6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 19, 2022 15:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Kadın Emeği Zirvesi'nde konuştu. 6 yaşındaki kız çocuğunun istismar edilmesi hakkında konuşan Erdoğan, "Çocuk yaşta cinsel istismar, ne İslami ne insani olarak asla kabul edilebilecek bir davranış değildir" dedi. CHP'ye tepki gösteren Erdoğan, "Kandil'in hesabını bugüne kadar sordunuz mu? Kandil'de o kız çocuklarımızı kaçıranlar kimler? Seçimlere beraber girmeyi düşündüğünüz partinin mensupları değil mi?" diye konuştu.

Haberin Devamı

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı'nın, 81 ilde gerçekleştirdiği 'Kadın Emeği Türkiye'nin İstikbali' programlarının finali bugün İstanbul Bahçelievler'deki bir otelde 'Kadın Emeği Zirvesi' ile yapıldı. Zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra zirveye eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir de katıldı. Ayşe Keşir'in konuşmasının ardından yine Keşir'in moderatörlüğünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da eşlik etmesiyle 6 kadın konuşmacı sahnede hikayelerini paylaştı.

Zirvede açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle:

Bir fikri olan, çalışan, üreten, yaşamak için olduğu kadar yaşatmak için de emek veren her kadının yanındayız diyerek başlattığımız programın bir kez daha ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Arkadaşlarımız, proje kapsamında ülkemizin dört bir yanında iş kurmak, işini geliştirmek, meslek edinmek isteyen 45 binden fazla kadınımızla bir araya gelerek onlara moral verdi, yol gösterdi, destek oldu. Bu çerçevede yapılan toplantılarda öyle hikâyeler ortaya çıktı ki insanımızın, özellikle de kadınlarımızın azmine, gayretine, kararlılığına hayran olmamak elde değil. Kadınlarımızın ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarının hepsinde olduğu gibi son 20 yılda hayata geçirdiğimiz reformların tamamında emeği vardır. İnşallah Türkiye Yüzyılı'nı da sizlerle birlikte kuracağız. 

Haberin Devamı

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

MÜJDE VERMEK İSTİYORUM

Bizim malum 5 temel ilkemiz var; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yol ile büyüme. Bunun için kadınlarımıza daha fazla destek vermekte kararlıyız. Girişimcilik destekleri ve kırsal kalkınma hibeleri gibi programların önemli bir bölümünü kadınlarımızın kullandığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Haberin Devamı

Kadınlarımız başta olmak üzere reel sektörümüze müjde vermek istiyorum. Hazine destekli kefalet desteğiyle firmalara tahsis edilen kredilerin 200 milyar liralık kaynakla daha etkin kullanımını sağlayacak yeni bir adım attık. Özellikle fatura iptallerinden kaynaklanan sorunları çözecek yöntemleri de devreye alarak sistemin etkinliğini artırıyoruz. Yeterli teminata sahip olmayan ama kredibilitesi yüksek firmalarımıza en az yüzde 75 oranında hazine destekli kefalet sağlıyoruz.

Elbette kadınlarımızı da unutmadık. Bu kapsamda kadın girişimcilerimize ve kadın kooperatiflerimize de 2 milyar liralık kefalet paketi tahsis ettik. İşletmeden projeye, enerjiden teknolojiye, dijital dönüşümden konuta kadar geniş bir yelpazeye yayılan yeni destek paketimizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın öncülüğünde uyguladığımız Türkiye Ekonomi Modeli’ni sürekli yeni adımlar ve açılımlarla güçlendirmeyi sürdürüyoruz. Görüldüğü gibi, kadınlarımıza her alanda pozitif ayrımcılık yaparak onların enerjilerini ve emeklerini hayalleriyle buluşturmaya da özel önem veriyoruz.

Haberin Devamı

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

TÜRKİYE'NİN SİYASİ HAREKETLERİ İÇİNDE KADIN KOLLARI BİZİM GİBİ GÜÇLÜ OLAN BİR PARTİ YOK

İnsanoğlunun yarısını oluşturan kadınları dışlayan, yok sayan bir toplum potansiyelinin ve gücünün yarısından vazgeçmiş demektir. Türkiye olarak bizim böyle lüksümüz de, böyle bir kısır düşüncemiz de olamaz. Bizim erkeğiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla, engellisiyle her bir vatandaşımızın enerjisine, üretkenliğine, katkısına birikimine ihtiyacımız var. Bu inançla AK Parti'yi kurarken, toplumun istisnasız tüm kesimlerine ulaşacak bir teşkilatlanma yapısı oluşturduk. Bugün Türkiye'nin siyasi hareketleri içerisinde kadın kollarının bizim gibi güçlü olan bir parti yok.  Gerek ana kademesiyle, gerek kadın kollarıyla, gerek gençlik kollarıyla en güçlü parti biziz. Nasıl oldu bu? Yüzde 17.4'e AK Parti iktidarlarıyla geldik. Konuşuyorlar. Sorun şimdi muhalefete, sizin kadın milletvekili sayınız kaç? Kadın üyeniz ne kadar? Göreceksiniz ki hepsi patır patır dökülüyor. Böyle bir dertleri de yok zaten. Bizim derdimiz var. Çünkü biliyoruz ki kadının yer almadığı bir siyasi hareket yok olmaya mahkumdur. 2022'deki siyasi faaliyetlerimizin neredeyse yarısı kadın ve gençlik kollarımızın programlarıdır.

Haberin Devamı

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

KİMLERİN KADIN HAKLARININ İSTİSMARCISI OLDUĞU BU SÜREÇTE BİR KEZ DAHA BELLİ OLACAKTIR

Geçmişte ülkemizde sözde modernlik ilericilik, çağdaşlık iddiasıyla kadınlarımızı inançlarından, kıyafetlerinden, esasen de doğrudan doğruya cinsiyetlerinden dolayı dışlayan bir zihniyetin biz bu ülkede nobranlıklarına şahit olduk. Türkiye'nin artık hatırlamak istemediği karanlık günlerini AK Parti'nin demokrasi reformları sayesinde hamdolsun geride bıraktık.

Geçtiğimiz aylarda bir gece yarısı videosuyla yeniden gündeme getirilen baş örtüsüyle ilgili yasal düzenleme teklifi hepimize yeniden o günleri hatırlattı. Üstelik bu tartışma vesilesiyle gördük ki birileri hala o karanlık dönemin özlemiyle yanıp tutuşuyor. Biz de madem öyle dedik, temel hak ve özgürlüklerin bu tür düzenlemelere konu edilemeyeceği inancımıza rağmen meseleyi yüreğiniz sıkıyorsa gelin anayasal düzeyde kalıcı olarak çözecek bir teklifte bulunduk. Anayasa değişikliği genel kurulda 3'te 2 çoğunluk gerektirdiği için teklifimizi önce grubu bulunan partilere götürdük. Onlardan geri dönüş alamadığımız teklifimizi Cumhur İttifakı milletvekillerinin imzalarıyla Meclis'e sunduk. Şimdi Meclis'teki komisyon ve genel kurul süreçlerini bekliyoruz. Kimlerin kadın haklarının istismarcısı olduğu, kimlerin de kadınların haklarına samimiyetle sahip çıktığı bu süreçte bir kez daha belli olacaktır.

Haberin Devamı

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

6 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNUN İSTİSMARI: NE İNSANİ NE DE İSLAMİ OLARAK ASLA KABUL EDİLEMEZ

Bu süreçte yeni bir istismar konusu ortaya atılmış, uzunca süredir takibi yapılmış bir husus bir anda ülkenin gündeminde öne çıkarılmıştır. Biz, hiçbir zaman kız evladımızın fiziki ve ruhi olgunluğa erişmeden, hukuki olarak reşit hale gelmeden evlendirilmesini tasvip etmedik, tasvip etmiyoruz. Kendi aile hayatımızda da bunun bir örneği yok. Böyle davrandık. Hele hele çocuk yaşta cinsel istismar, ne İslami ne insani olarak asla kabul edilebilecek bir davranış değildir. Gündeme gelen hadise konusunda da en başından itibaren tüm kurumlarımız gerekli takipleri yapmış, gerek süreçleri hassasiyetle işletmiştir. Ülkemizde küçük yaşta evlilikle ilgili sıkıntılar maalesef eskiden beri yaşanıyor. Son dönemde her alanda olduğu gibi bu hususta da çok istisnai örnekler dışında sorun önemli ölçüde çözülmüştür. Sosyal medya başta olmak üzere internet mecralarının televizyonlardaki kimi programların etkisiyle çocuk yaştaki evlatlarımızın görünüşlerinden diğer insanlarla ilişkilerine kadar her alanda ciddi savrulmalar yaşadıklarına şahit oluyoruz. Üstelik bu sancılı durum sadece İstanbul gibi büyükşehirlerimizde sınırlı kalmayıp ülkemizin her köşesine yayılıyor.

KANDİL'İN HESABINI BUGÜNE KADAR SORDUNUZ MU?

Çocuk gelin, sorununu çözen Türkiye, çocukların daha büyük felaketlerin kucağına itildiği bir başka tehditle karşı karşıyadır. Buradan muhalefetin geneline sesleniyorum. Kandil'in hesabını bugüne kadar sordunuz mu? Diyarbakır Anneleri acaba hangi partinin kapısında gözü yaşlı olarak bunca süredir ağlıyor ve gözü yaşlı olarak birine lanetler okuyorlar. Kandil'de 10,11,12,13,14,15 yaşındaki o kız çocuklarımızı kaçıranlar kimler? Sizin dirsek dirseğe yürüdüğünüz, seçimlere beraber girmeyi düşündüğünüz partinin mensupları değil mi? PKK'nın parlamentodaki uzantıları değil mi? Bay Kemal, senin bunlara bugüne kadar söyleyecek bir sözün oldu mu? Bir kere, vicdansızlık yapma da git de Diyarbakır Anneleri'ne 'geçmiş olsun' de. Diyemez, dediği anda seçim ortağını kaybeder. Bunu biliyor. Meclis kürsüsünden devamlı bir malum partiden milletvekili 'biz olmasaydık siz şu an parlamentoda olmayacaktınız' diye onlara meydan okuyor. Çünkü Kandil'den sinyali alıyor. Kandil'dekiler ne diyor? Sayın Kılıçdaroğlu'na methiyeler düzüyor. Onların methiyesiyle yürüyorlar. Ankara'dan İstanbul'a onlarla beraber yürüdün. Önce sen oradaki bütün hasarı bir gider. Ondan sonra konuş.

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

SİCİL DOSYALARINIZ ELİMİZDE

Münferit bir hadise üzerinden milletimizin inancına ve değerlerine saldıranlar, meclis kürsüsünden gönüllü kuruluşlarımızı alenen tehdit edenler, vakıf ve derneklerimize alçakça iftira atanlar, esasen çıkardıkları gürültüyle gerideki vahim tabloyu gizlemeye çalışmaktadır. Bu kesimlerin terör örgütlerinin istismar ettiği çocuklarla ilgili tek kelime ettiklerini ben duymadım. Taciz ve tecavüz iddialarının ayyuka çıktığı, parti teşkilatlarının Türkiye'nin değişik yerlerindeki illerinde yönetimlerinde olan, bunların hesabını verdiniz mi ya? Bakıyorsunuz ilçe başkanı taciz yapmış. Aile Bakanım hepsini belgeleriyle anlattı. Hepsi sicil dosyanızda var. Bunları gayet iyi biliyor, yakından da takip ediyoruz. Sicil dosyalarınız elimizde. Seçime kadar da bunları meydanlarda anlatacağız. Sosyal medya mecralarındaki rezaletleri bunların dile getirdikleri vaki mi? Değil. 

LGBT DENİLEN OLAY, BİZİM KİTABIMIZDA YOK

Bunca rezalete sırtını dönenlerin hep birlikte kınadığımız bir hadise üzerinden yürüttükleri kirli kampanyanın gerisindeki gayenin farkındayız. Ne kız çocuklarımızın istismarına izin vereceğiz ne de kin ve nefret kokan hezeyanlarla milletimizin rencide edilmesine göz yumacağız.  Ülkemizde kadınların, gençlerin, çocukların sorunlarıyla ilgilenenlerin asıl üzerinde durmaları ve çözüm aramaları gereken mesele, evlatlarımızı topyekün tehdit eden sapkın akımlardır. LGBT denilen olay, bizim kitabımızda yok. Fakat CHP'nin kitabında var mı? Var. Diğer yavru muhalefetin kitabında var mı? Var. Onlarla beraber yürüyorlar mı? Yürüyorlar. Bizim böyle bir şeye ihtiyacımız yok. İnşallah önümüzdeki dönem bakanlıklarımızla, STK'larımızla bu büyük tehlikelere karşı daha müteyakkız şekilde mücadele edeceğiz.

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

HADİ SIKIYORSA ŞİMDİDE HAD BİLDİRİN BAKALIM

Birilerinin gündemi farklı da olsa altını kalın hatlarla çiziyorum. Aile kurumunun temel direği olan kadınların üretim yanında, siyasetteki varlık ve etkinliklerinin arttığı bir gerçektir. Güçlü aile olmadan, güçlü bir millet olmaz. Kadın olmadan siyasetin, üretimin, büyümenin olamayacağı anlayışımızın en somut örneklerinden biri de Meclis'teki temsil düzeyidir. Meclis'te ilk defa 1935'te milletvekili olarak görev almaya başlayan kadınlarımızın temsil düzeyi genellikle çok düşük oranda seyretmiş hatta yüzde 1'ler seviyesine kadar inmiştir. 1999 seçimlerinde milletin oyuyla Meclis'e gelen bir kadın milletvekilimize bu ana muhalefetin geçmişteki temsilcisi durumunda olanlar ne demişti? 'Bu kadına haddini bildirin' demişti. Ne demek bu ya? Bir kadına, parlamentoya milletin oylarıyla seçilerek gelen bir başörtülü kadına 'haddini bildirin' demek ne demek? Hiçbir farkınız yok. Sıkıyorsa, şimdi de had bildirin. Buralara kolay gelmedik. Dolayısıyla benim bütün hanım kardeşlerimin çok çektiği cefalar var. Diyarbakır Anneleri'nin gözleri nasıl yaşlıysa, bizim de ailelerimizin gözleri çok yaşlıydı. Okullarından maalesef kovulan bu ana muhalefetin şu anda başındaki zatın genel başkan yardımcısı olan bir kadın, ikna odalarında o bizim kızlarımızın başlarındaki örtüleri çıkartarak onları odaya alıp, orada onlara manevi işkenceleri yapıyorlardı. Hala utanmadan, sıkılmadan konuşuyorlar. Sanki farklı bir ülkede yaşıyormuş gibi kızımı İstanbul'daki okuldan alıp Türkiye'nin farklı bir iline adeta kaçırmak zorunda kaldım. O okulun müdürü de benim sınıf arkadaşım olduğu için 'bana gönder' dedi, oraya gönderdim arkadaşıyla beraber. Bu çileleri biz yaşadık. Bay Kemal sen bunları yaşamadın zaten senin böyle bir derdin de yok

6'LI MASANIN BRİLİKTELİĞİ ÇÖKTÜ ÇÖKÜYOR, YÜRÜMEYE MECALLERİ YOK

Biz öyle bir mücadele verdik ki 2002'den itibaren meclisteki kadın temsil oranı düzenli olarak yükselerek bugün yüzde 17.4 seviyesine kadar yükseldi. Kadınlarımızın temsil düzeyindeki olumlu gelişmeleri, öğretmenlerden akademisyenlere, iş hayatından spora kadar her alanda görmek mümkündür. Önümüzdeki seçimlerde kadınlarımızın hem AK Parti'nin kendilerine sağladığı kazanımlara, hem de Türkiye Yüzyılı'na sahip çıkacaklarına inanıyorum. Diğer alanlardaki sorunları çözülen önlerindeki engeller kalkan kadınlarımızdan artık daha büyük adımlar bekliyoruz. Kadını ismiyle ve varlığıyla istismar etmek dışında bir müktesepleri olmayanlara aileden iş hayatına kadar her alanda beraberce sergileyeceğimiz birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma ile en güzel cevabı vereceğimize inanıyorum. Türkiye Yüzyılı'nı birlikte kalkınmanın, üretimin, huzurun, şefkatin, merhametin, insanı insan yapan tüm değerlerin yüzyılı yapacağımıza olan güvenimi tekrar ifade etmek istiyorum. Bu hafta Mardin'deydik. Mardin'de açılışları yaptık. Meydanı gördük, gümbür gümbür 2023'e hazırlanıyorlar. Cumhur İttifakı'nın diğer kanadı dün Mersin'deydi. Orada da yine Cumhur ittifakı gümbür gümbür geliyor. Bu dayanışmamız, bu birlikteliğimiz 6'lı masanın birlikteliğine benzemez. O çöktü çöküyor. Yürümeye mecalleri yok.

6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne İslami ne insanı olarak kabul edilemez

İNANCIMIZA SALDIRMAYIN, HADDİNİZİ BİLİN

Dün akşamla ilgili bir anekdot anlatmak istiyorum. Dünya Kupası finalinde bana rehberlik eden Katarlı bakan kardeşimle giderken, annesine olan hayranlığını, ilgi alakasını anlattı. Ben de kendisine 'Sayın bakan malum siz bunları bilirsiniz. Cennet annelerin ayakları altındadır' dedim. Babaların ayakları altında değil. Onun için de ben anacağıma zaman zaman 'ayağının altını öpeyim' derdim, annem gülerek ayağını çekerdi. 'Anacığım, cennetin kokusunu almak istiyorum müsaade et derdim', o çekerdi. Bizde anne, bizde kadın bu kadar muhteremdir ey muhalefet, bunu bilin. Onun için inancımıza saldırmayın, haddinizi bilin...

BAKMADAN GEÇME!