daha fazlası: