Son dakika haberi: Koronavirüste sonbahar kuralları: Eylülün ikinci yarısından itibaren yine uygulanabilir...

Yaz aylarındaki rehavet ve bayram tatili nedeniyle yeniden artan vakaların önüne geçmek için yeni kuralların gelmesi bekleniyor. Buna göre nisanda alınan bir dizi önlemin benzerleri, eylülden itibaren yine uygulanabilir.

Haberin Devamı

Koronavirüs vaka sayılarının binin üzerine çıkmasıyla salgınla mücadele çalışmaları, yeni planlamalarla devam ediyor. Çalışmalar öncelikle Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları üzerinden sürdürülürken, Cumhurbaşkanlığı da sürece koordinasyon açısından dahil oluyor.

PANDEMİ HASTANELERİ

Buna göre ilgili bakanlıklar, geçen nisan ayında aldığı bir dizi önlemin benzerlerini, eylülün ikinci yarısından itibaren uygulamaya koyacak. Sağlık Bakanlığı, yeni strateji belirleyecek. Ankara’daki planlamanın benzeri, ülke geneline yayılacak. Yoğun bakımların ayrılması, koronavirüs hastanelerinin listesinin yayınlanması, personel görevlendirmesi planlamaları duyurulacak. İçişleri Bakanlığı’nın denetimleri de artarak devam edecek. Sahil bölgelerindeki tesislerde, lokantalar ve AVM’lerde denetimler sıklaştırılacak.

Haberin Devamı

DAHA SIKI ÖNLEMLER

Yetkililer, ”Kamusal presin arttığına şahit olacağız. Eylül 15’e kadar kontrollerle vatandaşın duyarlılığı arttırılmaya çalışacak. Ancak 15 Eylül’den sonra yeni kurallar gündeme gelebilir. Çünkü, herkes, işine ve okuluna dönmüş olacağı için, uyarıları daha ciddiye alacak. Toplum psikolojik açıdan o zaman hazır olacak” diyor.

BAŞKENT TAKSİLERİNE ŞEFFAF BÖLME

Son dakika haberi: Koronavirüste sonbahar kuralları: Eylülün ikinci yarısından itibaren yine uygulanabilir...

◊ Ankara Büyükşehir Belediyesi, kentte halkın yoğun olarak kullandığı toplu taşıma araçlarında hijyen önlemlerini arttırarak, taksiler için bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda hem taksi sürücüleri hem de vatandaşın virüsten korunması amacıyla taksilerde şeffaf panel uygulaması başlatıldı. Bu hizmetten yararlanmak isteyen taksiciler, ‘https://forms.ankara.bel.tr/taksi-covid’ adresi üzerinden form dolduracak. Sürücü ile müşteri arasında doğrudan teması önleyecek şeffaf panel uygulamasına geçen taksilere, ‘Bu araç koronavirüse karşı korunaklıdır’ yazılı yapıştırmalar yerleştirilecek. (◊ DHA)

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? Aşı Üretimi Mümkün Mü? | İşin AslıEvet, tüm dünyanın gözü, kulağı, aklı, fikri bu haberde. Her gün internete soruyoruz “Acaba bugün bulundu mu?” diye. Okuduğumuz haberler de tam istediğimiz gibi. “Rusya bulmuş, Çin buluyor, Kore buldu bulacak, Madagascar seri üretimde” gibi birçok haber karşımıza çıkıyor. “Her gün bir ülke buluyor da neden hala vaka sayıları artıyor?” diye soruyor insan ister istemez… Dile kolay, dünyada vaka sayısı 9 milyonu geçti. Süper güç Amerika’nın tek başına yaklaşık 2 buçuk milyon hastası bulunuyor. Tüm dünya aynı soruyu sora dursun, biz konumuza dönelim. Gerçekten koronavirüs aşısı bulundu mu? Ya da daha önemlisi bu hastalığı kökünden çözecek bir ilaç keşfetmek imkanlar dahilinde mi? Bakalım işin aslı neymiş?