GeriGündem Son dakika haber: Çin'deki Türk vatandaşlarını getirecek uçak Ankara'dan havalandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika haber: Çin'deki Türk vatandaşlarını getirecek uçak Ankara'dan havalandı

Yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı Çin'in Vuhan kentindeki Türk vatandaşlarını Türkiye'ye getirecek, ambulansa dönüştürülen askeri kargo uçağı, Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan Çin'e hareket etti. 'Koca Yusuf' önce Moğalistan'ın Ulanbatur şehrinde yakıt ikmali yapacak. Ardından Çin'in Wuhan kentine inecek. Ancak hiçbir şekilde motoru durdurmadan Türk vatandaşlarını alarak tekrar havalanacak. Uçağı, Pilot Tuğgeneral Aziz Adalı ve Pilot Yüzbaşı Bekir Can Gültekin kullanıyor...

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından dün Etimesgut Askeri Havaalanına gelen Türk Hava Kuvvetlerine ait A400M kargo uçağı, burada yakıt ikmali yaptı. Daha sonra uçağa, Çin'e gidecek ekip için koruyucu kıyafetler, maskeler, dezenfektan malzemeler ile diğer tıbbi malzemeler ve gıda malzemeleri yüklendi. TİKA ve Sağlık Bakanlığı tarafından Çin'e gönderilmek üzere hazırlanan tıbbi malzeme yardımı da uçağa alındı.  

Sağlık Bakanlığınca planlanan büyük tahliye operasyonu kapsamında, alınan izinlerin ardından 2 enfeksiyon uzmanı, 4 enfeksiyon kontrol hemşiresi ve sağlık ekibinin de yer aldığı uçak bugün saat 12.05'te havalandı.  

Uçak, salgının yaşandığı Vuhan'da yaşayan ve Türkiye'ye dönme taleplerini ileten 34 Türk vatandaşı ile 7 Azeri, 7 Gürcü ve 1 Arnavut vatandaşını Türkiye'ye getirecek.

Sağlık kontrollerinin ardından uçağa binecek 49 kişi, Türkiye'ye geldikten sonra Ankara'da hazırlanan bir hastanedeki karantina odasına alınacak.

Son dakika haber: Çindeki Türk vatandaşlarını getirecek uçak Ankaradan havalandı


Son dakika haber: Çindeki Türk vatandaşlarını getirecek uçak Ankaradan havalandı

DETAYLAR GELİYOR....

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False