Son dakika... Artvin'de heyelan! Dev kayalar yola düştü: 1 şoför hayatını kaybetti

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 01, 2022 08:33

Artvin'in Hopa ilçesi Karadeniz Sahil Yolu Esenkıyı tüneli mevkisinde meydana gelen heyelanda dev kayaların altında kalan TIR’ın şoförü yaşamını yitirdi. Kayaların altında başka araç olup olmadığı araştırılırken, heyelan anı güvenlik kamerasına yansıdı. Heyelanla ilgili Artvin Valiliği ve AFAD'dan da açıklama yapıldı. Heyelan sonrası kapanan yolun trafiğe açılması için çalışmalar tamamlanarak yol kontrollü olarak ulaşıma açıldı. Bakan Koca ise, 'Artvin’in Hopa ilçesi Esenkaya tır parkı mevkiinde bu sabah meydana gelen heyelanda kardeş ülke Azerbaycan vatandaşı 1 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştır.' açıklamasında bulundu.

Haberin Devamı

Hopa ilçesi Karadeniz Sahil Yolu Esenkıyı mevkisinde saat 07.30 sıralarında heyelan meydana geldi. Gürcistan’a gitmek üzere yol kenarında park halinde bekleyen TIR, yamaçtan kopan dev kayaların altında kaldı.

Diğer araç sürücülerinin ihbarı üzerine bölgeye AFAD, HOPAK, AKUT, polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Heyelanda 1 TIR şoförü hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı. Ekiplerin çalışması sonucu TIR şoförünün cansız bedenine ulaşıldı.

HAYATINI KAYBEDEN ŞOFÖRÜN KİMLİĞİ BELLİ OLDU

Olayda hayatını kaybeden TIR şoförünün Azerbaycan uyruklu Şahmar Kerimov (38) olduğu belirlendi.

Son dakika... Artvinde heyelan Dev kayalar yola düştü: 1 şoför hayatını kaybetti


Heyelan nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu’nda ulaşım tek şeritten kontrollü olarak sağlanırken, kayaların altında başka araç olup olmadığının belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Haberin Devamı

Bu arada heyelan anı, tünele ait güvenlik kamerasına yansıdı.

KARADENİZ SAHİL YOLU KONTROLLÜ OLARAK ULAŞIMA AÇILDI

Artvin'de bu sabah Hopa-Kemalpaşa arasındaki Karadeniz Sahil Yolu üzerinde meydana gelen 1 kişinin ölümü 2 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan heyelan sonrası kapanan yolun trafiğe açılması için çalışmalar tamamlanarak yol kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

Son dakika... Artvinde heyelan Dev kayalar yola düştü: 1 şoför hayatını kaybetti

'ÇEKMESEYDİM, AYNISI BENİM BAŞIMA DA GELECEKTİ'

Heyelana tanık olan TIR şoförü İtibar Karayev "Hepimiz uykudaydık, gürültüyle uyandık. Arabadan inip, arkaya baktığımızda kayalar yola kadar inmişti. Ölen de bizim arkadaşımızdı. Geldik, arkadaşımız ölmüştü. Hiçbir şey yapamadık sonra ambulans geldi, yaralıları götürdü. Ölen arkadaşımız 4 gündür burada bekliyordu. Ben de bu TIR'ın önündeydim, akşam yer boşalınca ileri çektim. Çekmeseydim, aynı şey benim başıma da gelecekti" diye konuştu.

Heyelan olduğu sırada bölgeden geçen TIR şoförü Şemsettin Turgut ise "Buradan geçtim, hemen peşime heyelan koptu. Ben de yarım dakika önce gelseydim heyelanın altında kalırdım. Korkunç dakikalardı, büyük panik yaşandı" dedi.

BAKAN KOCA: YARALILAR AMBULANSLA HASTANEYE NAKLEDİLMİŞTİR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Artvin’in Hopa ilçesi Esenkaya tır parkı mevkiinde bu sabah meydana gelen heyelanda kardeş ülke Azerbaycan vatandaşı 1 kişi hayatını kaybetmiş, 3 kişi yaralanmıştır. Yaralılar ambulansla hastaneye nakledilmiştir. Durumları iyi, tedavileri devam ediyor.' dedi.

Haberin Devamı

AFAD'DAN AÇIKLAMA: 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Artvin'in Hopa ilçesinde bir tır parkı mevkiinde heyelan meydana gelmiştir. Bölgeye AFAD, JAK, itfaiye, AKUT, HOPAK ve 112 ekipleri sevk edilmiştir. Olayda bir kişi hayatını kaybetmiş olup, iki kişi yaralanmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Yol iki yönlü araç trafiğine kapatılmış olup Karayolları tarafından çalışmalar devam etmektedir. Yol açılıncaya kadar bölgede ihtiyaçların karşılanması için gerekli tedbirler alınmaktadır.

Son dakika... Artvinde heyelan Dev kayalar yola düştü: 1 şoför hayatını kaybetti

ARTVİN VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Artvin Valiliği'nden yapılan açıklamada "Bugün sabah 07:45 sıralarında Hopa-Kemalpaşa sahil yolunda yamaçtan kopan kaya parçaları nedeniyle heyelan meydana gelmiştir. Yapılan ilk tespitlere göre olayda Azerbaycan vatandaşı 1 kişi vefat etmiş, 4 TIR'da maddi hasar meydana gelmiştir. AFAD koordinesindeki ilgili tüm birimlerimiz olaya müdahale etmekte olup, çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Haberin Devamı

VALİ: 2 TIR HEYELAN ALTINDA KALDI

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, heyelan sonucu kayaların altında kalan 2 TIR'da, 1 Azerbaycan uyruklu kişinin yaşamını yitirdiğini, Özbekistan uyruklu kişinin de yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Vali Doruk, "Bugün sabah itibarıyla Hopa-Kemalpaşa ilçelerimiz arasında Sarp Sınır Kapısı'na giden yamaçtan kayalar düştü. Bu kapsamda 2 TIR kayalar altında kaldı. 1 Azeri vatandaş vefat etti, 1 de Özbek uyruklu vatandaşımız da yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Yol tamamen trafiğe kapalı durumda. Ekiplerimiz yolu açma çalışmalarını sürdürüyor. Bize ilave bir yaralı bilgisi tarafımıza ulaşmadı. Şu an itibarıyla mahsur kalan bilgisi yok. Kayaların kaldırılması biraz vakit alabilir. Yeni bir heyelan kaynaklı tehlike beklemiyoruz ama çalışmalarımızı da dikkatli sürdürüyoruz" dedi.

Haberin Devamı

Vali Doruk, CNN TÜRK canlı yayınında "Bölgede her türlü tedbir alınıyor. Bu tür uçmalarda bu tedbirler çok yeterli olmuyor çünkü neredeyse dağ yamacı düşüyor aşağıya. Bu bölge tünellerin sık olduğu bir bölge. Mutlaka ilave tedbirler alınacaktır, çalışmalar da devam ediyor. Bu kayalar çok büyük olduğu için öncelikle uygun noktadan geçişi sağlayacağız sonra da yolun açılışı için çalışmalara başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası: