AK Partili Ünal'dan maaş ve ek bütçe tartışmalarıyla ilgili açıklama: Cumhurbaşkanımızın talebi olmadı

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maaşıyla ilgili sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ünal, ''Cumhurbaşkanımızın, ödeneğinin artırılmasıyla ilgili bir talebi olmadı" dedi.

Haberin Devamı

AK Parti'li Ünal, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam istediğine ilişkin iddialarına cevap verdi. Ünal, "Bu konuda yaptığı açıklamalar samimiyetten, gerçeği yansıtmaktan son derece uzak. Maalesef kendileri de konuyu çok iyi bildikleri halde Sayın Cumhurbaşkanımızı yıpratmaya dönük her türlü çirkinliği ifade ediyorlar" diye konuştu.

Mahir Ünal, Cumhurbaşkanlığı ödeneğinin 2020'de yüzde 7, 2021'de yüzde 14,4 oranında artırıldığını belirterek, "Şimdi de Sayın Cumhurbaşkanımız, kendi ödeneğiyle ilgili artış talep etmedi. Cumhurbaşkanımızın artış talep etmemesi şöyle bir sorun ortaya çıkardı; milletvekilleri, eski başbakanlar, Meclis başkanları, eski cumhurbaşkanları, bunların emekli maaşı sayın Cumhurbaşkanımızın ödeneğine endeksli. Dolayısıyla yaklaşık 3 bine yakın milletvekilinin emekli maaşında sayın Kılıçdaroğlu'nun da emekli maaşı dahil olmak üzere emekli maaşlarında herhangi bir artışın olmaması anlamına geliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu durum arz edildikten sonra Cumhurbaşkanımız da bu artışa rıza gösterdi. Yani konu Cumhurbaşkanımızın ödeneğinin artırılmasıyla ilgili değil. Ödeneğinin artırılmasıyla ilgili bir talebi olmadı fakat Cumhurbaşkanımızın ödeneğine emekli maaşlarının endeksli olmasından dolayı diğer emeklilere yapılan artış doğal olarak milletvekilleri, eski Meclis başkanları, eski cumhurbaşkanları; bunların emekli maaşlarına yansıtılmak durumunda kaldı" dedi.

Haberin Devamı

'CUMHURBAŞKANIMIZIN ÖDENEĞİNE ENDEKSLİ OLMAKTAN ÇIKARALIM'

CHP ve İYİ Parti’ye de çağrıda bulunan AK Parti'li Ünal, "Buyurun milletvekili emekli maaşlarını Sayın Cumhurbaşkanımızın ödeneğine endeksli olmaktan çıkaralım. Gelen düzenlemede biz bunu Sayın Cumhurbaşkanımızın ödeneğine endeksli olmaktan çıkaralım. Sayın Kılıçdaroğlu açıklasın, kendi maaşında ne kadar artış olmuş. Bunu neden sayın Cumhurbaşkanımızın maaşında bir artış varmış gibi ve Cumhurbaşkanımız kendisini düşünüyor gibi bir algı oluşturmak kastıyla yapıyorlar? Bu son derece art niyetli ve çirkin bir açıklama. Bunun böyle olduğunu kendileri de biliyor. Cumhurbaşkanımızın kendi ödeneğinde herhangi bir artış talebi olmadığı halde ortaya çıkacak 3 bin emekli milletvekili ve bunların ailelerinde ortaya çıkacak mağduriyetten dolayı sayın cumhurbaşkanımız böyle bir şeye rıza gösterdi" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: