Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 04, 2017 23:04

Suriye rejimine ait Rus yapımı MİG 21 tipi bir savaş uçağı dün akşam saatlerinde Hatay’ın merkezinin 8 kilometre batısında Yaylacık bölgesine düştü. Ekipler 9 saatlik çalışmanın ardından Albay rütbesindeki pilot 'Mehmet Sufhan'ı enkazın yaklaşık 40 km uzağında bitkin halde buldu. 56 yaşındaki pilotun Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’ndeki tedavisi sürüyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, pilotun iade edilip edilmeyeceğiyle ilgili açıklama yaptı. Öte yandan Anadolu Ajansı'nın haberine göre Pilot Sufhan'ın ifadesinde, uçakla İdlib kırsalını vurmak için Lazkiye'den havalandığını ancak bu sırada vurulduğunu söylediği kaydedildi.

Haberin Devamı

HATAY’ın merkez ilçesi Yaylacık Mahallesi kırsalına düşen Suriye savaş uçağının paraşütle atlayan pilotu sabaha karşı bulunarak hastaneye kaldırıldı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre paraşütle atladığı belirlenen pilotunun paraşütü Altınözü İlçesi’nin kırsal kesimdeki Fatikli Mahallesi’nde uçağın düştüğü alandan yaklaşık 40 kilometre güneyde bulundu. Paraşütün bulunması ardından arama çalışmalarını bu bölgede yoğunlaştıran ekipler, bölgenin yağışlı olması ve toprağın çamur halde olması nedeniyle arama çalışmalarını ağır şartlar altında sürdürdü. Jandarma ve polis özel harekat ekipleri 9 saatlik çalışma ardından paraşütün bulunduğu yerin yaklaşık 500 metre uzağında uçağın pilotunu bitkin halde buldu.

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

Haberin Devamı

Pilot ilk olarak Altınözü İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü, burada ambulansa alınan ve ilk müdahalesi yapılan pilot, ardından eskort eşliğinde Hatay Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Bu arada düşen uçağın tek kişilik olduğu ve uçakta başka kimse olmadığı anlaşılınca bölgedeki arama-kurtarma çalışmalarına son verildi.

İLK İFADESİNDE 'VURULDUM' DEMİŞ

Hatay Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi'nde tedavi altına alınan albay rütbesindeki "Mehmet Sufhan" (56) adlı Suriyeli pilotun omurgasında kırık olduğu, bacakları ve yüzünde yaralar bulunduğu öğrenildi. Genel sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen pilotun uyuduğu gözlendi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Pilot Sufhan'ın ifadesinde, uçakla İdlib kırsalını vurmak için Lazkiye'den havalandığını ancak bu sırada vurulduğunu söylediği kaydedildi. Pilotun paraşütle atladıktan sonra yaklaşık 500 metre yürüdüğü öğrenildi.

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

Hatay’a düşen Suriye savaş uçağının sabaha karşı bulunan ve adı açıklanmayan pilotu, beyin sarsıntısı geçirmiş olma ihtimaline karşı, Hatay Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’nde tedavi altına alındı.Pilotun tedavisinin sürdüğü serviste geniş güvenlik önlemi alınırken, polis ve jandarma, hastane çevresinde kuş uçurtmuyor. Jandarma ekipleri, düşen uçağın enkazının bulunduğu Yaylacık Köyü çevresinde güvenlik koridoru oluşturdu. Bölgeye giriş çıkışlar kontrollü olarak yapılıyor. Bu arada uçağın enkazının Rus askeri yetkililer tarafından inceleneceği öne sürülüyor.

Haberin Devamı

BUNDAN SONRA NASIL BİR YOL İZLENECEK?

 Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Yaylacık Mahallesi kırsalına düşen Suriye'ye ait savaş uçağından paraşütle atlayan pilotun iadesiyle ilgili, "İçinde bulunduğumuz an itibarıyla pilotun tedavisi devam ediyor. Bütün olay netleştikten sonra buna ilişkin karar da verilecek ama şu an olay çok taze. Hangi amaçla ve nasıl Türkiye sınırlarına düştüğü, uçağın, pilot da dahil atladığı, hangi görev ve faaliyet çerçevesinde buralarda bulunduğu hususları bütün açıklığıyla ortaya çıktıktan, netlik kazandırıldıktan sonra bununla ilgili karar da önümüzdeki günlerde verilecek." dedi.

Canikli, Hatay Valiliğinde gazetecilere yaptığı açıklamada, gece boyu yaşanan gelişmeleri hatırlatarak, pilotun hayati tehlikesinin bulunmadığını söyledi.
Bir gazetecinin, pilotun iadesiyle ilgili sorusu üzerine Canikli, pilotun birkaç kırığı olduğunu ve tedavisinin sürdüğünü belirtti.
Konuyla ilgili hususların gelecek günlerde netleşeceğini kaydeden Canikli, şöyle konuştu:

Haberin Devamı

"İçinde bulunduğumuz an itibarıyla pilotun tedavisi devam ediyor. Bütün olay netleştikten sonra buna ilişkin karar da verilecek ama şu an olay çok taze. Hangi amaçla ve nasıl Türkiye sınırlarına düştüğü, uçağın, pilot da dahil atladığı, hangi görev ve faaliyet çerçevesinde buralarda bulunduğu hususları bütün açıklığıyla ortaya çıktıktan, netlik kazandırıldıktan sonra bununla ilgili karar da önümüzdeki günlerde verilecek. Şu an itibarıyla durum budur."

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

Pilotun tedavisi devam ediyor. 

NELER OLMUŞTU?

Hatay’ın Samandağ İlçesi’ne bağlı Yaylacık Mahallesi kırsalına saat 18.30 sıralarında büyük bir gürültü duyduklarını söyleyen köylüler jandarmaya bilgi verdi. Amanos Dağları eteklerine düşen uçağın pilotlarının paraşütle atladığı bilgisi üzerine arama-kurtarma ekipleri sevk edildi.

Haberin Devamı

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

VALİ ATA: ENKAZA ULAŞILDI

Hatay Valisi Erdal Ata, düşen Suriye uçağının enkazına ulaşıldığını açıkladı. Yaylacık civarında Amanos Dağları eteğinde bulunan uçağın kokpit bölümünün boş olduğunu pilotların atlayarak kurtulduğu kanaatini taşıdıklarını belirten Vali Ata, "Jandarma timleri ve sağlık ekipleri uçağın enkazına ulaştılar. Uçağın kokpit yerinin boş olduğu görüldü. Pilotların atlayarak kurtuldukları kanaatindeyiz. Hem jandarma hem emniyet hem de AFAD ekiplerimiz pilotları arama kurtarma çalışmaları yapıyor" diye konuştu. Uçağın enkazının bulunduğu bölge jandarma tarafından güvenlik çemberine alınırken, bölge giriş çıkışlara kapatıldı. 

Haberin Devamı

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

MiG-21, Sovyetler Birliği'nde Mikoyan Gurevich Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan ve üretilen süpersonik (sesten hızlı) jet avcı/önleyici uçağıdır. MİG-21'ler 1959-1985 arasında Rusya'da üretildi.

ÖNCE PARAŞÜT BULUNDU

Yaylacık Mahallesi kırsalına düşen Suriye'ye ait savaş uçağının pilotuna ait olduğu değerlendirilen paraşüt, Altınözü ilçesinde bulundu. Bölgede pilota rastlamayan güvenlik güçleri, arama çalışmaları yoğunlaştı.

PİLOTA ULAŞILDI

Ekipler, uçağın pilotunu 9 saatlik çalışmanın ardından, paraşütün bulunduğu yerin yaklaşık 500 metre, enkazın ise 40 km uzazağında bitkin halde buldu.
Suriye uyruklu olduğu öğrenilen ve ismi henüz belirtilmeyen pilot, ekiplerce Altınözü İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü.
Burada ambulansta ilk müdahalesi yapılan pilot, daha sonra Hatay Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
Uçağın tek kişilik olduğu ve başka pilot bulunmadığı, bölgedeki arama tarama çalışmalarının sonlandırıldığı kaydedildi.

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

Hatay'ın merkez Antakya ilçesi Yaylacık Mahallesi kırsalına Suriye'ye ait olduğu değerlendirilen uçağın düşmesinin ardından, Altınözü ilçesi Enek mevkisinde uçağın pilotuna ait olduğu iddia edilen paraşüt bulundu.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Bu arada uçağın düştüğü bölgeye ilk ulaşan Yaylacık sakinleri yaşadıklarını anlattı. Mahalle sakinlerinden Süphan Polat enkazın bulunduğu bölgeye ilk gidenlerden olduğunu belirtip, "Arkadaşlarla beraber koştuk, yetiştik. Askerler gelmeden önce biz yetiştik, kokpitine kadar baktım, pilotlardan hiç iz yoktu, zaten biz yaralı var diye gittik, yaralı falan bulamadık, kokpiti bulduk, kokpit yanıyordu, birkaç tane mermi ve uçaksavar vardı, patlamamıştı biz de patlama olabilir diye uzaklaştık, derken asker ve sağlıkçılar geldi" dedi.

’PİLOTLARIN SİLAHLARINI BULDUK’

Mahalle sakinlerinden Kemal Doğu ise, "Uçak çamların içine düşmüş, orada silahlarını buldum, askerleri aradık, asker hiçbir şeye dokunmayın dedi, uçak o arada hala yanıyordu, asker geldi, AFAD görevlileri geldi, onlara teslim ettik, pilotları bulamadık" diye konuştu.

Son dakika: Düşen Suriye uçağının pilotu bulundu... İlk sözleri

Hatay Valiliği'nin resmi internet sitesinde yaptığı basın açıklamasında düşen uçağın enkaz fotografları da yayınlandı.

MUHALİFLERİN ATEŞ AÇTIĞI İDDİASI

Hatay’da düşen MİG 21 savaş uçağının Suriye’deki muhaliflerin yerden açtığı ateşle vurulduğu da ileri sürüldü. İddiaya göre savaş uçağı Hatay’ın Altınözü İlçesi’nin yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Suriye’nin Maarrat Mirin kasabası kırsalında muhalifler tarafından vuruldu. Yere yakın mesafeden uçan uçağın, makinalı silahlarla açılan ateşle isabet aldığı iddia edildi.

‘DÜŞEN UÇAĞIMIZ ESKİYDİ'

Rus haber ajanslarına konuşan Suriyeli bir askeri kaynak, Hatay’ın Samandağ ilçesi yakınlarında düşen Suriye’ye ait savaş uçağının eski olduğuna işaret ederek, “Teknik arıza nedeniyle düşme olasılığı yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

ZIRHLI POLİS ARACI TAKLA ATTI

Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerini taşıyan zırhı araç, Amanos Dağları’nda düşen Suriye uçağının enkazını ararken, takla attı. Araçta bulunan 8 polis, kazadan yara almadan kurtuldu. 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!