GeriGündem Sokakta sigara içmek yasak mı? İşte, İçişleri Bakanlığı'nın sigara yasağı için yayımladığı genelge ve detaylar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokakta sigara içmek yasak mı? İşte, İçişleri Bakanlığı'nın sigara yasağı için yayımladığı genelge ve detaylar

Sokakta sigara içmek yasak mı? İşte, İçişleri Bakanlığı'nın sigara yasağı için yayımladığı genelge ve detaylar
Abone Olgoogle-news

Sigara yasağı için araştırmalar sürüyor. Sokakta sigara içmek yasak mı sorusu, İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı son genelgeler sonrasında pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla 81 il valiliğine yazı gönderen İçişleri Bakanlığı, toplu alanlarda sigara içme yasağı konusunda bazı yasakların uygulanmasını talep etti. Peki, bu kapsamda sokakta sigara içmek yasak mı olacak? İşte, sokakta sigara içme yasağı hakkında merak edilen bazı bilgiler

Sokakta sigara içme yasağı hususunda önce bazı illerde yasak uygulanması yönünde genelge gönderen İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde ise 81 ili kapsayan bir genelge göndererek yasağın tüm il ve ilçelerde uygulanmasını talep etti. Peki, sokakta sigara içme yasağı kapsamında yayımlanan genelgenin detayları neler? Sigara içme yasağı nereleri kapsıyor? İşte, o genelgenin detayları

 SOKAKTA SİGARA İÇME YASAĞI GENELGE DETAYLARI

Bakanlık tarafından tüm valiliklere gönderilen "Koronavirüs Tedbirleri" konulu ek genelgeyle yarından itibaren tüm illerde, vatandaşların yoğun bulunduğu, valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar ile özellikle trafiğe kapalı olan bölgeler, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlara sigara içme yasağı getirildi.

Türkiye'de içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği hatırlatılan genelgede, il ve ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca alınması gereken yeni ek tedbirler sıralandı.

Bu kapsamda, daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirildiği hatırlatılan genelgede, şu bilgilere yer verildi:

"Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu/bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Kovid-19 salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020'den itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek."

Daha önce illere gönderilen genelgeyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre il hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi gerektiği kaydedilen genelgede, bu konuda alınacak yeni tedbirlere yer verildi.

Bu doğrultuda valilerce, Kovid-19 salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.

SOKAKTA SİGARA İÇME YASAĞI PARA CEZASI NE KADAR?

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada ayrıca, "İstanbul genelinde sigara yasağı getirilen sokak, cadde ve meydanların tam listesi Valiliğimiz internet sitesinde yayınlanmıştır. Yasağa uymayanlar için 900 TL para cezası uygulanacaktır. Alınan tüm tedbirler; vatandaşlarımızın, ilimizin ve toplumumuzun sağlığını korumak içindir." denildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle