Son dakika: CHP'li Enis Berberoğlu'na tutuklama kararı

Güncelleme Tarihi:

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2017 15:40

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada tutuklama kararı çıktı. Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verildi. Tutuklama kararı sonrası Enis Berberoğlu, adliye koridorunda yaptığı açıklamada "Olmadık bir işten böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın" dedi. CHP tutuklama sonrası olağanüstü toplantı kararı aldı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Meclis'te yaptığı konuşmada karara sert tepki gösterdi. "Kendisi daha temyiz aşaması varken Anayasa'nın milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili güvenceleri ortadayken tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir" diyen Özel'in konuşmasının ardından tüm CHP'li vekiller Genel Kurul'u terketti. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan ise CHP'li vekillerin Genel Kurulu terk etmesine tepki geldi.

Haberin Devamı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanıklar CHP Milletvekili ve gazetemizin eski genel yayın yönetmeni Enis Berberoğlu ile gazeteci Erdem Gül katıldı. Yurtdışında olan Can Dündar ise duruşmaya katılmadı. Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme Berberoğlu'nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadiyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Cezada indirime giden mahkeme 25 yıl hapis cezası verdiği Berberoğlu'nun kararla birlikte tutuklanmasına karar verdi.

Aynı dava kapsamında yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ise karar vermeyen mahkeme iki sanık hakkındaki dosyayı ayırdı. Gül ve Dündar hakkıdaki yargılama devam edecek.

Haberin Devamı

ADLİYEDEKİ POLİS MERKEZİNE GÖTÜRÜLDÜ

Hüküm açıklanırken çevik kuvvet polisleri de duruşmada hazır bulundu. Tutuklanmasına karar verilirken Berberoğlu ile birlikte duruşmayı izleyen çok sayıdaki CHP'li vekilin yaşadığı şaşkınlık yüz ifadelerine yansıdı.

Kararın ardından Enis Berberoğlu, polis tarafından tutuklama işlemlerinin yapılması için adliye binasında bulunan polis merkezine götürüldü. CHP'li milletvekilleri de polis merkezine gitti. Kararın ardından CHP olağanüstü toplanma kararı aldı. 

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı
Enis Berberoğlu'nun avukatı sosyal medya hesabından bu fotoğrafı paylaştı. 

ADLİYE KORİDORUNDA AÇIKLAMA YAPTI

Tutuklama kararı sonrası Enis Berberoğlu, adliye koridorunda yaptığı açıklamada "Adaletle hiç alakası olmayan odalarda, hukukun katledildiğini defalarca gördük. Mahkemeler seri katil gibi masumları yargıladı, içeri attı, unutmaya çalıştı. Biz buraya mağdurlar için geliyorduk, şimdi kendimiz için geldik. Siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağız. Olmadık bir işten, haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın" dedi.

ENİS BERBEROĞLU'NUN AVUKATI KONUŞTU

Haberin Devamı

Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergül, karar sonrası yaptığı açıklamada "Buradan Türk milletine söylüyorum. Az önce mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılan Enis Berberoğlu haksızlığa hukuksuzluğa uğramıştır. Ben yıllarca Silivri’de FETÖ ile mücadele etmiş bir avukat olarak müvekkilim FETÖ ile mücadele etmiş bir basın mensubu olarak, FETÖ'cülükle suçlanıp mahkum olmaktan utanç duyuyoruz. Hukuk adına utanıyoruz. Söylediği son söz "Memleket için hayırlı olacaksa bir kere değil on kere müebbet yemeye hazırım" dedi. 

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı

EŞİNDEN İLK AÇIKLAMA

Enis Berberoğlu'nun eşi Oya Berberoğlu karar sonrası, "Ben zaten şok oldum, dosyada delil yok. Belki vicdanlara da hitap eder mahkeme heyeti diye umuda kapılmıştım. Son sözüm şu, protesto ediyor ve kabul etmiyorum. Böyle bir suç yok. Bir şey kanıtlayabilmiş değiller. İddianamede iki şey var, FETÖ'ye üye olmak ve yardımcı olmak gibi bir şey. Onu da ispat edemediler. İkincisi de haber... Zaten her yerde olan bir haberdi." diye konuştu.

