Son dakika: Şehit ağabeyi ve şehit ailelerinden İYİ Partili Lütfü Türkkan hakkında suç duyurusu

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Reşit Can, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın Bingöl'de şehit yakınına hakaret içeren sözleri nedeniyle hem Türkkan hem de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında suç duyurusunda bulundu. Şehit ağabeyi Tahir Gümren de savcılığa dilekçe verdi. Gürmen "Türk adaletine güveniyorum, bugün başvurumuzu yaptık" dedi.

Haberin Devamı

Bingöl'de İYİ Parti lideri Meral Akşener'in esnaf ziyareti sırasında şehit İsa Gümren'in ağabeyi Tahir Gümren, "Bu kadına inanmayın, bu kadın beni mahkemeye verdi. Ben bunun yüzünden cezaevine gireceğim" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan boynuna sarıldığı Gümren'i bir süre dinleyip sonra küfretti. Tepkiler üzerine dün Türkkan, Meral Akşener'in talebiyle İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini açıkladı.

ART ARDA SUÇ DUYURULARI

Bugün de Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Reşit Can, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek Lütfü Türkkan ve Meral Akşener hakkında suç duyurusunda bulundu.

'BÜTÜN ŞEHİT AİLELERİNE KÜFÜR EDİLMİŞTİR'

Suç duyurusunun ardından Diyarbakır Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Can, şunları söyledi:

Haberin Devamı

"05 Kasım 2021 tarihinde Bingöl'de İYİ Parti Genel Başkanı gezerken, Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'ın, şehit ailemizin haklı tepkisini ortaya koyduğunda, boynuna sarılarak hakaret etmesi ve küfretmesini şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Sadece o şehit ailesine değil, bütün şehit ailelerine küfredilmiştir. İYİ Parti Genel Başkanı, Siirt'te bir esnaf ziyareti yaparken 'Burası Kürdistan'dır, burada ne işiniz var' dendiğinde, Meral Akşener'in kendisi o şahsa cevap vermiş olsaydı; vekili bugün harekette bulunmazdı. Kendileri bugün Türkiye toprakları üzerinde rahat gezip vekillik yapabiliyorlarsa, şehidimin verdiği bedelin hatırına gezebiliyor. Kutsal vatan toprakları, şehitlerin kanıyla sulanmıştır. Hiçbir şehit ailemiz sahipsiz değildir, bunu herkesin bilmesini isteriz. İYİ Parti ve milletvekilini yüce Türk adaletine ve milletine havale ediyoruz. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve İYİ Parti Milletvekili Lütfü Türkkan hakkında suç duyurusunda bulunduk. Suç işlendiğini ve gerekli yasal işlemlerin yapılması için dava dilekçemizi içeri verdik. Yüce yargının gereken cevabı vereceğine inancımız tamdır."

Haberin Devamı

GÜMREN DE DİLEKÇE VERDİ

Türkkan'ın hakaret ettiği şehit yakını Tahir Gümren ile Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Naim Tan da Bingöl Adliyesi'ne giderek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliyeye Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen de gelerek destek verdi. Tahir Gümren, "Benim açıklayacağım başka bir şey yoktur. Türk adaletine güveniyorum, bugün başvurumuzu yaptık" dedi.

TÜRKKAN'I İSTİFAYA ÇAĞIRDILAR

Tunceli Şehit ve Gazi Sendikaları İl Yönetimi de Türkkan'ı protesto ederek istifaya çağırdı. Hükümet konağı bahçesinde üyeler ile birlikte açıklama yapan Tunceli Şehit Gazi Sendikaları İl Başkanı Semin Ergin, "Türkkan, şehit yakınımızla yaşadığı diyalog sonucu, milletimizin oylarıyla seçtiği ve dolayısıyla onu temsil etme sorumluluğunu atfettiği bir milletvekiline hiçbir suretle yakışmayan sözler sarf etmiş ve insanı utanca boğan bu çirkin ifadesi dolasıyla toplum vicdanında derin bir yara açmıştır. Gazi Meclisi'mizin bahçesinden dahi geçmemesi gereken bu vatandaşımızı, derhal istifaya çağırıyoruz" diye konuştu.

Haberin Devamı

KORUCULAR TEPKİ GÖSTERDİ

Mardin'de ise Türkiye Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, İYİ Partili Türkkan'ın ülke için canını veren bir şehit yakınına küfretmesinin asla kabul edilemez olduğunu belirterek, "Şehidin emaneti olan ailesine yapılan bu çirkin hareketin bedeli ödenmeli" ifadelerini kullandı. 

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen de Bingöl halkının dün düzenledikleri büyük mitingle Türkkan'a tepki gösterdiğini hatırlattı.

Türkkan hakkında hem manevi hem de maddi suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Sözen, "Lütfü Türkkan'ı kınıyor ve lanetliyoruz." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Daha sonra şehit ağabeyi Gümren ile BİŞHAK Başkanı Tan ve dernek üyesi şehit aileleri ve gaziler Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına İYİ Partili Lütfü Türkkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

GAZİLER, İYİ PARTİLİ TÜRKKAN'I KINADI

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi, dernek binasında yaptığı açıklamada, Türkkan'a yönelik tepkilerini dile getirdi. Şehidin ağabeyi Tahir Gümren'e yapılan hakareti, Amasya'da bulunan şehit aileleri ve gazilere yapılmış sayarak esef, şiddet ve nefretle kınadıklarını belirten Ünverdi, şunları kaydetti:

"Lütfü Türkkan’ın şehit yakının boynunu eliyle çember altına almasına, kulağına bir şeyler söylemesini, tekme atıp küfretmesini asil Türk milleti ibretle izlemiştir. Milletvekili olan bir şahsın küfür etmesini, şahsım ve gaziler adına nefretle kınıyoruz. Her ne kadar özür dilese de özrü geçerli değildir. Böyle bir milletvekili ne vatanına, ne milletine, ne de devletine saygısı olmayan insandır. Bu ülke şehit kanlarıyla yoğrulmuş, binlerce şehit vermiştir. Şehitlik kimseye nasip olmayan, Allah katında büyük bir hikmettir. Bizler vatanımızı korumak için hainlere karşı ülkemizin güvenliği için mücadele ettik, ölürsek şehit, yaralanırsak malul gazi, yara almadan kurtulursak muharip gazi oluruz. Lütfü Türkkan’ın bu saygısızlığını tüm şehit aileleri ve gaziler adına bir kez daha nefretle kınıyoruz. Sizi yüce Türk milletine havale ediyoruz."

Kıbrıs gazisi Murat Tutak ise bu ülkede yaşayan herkesin şehit aileleri ve gazilere karşı saygılı olması gerektiğini ifade ederek, "Bu küfür sadece orada bir şehit yakınına değil, tüm şehit ailelerimize ve Türk milletine yapılmıştır. Bu yakışıksız davranışını şiddetle kınıyoruz. Bu küfrü kabul etmiyoruz. Bu küfür bir milletvekiline hiç yakışmamıştır. Bu ülkeye kanlarıyla, canlarıyla bedel ödeyenler olarak, yüce devletimizden vekilliğinin düşürülmesini ve gerekli cezanın verilmesini talep ediyoruz." dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: