Son dakika haberi: Dışişleri'nden NATO açıklaması

Son dakika haberi: Dışişlerinden NATO açıklaması

Son dakika haberine göre, Dışişleri Bakanlığından, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'ün duyurduğu 'Yunanistan ile Türkiye arasında teknik görüşme kararı'na ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada "Ön koşulsuz diyaloğa hazır olduğumuzu hatırlatırız" dendi.

Haberin Devamı

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.

Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz."

Haberle ilgili daha fazlası: