GeriGündem Son dakika... 37 ilde büyük operasyon: Aralarında avukatların da olduğu çok sayıda gözaltı kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika... 37 ilde büyük operasyon: Aralarında avukatların da olduğu çok sayıda gözaltı kararı

Son dakika... 37 ilde büyük operasyon: Aralarında avukatların da olduğu çok sayıda gözaltı kararı

İstanbul merkezli FETÖ'nün mahrem yargı organlarına yönelik 37 ilde 108'i avukat olmak üzere 126 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yargı organlarına FETÖ üyelerinin yerleştirilmesi amacıyla İstanbul ve Ankara'da oluşturulan "hücresel hakim ve savcı çalışma evleri"nde kaldıkları tespit edilen şüpheliler hakkında verilen gözaltı kararı doğrultusunda 137 adrese operasyon düzenlendiğini ve şu ana kadar 60 kişinin yakalandığını bildirdi

İstanbul ve Ankara'da sürdürülen FETÖ operasyonları sırasında itirafçıların anlatımlarından örgütün yargı organlarına sızmak için "çalışma evleri" oluşturdukları belirlendi. Bunun üzerine başlatılan çalışmalarda bu "çalışma evlerinin" örgüt içindeki ünite imamları belirlendi. Bu "imamların" ise Bylock kullanıcısı oldukları tespit edildi. Uzun süren delillendirme çalışması ile bu "imamlar" ile öğrenci pozisyonundaki yargı camiasına sızdırılmak istenen kişilerin aynı ortamlarda sürekli bir araya geldikleri telefon HTS'lerinin, baz bilgilerinin eşlemesi ile tespit edildi. Bir başka delil ise sorumlu "imamların" öğrencileri ankesörlü telefon hatları ile araması oldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan soruşturmada "çalışma grubunun" FETÖ'nün yargıya sızma ve hakim savcı yerleştirme çalışması olduğu tespit edildi. Yine bu soruşturma kapsamında ortaya çıktı ki "hakim ve savcı" sınavlarını kazanamayan bu kişiler avukatlığa yönlendiriliyordu.

FETÖ'nün "çalışma evlerinde" yargıya sızmak için "hakim ve savcı" sınavlarına girdikleri tespit edilen soruşturmadaki 126 şüpheliden 108'inin bu sınavları kazanamadıkları ve avukat oldukları tespit edildi. Şüphelilerden 8'inin ise ihraç olan hakim ve savcı adayı, birinin ihraç edilen icra müdürü, birinin ise halen görevde bulunan hakim-savcı adayı olduğu tespit edildi.

Gözaltı kararı verilen 126 kişi hakkında bu sabah eş zamanlı olarak operasyon başlatıldı. Operasyonlarda şu ana kadar 60 kişi gözaltına alındı.

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, FETÖ/PDY'ye üye olma suçundan yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün mahrem yapılanma içerisinde olan yargı organlarına, örgüt üyelerinin yerleştirebilmesi amacıyla Ankara ve İstanbul'da, "ders çalıştırma evleri" adı altında, "hücresel hakim ve savcı çalışma evleri" oluşturulduğu belirtilirken, bu evlere şüphelilerin yerleştirildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Söz konusu evlere yerleştirilen 126 şüpheli hakkında bu evlerde kalındığına dair itirafçı beyanları olduğu veya ünite imamlarının isimlerinin, FETÖ'nün şifreli haberleşme programı ByLock içeriklerinde mevcut olduğu bilgisi verilen açıklamada, şüphelilerin sınav tarihlerinde kullandıkları GSM hatları üzerinden alınan HTS (baz) kayıtlarının da incelendiği vurgulandı.

HTS kayıtlarına göre şüphelilerin İstanbul ve Ankara'da bulunan örgüt evlerinde "mahrem örgüt abileri" ve aynı dosya şüphelileriyle birlikte ortak baz bilgisi verdikleri belirtilen açıklamada, "GSM hatları üzerinden eve çağrılma ve mülakata hazırlık dönemlerinde ankesörlü telefonlardan aranıp aranmadıkları yönünde yapılan çalışmalarda, hedef şahısların ankesörlü telefonlar üzerinden sorumlu örgüt mensupları tarafından arandıkları, bu yönde dosya şüphelileri ile ardışık aramalarının olduğu, örgüt tarafından bahse konu evlere sabit telefon hat kurdurulduğu, bu hatların sadece dışarıdan gelen aramalara açık olduğu anlaşılmıştır." denildi.

Şüphelilerin ailelerinin sabit hatlar üzerinden şüphelileri arayıp aramadıkları yönünde de çalışma yapıldığına dikkati çekilen açıklamada, şüpheli şahısların birçoğunun bu sabit hatlardan aileleri tarafından arandığının tespit edildiği dile getirildi.

Açıklamada, itirafçı beyanlarına göre, sınavı kazanan hakim savcı aday adaylarının "mülakat evleri" adı verilen evlere yönlendirildikleri ve devamında, mesleğe örgüt tarafından sızdırılmaya çalışıldıkları belirtilerek, sınavı veya mülakatı kazanamayan hakim savcı aday adaylarının ise bu defa örgütün avukatlık yapılanmasına devredildikleri hususlarının tespit edildiği aktarıldı.

Şüphelilerden 108'inin aktif olarak avukat olarak görev yaptığı, 8'inin daha önce ihraç olan hakim-savcı adayı, birinin ihraç edilen icra müdürü ve birinin de aktif görevde bulunan hakim-savcı adayı olduğu belirtilen açıklamada, 114 şüpheli hakkında mahkemeden arama-el koyma kararı verilmesi, 12 şüpheli hakkında ise yurt dışı çıkış kayıtlarının bulunması veya adres tespitlerinin yapılamaması sebebiyle doğrudan yakalama kararı verilmesinin talep edildiği, kararlar doğrultusunda da haklarında gözaltı talimatı verildiği kaydedildi.

SABAH 05:00'TE OPERASYON BAŞLADI

Açıklamada, 37 farklı ilde 114 şüpheli yönünden toplamda 137 adreste, saat 05.00'te eş zamanlı operasyon düzenlendiği, şüphelilerin yakalanması ve gözaltına alınması işlemlerine İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından devam edildiği bilgisi verildi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False