GeriGündem Son dakika... Çin'de üretilen koronavirüs aşısının yan etkileri var mı? Kaçıncı günde etkili oluyor? İşte tüm yanıtlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... Çin'de üretilen koronavirüs aşısının yan etkileri var mı? Kaçıncı günde etkili oluyor? İşte tüm yanıtlar

Abone Olgoogle-news

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'ye gelecek Çin aşısının pazarı pazartesiye bağlayan geceye yola çıkacağını duyurdu. SinoVac şirketinin corona virüsüne karşı geliştirdiği aşıya ilişkin sonuçları ise Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal açıkladı. Koronavirüs aşının etkinliğinin yüzde 91.25 olduğu belirten Prof. Dr. Ünal, aşının ciddi yan etkileri bulunmadığı tespitini de paylaştı.

Son dakika... Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, pazarı pazartesi bağlayan gece yola çıkıp Türkiye'ye geleceği açıklanan koronavirüs aşısıyla ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyolji Ana Bilim Dalı'nda görev yapan Prof. Dr. Ünal'ın açıklamaları özetle şöyle:

"Çin'in SinoVac firması tarafından üretilen CoronaVac adlı inaktif virüs aşısı faz-3 çalışmaları 14 Eylül'de ülkemizde başlatıldı. 900'dan fazla çalışmaya alınan kişinin güvenlik datası incelenip ikinci kısımda vatandaşlarımıza yapmaya başladık, o da 18 Kasım tarihidir.

Yüzde 95 güven aralığı bu tür çalışmalarda standarttır. DSÖ bunun yüzde 50 olmasını yeterli görüyor. Yüzde 91 önümüzdeki günlerde daha da artacaktır. 21. günden itibaren fark ortaya çıkıyor.

Son dakika... Çinde üretilen koronavirüs aşısının yan etkileri var mı Kaçıncı günde etkili oluyor İşte tüm yanıtlar


Plasebo kolunda olan 26 vakanın 6'sı ciddi vaka olarak tedavi edildi. Buna karşılık aşı kolunda olan 3 kişi, 3'ü de sağlık personeli, bunların hiçbirinde bırakın hastaneye yatışı, bir vakada hafif bir burun akıntısı haricinde hiçbir semptom olmadı.

En sık görünen yan etkiler yorgunluk, baş ağrısı, aşı yapılan bölgede ağrı. Aşıyla ilgili bir arkadaşımızda hafif alerjik reaksiyon meydana geldi, o da anında tedavi edildi. Bunun dışında hiçbir ciddi yan etki görülmedi. Aşımız güvenli görünüyor.

Son dakika... Çinde üretilen koronavirüs aşısının yan etkileri var mı Kaçıncı günde etkili oluyor İşte tüm yanıtlar

ÇOCUKLARDAKİ VAKALAR ARTIYOR MU?

Bilim Kurulu Üyesi ve Çocuk Hastalıkları Enfeksiyon Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara, çocuklarda Mis-C sendromu görüşmesiyle ilgili şunları söyledi:

"Çocuklarda MIS-C tablosunda bir artış var. Toplum içerisindeki vaka sayısı artınca virüs olan çocuk sayısı da artıyor. Bugünlerde MIS-C tablosundaki vakalar azalmaya başladı.

Çocukların özellikle Covid-19 virüsünü aldıklarında çok fazla semptom geliştirmiyorlar ama vücutları buna bir cevap geliştiriyor. Gözlerinde kızarıklık, kalplerinde tulum, ciltlerinde döküntü gibi. MISC- dediğimiz tablo da o.

Virüsün bulaştırıcılığının arttığını söylüyor İngiltere'deki mutasyonla ilgili değerlendirmeler ama bu tam kesin olarak gösterilmiş değil. Çocuklarda ister istemez virüsün sayısı artıracaktır ama İngiltere'de vaka taşıyan çocuk sayısına bir artış olarak görülmedi bu. Çocuklardaki vaka sayısında artış olarak bir yansımamız yok."

False