Bakan Soylu'dan polis aracında bulunan patlayıcıyla ilgili flaş açıklama: Hedef İstanbul'du

Güncelleme Tarihi:

Bakan Soyludan polis aracında bulunan patlayıcıyla ilgili flaş açıklama: Hedef İstanbuldu
Oluşturulma Tarihi: Mart 21, 2022 21:05

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, Yüksekova'da polis memurunun aracında bulunan 52 kilo patlayıcıyı kullandıkları yapay zeka programı ile yakaladıklarını belirterek, "Şemdinli civarında arabayı bırakıyor ve malzemeyi içine koyuyorlar. Bu polis memurunu 2019 yılında adi suçtan dolayı ihraç etmişiz. Sonrasında mahkeme kararıyla geri dönüyor. Netice itibariyle hedef İstanbul. Biz zaten birçok aktarımlarla ilgili tedbirlerimiz var. Ancak yeni yeni yöntemler görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Bakan Soylu, TVNet'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. İşte Soylu'nun açıklamalarından satır başları:

POLİS MEMURUNUN ARACINDA BULUNAN PATLAYICI

* Dün 8-9 gibi Hakkari Emniyet Müdürümüz aradı. Bizim çeşitli analiz programlarımız var. Bu yapay zeka dedikleri ve birçok bilgiyi üst üste koyarak oluşturdukları programlar. Buradan şüpheli bir aracı tespit ettiklerini söylediler. Uyuşturucu sevkiyatı olduğunu söylediler. Türkiye'de artık uyuşturucu ağının %70 Doğu'da %30'u batıda yakalanıyor. Arkada 133 paket, 53,5 kilo patlayıcı bulunca şaşırıyorlar. Kimliğine bakınca polis memuru olduğunu görüyorlar.

"HEDEF İSTANBUL"

* Aktarım Kuzey Irak tarafından gelmiş, oradan geldiği içinde Şemdinli civarında arabayı bırakıyor ve malzemeyi içine koyuyorlar. Bu polis memurunu 2019 yılında adi suçtan dolayı ihraç etmişiz. Sonrasında mahkeme kararıyla geri dönüyor. Netice itibariyle hedef İstanbul. Biz zaten birçok aktarımlarla ilgili tedbirlerimiz var. Ancak yeni yeni yöntemler görüyoruz. Örneğin; PYD'nin bir karargahı. Görüntüler bizde. İki tane DEAŞ'lı kadına PYD'li komutanlar, "Şu patlayıcıları Türkiye'ye siz getireceksiniz. Eğer getirirseniz elimizde tuttuğumuz kocanızı, çocuğunuzu bırakırız" diyorlar. Oradaki bir araç ve polis olduğu için bir vesileyle bizim bunun atlayabileceğimizi düşündüler fakat arkadaşlarımızın temiz çalışması sonucu yakalandı. Bu yıl buna benzer 15 eylem engelledik.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

* Ağrı Dağı'nda jandarmamız ile bir üs bölgesi yapacağız. 3200 metrede olacak bu üs Türkiye'de bir ilk olacak.

ÇOK KRİTİK BİR NOKTA

* Araçta külçe altın taşıdığı söyledi. Fakat biz patlayıcı taşıdığını bildiğini düşünüyoruz. Çok kritik bir nokta. Çok sıkıntılı bir tip bu. Biz bu konuların her birinde maalesef bazen uyuşturucu kaçakçıları da yakalanıyor. Kamuda görev alanlar da yapabiliyor. Bizim alarmımıza kim girmişse onu yakalamakla mükellefiz.

FURKAN VAKFI ÜYELERİNE POLİS MÜDAHALESİ

* Temel vazifemiz kamu düzenini sağlamak. Hukukun işlevselliğini devam ettirebilmek. Vatandaşımızın tehditle karşılaşmamasına özen göstermek ve bunu da kanunlar çerçevesinde yapmak. 4-5 aydır bu grup 50'nin üzerinde yasa dışı eylem gerçekleştirmeye çalıştı. Eylül-Ekim aylarında bunların içerisinde bulunan ve bunlardan olduğu iddia edilen bir kişi bunların maddi kaynağının başka bir yere aktarıldığı gerekçesiyle 7 Kuytulcu bu adamı kaçırıp işkence yapıyorlar. Netice itibariyle, bu 7 kişi yargıda ifadesini verince tutuklanmış oldu. Yine başta bir vilayette başka bir doktoru tehdit ediyorlar. Tehdidi gerçekleştirmek üzereyken o kişi de tutuklanıyor. Yıllardan beri bunlar hem dini bir grup olmanın ötesinde siyasi kimliklerini öne çıkararak, daha farklı kimlikler öne çıkararak motivasyonlar üzerinden gidiyorlar.

* Buna ve bir takım irtibatlara devam edebilme veya organize suçla alakalı istediğini yapabilme hakkı vermiyor. Siz bir sokak yürüyüşü yapacaksanız bunun kanunu var. Kanun gereğini yerine getirmezseniz polis de oradaki diğer insanlar için tedbir almak yetkisi var. Sadece Adana'da değil. Mersin'de ve başka illerde de var. Bunlar sokağa çıkarlar kameraları ellerinde. Çocuklar ve kadınları önlere koyarlar. Polise tükürürler, vurmaya kalkarlar. Dünkü sosyal medyanın %45'i bot hesaplar. %55'inin büyük bölümü muhalif gruplar ve bunların da yarısı dışarıdan FETÖ'cüler. (Muhalifler)İktidar bir şey yapsın da ben onun aleyhinde ne üretirim kaygısında olanlar.

"ALPARSLAN KUYTUL, KÖKÜ DIŞARIDA BİR ADAMDIR"

* Onların etkilerini orada azaltabilmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. En son kullanılacak hadise joptur. Arkadaşlarımız bugüne kadar sıkıntılı görüntüyü vermeden bunu sağladılar. Ancak bunların karşı karşıya bıraktığı tahrik yüksektir. Alparslan Kuytul, kökü dışarıda bir adamdır. Bu adam raydan çıkmış ve şöyle bir korkusu var; Bir suç işletmiş bir tane daha işletmiş. Bunun üzerinden yakalanacağını biliyor. Yarın öbür gün başımıza din istismar eder, başka bir alanı istismar eder. Devlet ve biz buna müdahale etmeyiz. Karşımızda hakikaten bir şaklaban var. Başka yerlerden talimat alan bir adam. Kendine hoca dedirtiyor. Siyasete giriyor, darbeyi meşru kılmak için altyapısını oluşturuyor, dönüyor "Cumhurbaşkanı'nın kaleminin kırılacağını" söylüyor. Yarın buradan başka bir süreç ortaya çıkar. Devlet buna müdahale etmez.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!