GeriGündem Son dakika haberler... Silah sesinin TV ile bastırıldığı cinayette iki farklı karar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika haberler... Silah sesinin TV ile bastırıldığı cinayette iki farklı karar

Son dakika haberler... Silah sesinin TV ile bastırıldığı cinayette iki farklı karar

Recep İnçke, silah sesinin duyulmaması için televizyonun sesini sonuna kadar açtıktan sonra boşanmak isteyen eşi Nisa Ece İnçke’yi canice öldürmüştü. Yargıtay tartışmalı bir karara imza atarak, mahkemenin ‘tasarlayarak öldürmek’ten verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını ‘yeterli delil bulunmadığı’ gerekçesiyle bozdu.

İstanbul Kağıthane’de 7 Aralık 2016’da, boşanma davası açan eşi Nisa Ece İnçke’yi (25), silah sesi dışarıdan duyulmasın diye televizyonun sesini sonuna kadar açarak 4 kez kurşunlayarak öldüren Recep İnçke (35) polise teslim oldu. Tutuklanan Recep İnkçe hakkında, ‘eşini tasarlayarak öldürdüğü’ gerekçesi ile ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açıldı. İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk yargılamada pişman olduğunu söyleyen Recep İnçke, “Çok sevdiğim eşim vardı, ihanet etti” dedi. Mahkeme heyeti Recep İnçke’yi eşini ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan takdir indirimi uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘ruhsatsız silah bulundurmak’ suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Kararı bozan Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, İnçke’nin suçu ‘tasarlayarak’ işlediğine ilişkin delil bulunmadığını belirterek ‘eşi kasten öldürme’ suçundan cezalandırılması gerektiğini ifade etti. Duruşma yeniden görüldü.

‘KARARDA DİRENİN’

Nisa Ece İnçke’nin annesi ve ağabeyi, mahkemenin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararında direnmesini talep etti. Duruşma savcısı, Recep İnçke’nin soruşturmanın başından itibaren süregelen davranışları, kendiliğinden karakola teslim olması, savunmalarında suçunu ikrar etmesi, hiçbir celsede bizzat tahliye talebinde dahi bulunmayışı hususları göz önüne alındığında maktulün sanığa olan sadakat yükümlülüğünü ihlal ettiği hususu ispatlanamasa dahi bunun aksinin de şüphesiz bir şekilde ispatlanamadığını belirtti. Küçük bir tereddüt halinde dahi şüpheden sanığın yararlanması gerektiğini, bu bağlamda sanığın ikrarına bütün olarak itibar edilmesi ve suçu haksız tahrik altında işlediğinin kabul edilmesinin hakkaniyete uygun olacağı kaydederek İnçke’nin ‘haksız tahrik altında eşini kasten öldürme’ suçundan 18 yıldan 24 yıla hapisle cezalandırılmasına tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False