Haberin Devamı

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı

4 ARAÇLIK POLİS KONVOYUYLA CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Enis Berberoğlu, 4 araçlık polis araç konvoyuyla adliyede çıkarıldı. Mahkemenin kararının hemen sonra adliyeden önce Oya Berberoğlu’nun ayrıldığı görüldü. Yaklaşık 40 dakika sonra da Enis Berberoğlu’nu cezaevine götüren polis araç konvoyu adliyeden çıkış yaptı.

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı

Berberoğlu, Maltepe cezaevine konuldu.

Son dakika: CHPli Enis Berberoğluna tutuklama kararı

CHP GENEL KURULU TERK ETTİ

CHP'li milletvekilleri Genel Kurula verilen aranın ardından salona toplu halde girdi. Yerinden söz alan CHP Grup Başkanvekili Özel, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasını ve tutuklanmasını değerlendirdi.

Özel, Berberoğlu'nun davasında gerçeklerin, halkın haber alma özgürlüğünün ve gazeteciliğin yargılandığını ve had bildirilmek istendiğini söyledi.
Özel, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Milletvekilimiz Enis Berberoğlu hakkında müebbet hapis cezası verilip daha sonra indirimle 25 yıla çevrilmiş ve kendisi daha temyiz aşaması varken Anayasa'nın milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili güvenceleri ortadayken tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

Bütün dünya kamuoyu ve Türkiye kamuoyu biliyor ki bu davanın savcısı da hakimi de müdahili de müdahale edeni de aynı kişidir. Bu dava saray rejiminin kendisine 'hayır' diyen milyonlara karşı yürüttüğü bir davadır. Alınan karar etkin olan faşizmin tescilidir. CHP bu faşizmle tüm tarihi boyunca ettiği mücadeleyi bugünden sonra de gösterecektir. Enis Berberoğlu da halkın seçtiği vekiller de bu saray rejiminin talanına, baskısına ve zulmüne 'hayır' diyen herkes de emin olsun biz güçlüyüz, biz kazanacağız."

Özel'in konuşmasının ardından CHP milletvekilleri toplu olarak Genel Kurul salonundan ayrıldı.

Bu sırada AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile bazı CHP milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

AK PARTİLİ BÜLENT TURAN TEPKİ GÖSTERDİ

Haberin Devamı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Meclis Genel Kurulunu terk eden CHP milletvekillerine tepki gösterdi. Turan "Ne oldu da terk ediyorsunuz. Meclis’i terk etmek size görev veren millete haksızlık yapmak demektir. Burayı terk etmek milletvekili ruhuyla bağdaşan bir yaklaşım olmaz. Dokunulmazlıklar kaldırılırken evet diyeceksiniz sonra burayı terk edeceksiniz." dedi.

HDP: KINIYORUZ

HDP Merkez Yürütme Kurulu tarafından Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin yapılan açıklamada, "HDP olarak, demokratik siyaset alanına ve muhalefet partilerine yönelik darbe sürecine boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Bugün adaleti çiğneyenler, her türlü hukuksuzluğu yaparak iktidarlarını sürdürmeye çalışanlar, yarın hukuk ve adalet zeminine en fazla ihtiyaç duyanlar olacaktır. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını kınıyoruz" denildi.

Haberin Devamı

MERAL AKŞENER: BU DA GEÇER YA HU

Eski MHP'li Meral Akşener de Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasıyla ilgili Twitter'dan bir mesaj yayınladı.

Akşener mesajında "İstanbul MV Sn.Enis Berberoğlu ve ailesine geçmiş olsun.Bu da geçer ya hu" ifadesini kullandı.

 

Haberle ilgili daha fazlası: