GeriGündem Son dakika haberler: Gara'da yakalanan teröristlerden katliam itirafı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika haberler: Gara'da yakalanan teröristlerden katliam itirafı

Son dakika haberine göre; Irak'ın kuzeyindeki Gara'ya yönelik Pençe Kartal 2 Harekâtı'nda yakalanan PKK'lı iki teröristin ifade görüntülerine DHA ulaştı. Teröristlerden Doğan Geçgel, "Buraya operasyon olursa esirlerin hiçbiri sağ gitmemeli, ailelerine teslim olmamalı" diye talimat verildiğini duyduğunu anlattı. Terör örgütü PKK, Gara'da 13 silahsız Türk vatandaşını vahşice katletmişti.

Irak'ın kuzeyi Gara bölgesinde Pençe Kartal-2 Harekatı'nda ele geçirilen iki teröristin ifade görüntüleri ortaya çıktı. Operasyon sırasında teslim olan teröristlerden 'Merkez Botan' kod adlı Doğan Geçgel, Mart 2014'de örgüte katıldığını belirterek, şunları söyledi:

* Gara'da Siyane bölgesinde şehit brüsk mağarasında tutukluların yanındaydık. 8 kişiydik. Tünel uzun, ziksaklı olduğu için, dışarısı görünmüyordu. Orada saat 07.00'ye kadar bekledik ve kamelyaya geçtik. Yerde esirleri ölü bir vaziyette kafalarına sıkılmış halde gördük.

* Ben de dayanamayarak dışarıya çıkmadan önce 'teslim ol' çağrılarını duyuyordum askerlerin. Teslim olmak için ben dışarı çıktım. 'Ben teslim oluyorum' diye askerlere gittim. Askerler de beni yanlarına aldılar.

* Gara saha komutanı Cuma Biliki olan şahıs, arkadaş 'Sorej' kod isimli sorumluya demiş ki "Buraya operasyon olursa, bir şey olursa, esirlerin hiçbiri sağ gitmemeli, ailelerine teslim olmamalı" diye talimat verdiğini duymuştum. Yani "Onları öldürün" diye duymuştum. Sorej söylemişti. Bunu kendim duymuştum, yani kulaklarımla, sonra teslim oldum askerlere.

'ÖLDÜRME TALİMATI VERMİŞTİ'

Diğer terörist 'Şervan Korkmaz' kod adlı Osman Acer ise 2012 yılında PKK'ya katıldığını, aslen Şırnaklı, doğum yerinin Mersin olduğunu belirtti.

Terörist Osman Acer, 2012 yılında Gara'ya cezaevi düzenlemesi yapıldığını anlatarak, şunları söyledi:

* "Eğer operasyon başlarsa, bir şey olursa, destek kuvvet gelemezse rehineleri infaz edin, öldürün", alınan Türk rehineleri polis, subay, askerleri öldürme talimatını vermişti. Böyle demişti.

* Ve 10 Şubat 2021'de Roj Baş'a doğru operasyon başladı. Sonra dönüp yanına birkaç kişiyi aldı, tutuklu olan esirlerin yanına gitti. Türk subayların polis olsun, asker olsun, onların yanına gitti, hepsini imha etti.

* Çatışma devam etti, birkaç gün böyle sürdü ve sonra Merkez Botan yani Doğan Geçgel teslim oldu, ondan sonra ben teslim oldum.

False