Sokakta taşkınlık olmasın

Sokakta taşkınlık olmasın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Darbe engellenmişse, o darbeyi engelleyen özgürlükçü parlamenter rejimdir. Arkadaşlarımızın parlamentoyu terk etmemeleridir, ölümü bile göze alıp burada görev yapıyorlarsa demokrasiye olan bağlılıklarının sonucudur” dedi. Sokağa çıkan vatandaşlardan sağduyulu hareket etmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, ‘Gandi Kemal’ sloganlarıyla karşılandığı grup toplantısında özetle şunları söyledi:

Haberin Devamı

HANGİ GEREKÇEYLE

“21. yüzyıldayız, hangi gerekçeyle siz darbe yapıyorsunuz? Eğer bir sorun varsa, parlamenter rejim içinde bu sorunu çözmeye hazırız. Parlamenter demokratik sistemi yaşatmak için mücadele ederken, bu sistemi çökertmek için yola çıkanlar hayal kırıklığına uğramıştır. Cumhuriyet, kanla, acıyla gözyaşıyla kurduk. Altın tepsi içinde gelmedi.

‘Demokratım’ demekle demokrat olunmaz. Demokrasi, insanların ağır bedeller ödediği süreçlerdir. Diktaya, padişaha, sultana karşı özgürlük mücadelesini verenler demokrasiyi büyütmüşlerdir. Her darbe sonrası en büyük zararı CHP görmüştür. Diyorlar ki, ‘CHP’ye teşekkür ediyoruz’. Cumhuriyete sahip çıkacaksak, bu zaten görevimiz. Demokrasiyi savunmayacaksak neyi savunacağız?

Anayasaya ve ettiğin yemine bağlı değilsen demokrat sayılamazsın. Demokrasi, tarafsız ve bağımsız yargı demektir, aynı zamanda güçler ayrılığı demektir. Bir dengeler rejimidir demokrasi. Hukuku ve demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkını kullanmak demektir. Direnme hakkından söz ettiğimde belli çevreler itiraz etmişti. Direnme hakkı budur. Hukuku, demokrasiyi katledersen vatandaşlar direnme hakkı için sokağa çıkar. O darbeyi engelleyen özgürlükçü parlamenter rejimdir. Arkadaşlarımızın parlamentoyu terk etmemeleridir, ölümü bile göze alıp burada görev yapıyorlarsa demokrasiye olan bağlılıklarının sonucudur.

DEVLETLE SİYASETİN FARKI

Haberin Devamı

‘Benim dediğim olur, en iyisini ben düşünürüm’ dediğiniz andan itibaren Türkiye’de en tehlikeli yönetim sorununu ortaya koyarsınız. Bir adamın ‘Ben tek başıma ülkeyi yöneteceğim’ demesi, ülke adına felakettir. Devletle siyaset farklıdır. Devlet öfkeyle yönetilmez, bilgi ve birikiminizle yöneteceksiniz. Devlet bir şirket yönetimine benzemez, her vatandaşın sesine kulak veren bir devlet olması lazım.

Kışkırtıcı açıklamalardan kaçınmak gerek. Biri çıkmış, ‘vatandaşa silah vereceğiz.’ Bizim polisimiz güvenliğimizi sağlayamıyor mu? Bizim polisimiz, askerimiz yok mu? Sokağa çıkan vatandaşlardan sağduyulu hareket etmelerini, taşkınlık yapmamalarını özellikle istirham ediyorum. Hukuk içinde kalarak bu yargılamaların yapılması lazım. Bütün siyasi partilerin de samimi bir özeleştiri yapmaları gerekiyor. Ne oldu da Türkiye bu noktaya adım adım geldi?”