Somali'de Türk elçilik çalışanlarına bombalı saldırı

Güncelleme Tarihi:

Somalide Türk elçilik çalışanlarına bombalı saldırı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 28, 2013 01:01

Mogadişu’da Türk Büyükelçiliğinin ek binası önünde canlı bomba saldırısını fark eden 4 Türk özel harekat polisinden biri çıkan çatışmada şehit oldu, diğerleri yaralandı. Saldırıyı Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üslendi.

Haberin Devamı

Dün yerel saatle 16.30'da meydana gelen olayda Türk Özel Harekat polislerinin koruduğu ek binanın önüne araçla gelen üç intihar bombacısı, binadaki polisler tarafından fark edildi. Çıkan çatışmada iki saldırgan öldürüldü ancak üçüncü saldırgan üzerindeki bombayı havaya uçurdu.

Somalide Türk elçilik çalışanlarına bombalı saldırı

Patlamada binada görevli Özel Harekat polisi Sinan Yılmaz şehit olurken, üç polis de yaralandı. Yaralı polislerden birinin durumunun ağır olduğu açıklandı. Önce Kenya’ya götürülen yaralı polislerin bu sabaha karşı ambulans uçakla Ankara’ya götürüldüğü belirtildi. Sinan Yılmaz’ın cenazesi bugün memleketi Tokat Erbaa’da toprağa verilecek.

Haberin Devamı

SOMALİ'DEKİ SALDIRI SONRASI İLK GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

"TÜRK DİPLOMATLARI HEDEF ALDIK ÇÜNKÜ"

Saldırıyı El Kaide bağlantılı El Şebab üstlendi. El Şebab militanları geçmişte de benzer saldırılar düzenlemişti. Son olarak bu ay ortasında da sekiz sivil, El Şebab saldırısında ölmüştü.

Örgütün Twitter adresinden paylaşılan mesajda, bugunkü saldırıda Türk diplomatların hedef alındığı belirtildi. El Şebab, Türkiye'yi "mürtet rejime destek veren ve şeriat düzenini yok etmeye çalışan ülkelerden biri" olmakla suçladı.

İstanbul'dan bir diplomat ise AFP'ye yaptığı açıklamada, "Türkiye, Somali'de çok aktif. Bu kadar çok aktif olunca da kolaylıkla hedef haline geliyorsunuz" dedi.

BOZDAĞ DEVREYE GİRDİ

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SALDIRIYI KINADI

AA

BM Genel Sekreteri'nin Somali Özel Temsilcisi Nicholas Kay, Somali'deki Türkiye Büyükelçiliği ek binasına yönelik saldırıyı kınadı.

BM'nin Somali Misyonu'ndan (UNSOM) yapılan açıklamada, saldırının El Şebab örgütünün kutsal ramazan ayında yaptığı saldırılardan birisi olduğu belirtilerek, Nicholas Kay'ın saldırıyı şiddetli bir şekilde kınadığı belirtildi.

Açıklamaya göre, saldırıda hayatını kaybeden polisin yakınlarına ve Türk hükümetine taziyelerine sunan Kay, "Türkiye son birkaç yıldır Somali halkına yardım etmek için bıkmaksızın ve cesurca çalışıyor. Terörün her türlüsünü kınıyorum. UNSOM ve uluslararası ortakları, Somali halkının ihtiyacı olan barış ve gelişmenin sağlanabilmesi için Somali'nin yanında yer almayı sürdürecekler" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Somali'de Türk Büyükelçiliği ek binasına yönelik saldırıya ilişkin, ""Büyükelçiliğimize bugün bir terör saldırısı gerçekleşti. Bir polisimiz şehit oldu, 2 polisimiz de yaralandı. Şu anda yaralı polislerimizi ve şehit polisimizi almak için bir ambulans uçağı hareket etmek üzere. Bu bir terör saldırısıdır. Yapanları da failleri de lanetliyoruz. Türkiye, Mogadişu'da insani ve vicdani görevini yapmak için bulunuyor. Oradaki insanların yaşayabilmeleri için uğraş veriyor. Bombalı aracın patlamasından sonra intihar saldırısı gerçekleştirmek isteyen 3 kişi de etkisiz hale getirilmiştir. Bu kişiler, içeriye saldırmaya çalıştıkları zamanda gerekli müdahale yapılarak etkisiz hale getirilmişlerdir" dedi.

Haberin Devamı

Bozdağ, "Somalili makamlar gerekli araştırmaları sürdürüyor. Orada insani amaçla bulunan çok sayıda vatandaşımız var. Burada bulunan terör grupları zaman zaman bu tür saldırılarda bulunuyorlar. Gerekli detaylar, yapılan araştırmalar sonucunda belirlenecek. Şu ana kadar olayı üstlenen bir terör örgütü yok" dedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA

Saldırının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye, Büyükelçiliğimiz çalışanlarını hedef alan bu alçakça saldırıyı en güçlü şekilde lanetlemektedir. Saldırıda şehit olan polis memurumuzun ailesi, yakınları ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyor, yaralanan görevlilerimize acil şifa temenni ediyoruz. Mogadişu Büyükelçiliğimize karşı yapılan bu hain saldırının faillerinin süratle yakalanıp adalet önüne çıkarılmasını beklemekteyiz. Ülkemiz, kardeş Somali halkının yanında yer almaya ve Somali halkına yardım etmeye devam edecektir" denildi.

TÜRKİYE OLAĞAN HEDEF

Haberin Devamı

Somali’deki açlığın BM tarafından ’insanlık krizi” olarak ilan edildiği 2011’den Mogadişu hükümetine destek olan Türkiye’nin, bu ülkeye yardımların maddi tutarı 400 milyon doları aştı. Başbakan Erdoğan iki yıl ölce bu ülkeye gittiğinde ülkeye 2. Dünya Savaşı’ndan beri ziyaret eden ikinci Afrika dışı lider olmuştu. Türkiye elçiliği Mogadişu’da faaliyette olan birkaç elçilikten biri. Türkiye, ülkenin hastane ve okullarını da iyileştirdi. Türkiye’nin ülkedeki etkinliğinden rahatsızlık duyan El Şebab bu yüzden Türk hedeflerine zaman zaman saldırılar düzenliyor.

-- 15 Nisan’da Kızılay yardım konvoyuna yapılan saldırıda 5 Somalili yardım görevlisi öldü, 4 Türk de yaralandı.
-- Geçen yıl 25 Mayıs’ta bir Türk işadamı Mogadişu’da kaldığı otelde sukisate kurban gitti.
-- Ekim 2011’de Mogadişu’da kamu binalarına intihar saldırısı düzenleyen El Şebab, Türkiye’nin verdiği eğitim burslarının sonuçlarını bekleyen 70 öğrenciyi öldürdü.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!