Sokakta keseriz ceza neyse öderiz

Güncelleme Tarihi:

Sokakta keseriz ceza neyse öderiz
Oluşturulma Tarihi: Aralık 21, 2007 00:00

Kurban Bayramlarının istenmeyen, çağdışı manzaraları, bu yıl da sürdü. Türkiye genelinde birçok kişi, yasaklara ve uyarılara rağmen, dini bir vecibeyi yerine getirmek yerine, "vahşet"i andıran şekilde, çocukların gözü önünde kurbanlarını "katletmeyi" sürdürdü. Birçok yetkilinin ise her yıl olduğu gibi, bu tür olaylara karşı yine sessiz kalmayı ve görmezden gelmeyi seçtiği tespit edildi.

Haberin Devamı

Dana börekçiye girdi...

Bayram rodeosu

Kurban bayramı manzaraları

Kepçeye asıldı, çırpına çırpına kesildi

Sincan Belediyesi’nin kesim alanında büyükbaş hayvanlar, önce hafriyat kepçelerinin ucuna bağlanan zincirlerle tek ayağından asılıp canlı canlı havaya kaldırıldı. Hayvanlar, ardından küçük çocukların da bulunduğu kesim alanında, havada çırpına çırpına kesildi. Kesim alanındaki vahşet, kepçe ve zincirlerle kurulan darağacı ile de sınırlı kalmadı. Gerekli şartların olmadığı alan, baştan aşağı kan gölüne döndü. Vahşetten unutulmayacak bir başka görüntü de kesim alanında mangal yakıp kurban etlerini hemen pişirmeye koyulan bir vatandaş oldu.

Kurbanlıkların kesildiği alanda hiçbir branda bulunmazken, çok sayıda çocuk kurbanlıkların bu çağdışı yöntemle kesilmesini izledi ve kan gölüne dönen alan üzerinde dolaştı. Sincan Belediyesi Veteriner Hekimi Kenan Özdemir ise kesimde bir yanlışlık olmadığını savundu.

Havaalanı yolunu tıkadılar

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin cadde, sokak, park, meydan ve otoban kenarlarında kurban kesenlere 59, hayvanlanlara acı verenlere de 1645 YTL para cezası uygulayacağını duyurması, İstanbul genelinde gözle görülür bir düzelme sağladı. Uyarılara aldırmayanlar ise yine çocukların gözü önünde, sokak ortasında ve otoyol kenarlarında, sağlıksız koşullarda kurban keserek alışkanlıklarını sürdürdü. Zabıta ekipleriyle kural dışı kesimlere müdahale etti. Kuralları ihlal edenlere ceza kesen zabıtayı karşılarında gören kurban sahipleri, "Sokakta keseriz, cezamız neyse öderiz" dedi.

Bu yıl da Bahçelievler Belediyesi’nin otoyol kenarındaki kurban satış yeri Atatürk Havalimanı’na gidişi tamamen kapattı. Sefaköy’eki Havalimanı-TEM bağlantı yolu üzerindeki kurban satış merkezinin yanında kurban kesim yeri olmasına rağmen, kurallara uymayanlar, kurbanlarını kurban satış yerinde kesti. Uçaklara yetişmek isteyenlerin korno sesine aldırmadan, kimisi kurbanların satıldığı çadırlarda, kimisi çamur deryasına dönen alanda kimisi de otoyol kenarında kurbanlarını kesti. Kuyumcukent ve Altınyıldız Köprüsü arasında kalan yaklaşık 2 kilometrelik alanda emniyet şeridi dahil üç sıra park edilen otomobiller nedeniyle trafik bu bölgede durma noktasına geldi.

Acemiler kendilerini doğradı

HER kurban bayramında olduğu gibi bu bayram da yüzlerce acemi kasap, kurban keseyim derken kendilerini kesti. İstanbul’da 235, Ankara’da 131, Sakarya’da 120, Bursa’da 118, Sivas’ta 108, Kırıkkale 107, Eskişehir’de 95, Kütahya’da 93, Denizli’de 87, Kayseri’de 73, İzmit’te 63, İzmir’de 50, Antalya’da 48, Samsun’da 47, Yozgat’ta 46, Bilecik’te 37, Düzce’de 23, Çankırı’da 21, Bolu’da 17 kişi kurban keserken yaralanıp hastanelik oldu. Sivas’ta 5, Samsun’da 3, Amasya’da 2 kişi kurbanlık hayvanlar tarafından hastanelik edildi. Yozgat’ta hastanede tedavi edilenler arasında kurban keserken elini yaralayan Devlet Hastanesi’nde görevli göğüs cerrahı Cengizhan Sezgi de bulunuyordu.

İstanbul’da kurban keserken yaralanan 52 yaşındaki Ahmet Cin de kaldırıldığı Halkalı’daki Kent Hastanesi’nde kalp krizi geçirerek öldü.

Adıyaman’da yaşayan 41 yaşındaki İbrahim İzci de evinin bahçesinde kurban keserken öldü. İzci’nin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Suriye ile bayram takası

HATAY’da 37 bin 500 kişi, Kurban Bayramı’nda akrabalarıyla bayramlaşmak üzere Suriye’ye geçmeye başladı. Bayramın ilk günü Suriye’ye giden Türk vatandaşları, bu ülkede 48 saat konakladıktan sonra dönecek. Bugün de Suriyeliler, Türkiye’deki akrabalarıyla bayramlaşmak üzere Şanlıurfa’nın Ceylanpınar Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye gelecek. Bayramın 3’üncü ve 4’üncü günlerinde ise Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan 17 bin 500 Türk vatandaşı Suriye’deki yakınlarını ziyaret etmeye gidecek.

Haberin Devamı

İŞTE TÜRKİYE'NİN FOTOĞRAFLARLA BAYRAM SEVİNCİ...

Haberle ilgili daha fazlası: