Son dakika haberi: Sakarya'daki patlama ile ilgili yeni açıklama

Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından peş peşe çarpıcı açıklamalar geldi. Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım patlama ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında 'Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 insan var. Türkiye'de deposu en büyük olan fabrika. Deposunda 110 ton patlayıcı havai fişek olduğunu değerlendiriyoruz' dedi. Vali yaralı sayısı ile ilgili yaptığı son açıklamada da 'Şu ana kadar 41 yaralıyı hastanelerimize intikal ettirdik, can kaybımız yok şükür' dedi.

Haberin Devamı

Son dakika haberi... Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamanın ardından peş peşe çarpıcı açıklamalar geldi. Sakarya Valisi patlama ile ilgili yaptığı açıklamada 'Fabrikanın içinde 150-200 kişi var' dedi.

SAKARYA VALİSİ ÇETİN OKTAY KALDIRIM:

Türkiye'de deposu en büyük olan fabrika. Deposunda 110 ton patlayıcı havai fişek olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün ekiplerimiz burada. Çok şükür şu an bir can kaybı şu ana kadar yok. Fabrika etrafında tüm güvenlik tedbirleri alındı. Havai fişek fabrikası olduğu ve patlamalar devam ettiği için şu anda olaya müdahale edemiyoruz. Gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz. 

10 yaralıyı hastaneye sevk ettik. Sıkıntılı bir durum yok, durumları iyi. 10 kişinin de fabrikadan kendi gayretleriyle çıktığını ifade ettiler bize

Haberin Devamı

BAKAN PAKDEMİRLİ: 1 UÇAK, 2 HELİKOPTER VE 15 ARAZÖZ BÖLGEYE GÖNDERİLDİ

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli, Sakarya’da havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası çıkan yangına müdahale için 1 uçak, 2 helikopter ve 15 arazözü bölgeye gönderdiklerini bildirdi. Bakan Pakdemirli, yaptığı açıklamada, "Orman Genel Müdürlüğü’müze bağlı 1 uçak, 2 helikopter ve 15 arazöz araç takviyesinde bulunarak, bölgeye gönderdik. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum" dedi.

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI EKREM YÜCE:

Bütün ekiplerimiz burada. Çalışmalarımız devam ediyor, patlamalar devam ediyor. Şu anda yaralılarımızı çıkarıyoruz, burası ana baba gibi. Gürültüden sesinizi duyamıyorum. Hala patlamalar devam ediyor, rakam verirsem yanıltırım. Şu anda biz bir yandan patlamak üzere olan bir depoyu soğutmaya çalışıyoruz, bir yandan yaralıları taşımaya çalışıyoruz, bir yandan yangını söndürmeye çalışıyoruz. Patlama deponun olduğu yerde meydana geldi

- İçeride kimse var mı?

Var çıkarmaya çalışıyoruz. Çalışanların hepsi bundan etkilenmedi. Yaralı konusunda bilgi verirsem yanıltırım. Yangını söndürelim sonra sizlere bilgi verelim.

- Çok mu fazla yaralı var?

Sayısı konusunda bir şey söylemeyeyim. Uğraşıyoruz.

Haberin Devamı

‘YANGINI SÖNDÜRELİM YARALILARIN SAYISI NET ŞEKİLDE ORTAYA ÇIKAR İNŞALLAH’

Bugün Hendek ilçemize bağlı bulunan fabrikada 11’i çeyrek geçe bir patlama meydana geldi. Çevre illerimizden yardım istedik. Şu anda patlamalar devam ediyor, yangın devam ediyor. Yukarıdan da yangına müdahale edilmesi için bakanlığımızla iletişime geçtik. Ekipler burada, biz buradayız. Net bilgi vermemiz çok zor şu anda ama yaralılarımız var. Soğutma işlemleri bitsin, yangını söndürelim yaralıların sayıları daha net şekilde ortaya çıkar inşallah.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Yüce'den patlama sonrası ilk açıklama

AFAD: SAKARYA'DAKİ YANGINA MÜDAHALE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası çıkan yangına müdahale çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Haberin Devamı

AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada, "Sakarya'nın Hendek ilçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonrası AFAD, 112, İtfaiye ve Jandarma ekipleri bölgeye ivedilikle sevk edilmiş olup, yangına müdahale çalışmaları devam etmektedir" denildi.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ALİ İHSAN YAVUZ:

Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun. Gerçekten tablo biraz iyi görünmüyor. Patlamaların devam ettiği o alana kimseyi almıyoruz. Dumandan yayılan bir gazın insan sağlığını son derece etkileyebileceği üzerinde duruyorlar. Şimdi sonuçta içeride 150-200 insanın olduğu düşünülüyor. Sonuçta ne kadar ölü ve yaralı olup olmadığı bilinmiyor. 15 tane yaralı kurtarıldı.

Dua edelim ki ölü olmasın. Yaralılarımız var onlar olay yerinden çıkarılarak hastaneye sevk ediliyorlar. Herkes seferber oldu. Şu an da başka bir yere daha intikal etti ki yangın sanırım patlama sesleri arttı.

Yangına müdahale konusunda her şey değerlendiriliyor. Her zaman olan o bildiğimiz yangınlar ve patlamalar gibi değil buna nasıl ve kimlerin ne yapabileceği konusunda benim de çok fazla bir bilgim yok. Biz yaklaşınca yetkililer bizi buradaki gaz insan sağlığını etkileyecek bir gazdır’ olay yerinden bizi uzaklaştırdılar.

Çalışmalar devam ediyor. Allah yardımcımız olsun diyorum.

Haberin Devamı

SAKARYA TİCARET ODASI BAŞKANI AKGÜN ALTUĞ:

Kapasite raporlarına göre 195 kişinin çalıştığını biliyoruz, ancak içeride kaç kişinin olduğu bilinmiyor. İçeride kaç yaralının olduğu bilinmiyor. Şu an fabrika yöneticilerinin yanına gidiyoruz.  Yaklaşık 11 bin metre kare kapalı alanı var.

HENDEK BELEDİYE BAŞKANI: NET BİLGİYİ YETKİLİLER VEREBİLİRLER

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu şu bilgileri aktardı:

"Tabi burası sevindirici bir yanı var. Şehrin çok uzağında, yerleşim yerlerine uzak bir yerde. Halkımıza zarar verebilecek bir durumda değil. Burada tam yetkili kimseye ulaşamadık. İtfaiye ve ambulansların dışında kimsenin içeriye girmesine izin verilmiyor. 150'ye yakın çalışanın olduğu, içerideki insanların durumuyla ilgili net bir bilgimiz yok. Can kaybı olmadığı bilgisini aldık, ama net bilgiyi yetkililer verebilirler.

Haberin Devamı

Buraya yaklaşık 30 kilometre ilerden de duyuldu bu patlamalar. Yakın çevredeki evlerin camlarına varıncaya kadar patlama oldu. Yüksek basınçlı bir patlamaydı. Ben 15 kilometre öteden net bir şekilde, şiddetli bir şekilde duyduk."

AK PARTİLİ ÇELİK: HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA CANLARIMIZ VAR

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından, Sakarya'nın Hendek ilçesinde havai fişek fabrikasında meydana gelen atlama sonrası çıkan yangına ilişkin açıklamada bulundu. Çelik, "Dualarımız canlarımızla. Sakarya Hendek’te patlama olan havai fişek fabrikasında canlarımız var. Allah hepsini korusun. Tüm dualar ve gayretler onlar için." ifadesini kullandı.

Sakarya Hendek'te havai fişek fabrikasında patlama
Haberle ilgili daha fazlası: