GeriGündem SMA hastalığı nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SMA hastalığı nedir?

SMA hastalığı nedir?
Abone Olgoogle-news

SMA hastalığı son günlerin en çok konuşulan sağlık sorunlarından biri haline geldi. Sosyal medyada ve basında yapılan farkındalık çalışmaları ardından ‘SMA nedir?’ soruları da sıklaştı. Türkiye’de Gevşek Bebek Sendromu ismiyle de anılan bu hastalık, dünyada ve ülkemizde pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor. Peki, SMA hastalığı nedir?

Son yıllarda sık sık basında da yer bulan SMA hastalığı, en net çocuk yaşlarda görülüyor. Hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık olan SMA, evrelere ayrılıyor. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor. Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar görülüyor.

Batı dünyasında çok sık rastlanılan ve bebek ölümlerine neden SMA, son yıllarda ülkemizde de yaygınlaştı. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen SMA’nın tanısı DNA testi sonucuyla ortaya konabiliyor. Geriye kalan %5 oranındaki bozukluk diğer hasar veren mutasyonlar şeklinde gelişebiliyor.

SMA FARKINDALIK KAMPANYASI

SMA hastalığına yakalanan çocukların her geçen gün artması üzerine sosyal medya hesabından kampanya başlatıldı. Hastalığın adıyla bir hashtag açan Twitter kullanıcıları pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan bu genetik hastalıkla ilgili farkındalık mesajları attı. Birçok ünlü isim de kampanyaya destek oldu.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle