Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan'la yeni ticaret hedefini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile yapılan anlaşmaların imza töreni sonrası ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'la yeni ticaret hedefini açıklayarak, "Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz sene 5,3 milyar doları aştı. Böylece 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefi kısa sürede geride bırakmış olduk. Yine hızlı adımlarla 10 milyarlık hedefimize ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Kazakistan bizim nasıl ata yurdumuzsa Türkiye de kardeşlerimizin ikinci evidir. Anadolu'yu bizlere vatan kılanlar, Hoca Ahmet Yesevi'nin ocağında pişen gönül erleridir. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin 33. yıldönümünü idrak ediyoruz. Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle işbirliğimizi, geliştirilmiş ortaklık stratejisine yükselttik. Türkiye olarak Kazakistan'ın istikrarına ve huzuruna büyük önem veriyoruz. Ocak ayında Kazakistan'da yaşanan elim olaylarda hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralananlara Allah'tan şifa diliyoruz. Kapsamlı reform programını destekliyoruz. Kazak kardeşlerimizin istikrarı, güvenliği huzuru için üzerimize düşenleri yapmakta olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz. Biz bu dayanışmamızı sürdürerek geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistanla yeni ticaret hedefini açıkladı


YENİ TİCARET HEDEFİ 10 MİLYAR DOLAR

Sayın Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, ilişkilerimizi tüm boyutlarda değerlendirdik. Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz sene 5,3 milyar doları aştı. Böylece 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefi kısa sürede geride bırakmış olduk. Yine hızlı adımlarla 10 milyarlık hedefimize ulaşacağız. Bölgesel ve uluslararası meselelerde fikir alışverişinde bulunduk. Özellikle Ukrayna'daki krizi ele aldık. Krizin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde barışçıl yollarla çözülmesini görüş birliği sağladık. Bu savaş Türk devletlerinin gerek ikili düzeyde gerek Türk devletleri teşkilatı çatısı altında önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Aramızda yine Stratejik İşbirliği Konseyi'yle alakalı toplantımızı da Ekim ayında Kazakistan'da gerçekleştireceğiz. Bugünkü görüşmelerimizin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum, ülkemizi ziyaret eden Sayın Tokayev ve heyetine, şahsım ve heyetim adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistanla yeni ticaret hedefini açıkladı


"ERDOĞAN VİZYON SAHİBİ BİR LİDER"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, "Bizler bugün çok önemli konular üzerinde kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik" diyerek şunları söyledi:

Haberin Devamı

Kardeşim Recep Tayyip Erdoğan'a kutsal Anadolu topraklarına resmi ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan bilge ve saygın bir siyasetçidir. Bu yüzden düşünceleri çok önemlidir. Türkiye Kazakistan'ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülke Türkiye'dir. Bu yüzden Kazak halkı bunu hiçbir zaman unutmayacaktır. Yurt dışındaki ilk büyükelçiliğimiz Ankara'da açıldı. Bu çok önemlidir. Türkiye Kazakistan için çok önemli stratejik bir ortaktır. Türkiye her daim Kazakistan'a destek çıktığını biliyoruz. Bugün ikili görüşmeler sonucu önemli anlaşmalar sağladık. Birçok alanlardaki işbirliğini daha da pekiştirmeye olanak sağlayacaktır. Bizler, Türk-Kazak işbirliğini yeni düzeye taşımak için geliştirilmiş stratejik işbirliğini kabul ettik. Bu kardeşliğimizi pekiştirerek etkileşimimizi geliştirecek önemli bir adımdır.

"ORTAK PROJELERİN SAYISI 150'YE ULAŞMIŞTIR"

Türkiye, Kazakistan'ın dış ticaret sıralamasında ilk 5'te yer almaktadır. Bugün ticaret hacmi 5 milyar dolara ulaşmıştır. Bunu 10 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. İki ülke arasında ortak proje 150'ye ulaşmıştır. Toplam değeri 5.5 milyar dolardır.

Haberin Devamı

TÜRKİYE İLE KAZAKİSTAN ARASINDA 15 ANLAŞMA İMZALANDI

Türkiye ile Kazakistan arasında ulaşım, savunma sanayii, askeri istihbarat, bilişim teknolojileri, kültür, tarım, taşımacılık, ticaret, gümrük, çevre, eğitim, gençlik, iletişim ve arşiv alanında 15 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, huzurunda ortak anlaşmalar imza altına alındı. Anlaşmalar çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, iki ülke arasında Geliştirilmiş Stratejik Ortaklığa İlişkin Ortak Bildirisi'ne, imza attı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı arasında Kitle İletişim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Askar Umarov imzalanırken, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Kazakistan Cumhuriyeti Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Kairbek Uskenbayev tarafından imzalandı.

Türkiye ile Kazakistan Arasında Hizmet Ticareti Anlaşması'nın Müzakere Çerçeve Belgesi'ne, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Kazakistan Başbakan Yardımcısı, Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Bakhyt Sultanov imza attı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Veri Değişimi ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı Kurulmasına Yönelik Anlaşma'yı Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tileuberdi imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ile Kazakistan Cumhuriyeti Ekoloji, Jeoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Ormancılık ve Yaban Hayatı Komitesi Arasında Ormancılık Alanında İşbirliği Hakkında Mutabakat Zaptı, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile Kazakistan Ekoloji, Jeoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Serikkali Brekeshev arasında imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Bitki Koruma ve Bitki Karantinası Alanında İşbirliği Anlaşması'na, Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi ve Kazakistan Tarım Bakanı Yerbol Karashukeev imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Dijital Gelişim, İnovasyon ve Havacılık-Uzay Sanayii Bakanlığı Arasında Bilişim Teknolojileri Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık-Uzay Sanayii Bakanı Bagdat Mussin imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti arasında Askeri İstihbarat İşbirliği Protokolü ile Askeri Arşiv, Askeri Tarih, Askeri Müzecilik ve Askeri Yayım Alanlarında İşbirliği Protokolü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Kazakistan Savunma Bakanı Ruslan Zhaxylykov tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması'nı, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanı Askhat Aimagambetov imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanlığı Arasında Sinematografi Alanında Mutabakat Zaptı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Enformasyon ve Sosyal Gelişim Bakanlığı Arasında Gençlik Politikası Alanında Mutabakat Zaptı'na, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Askar Umarov imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Ekoloji, Jeoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Arasında Çevre Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'na, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Kazakistan Ekoloji, Jeoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Serikkali Brekeshev imzaladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kazakistan Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Spor Bakanlığı Arasında Arşiv Alanında İşbirliği Protokolü'nü, Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal ve Kazakistan Kültür ve Spor Bakanı Dauren Abayev imza attı.