GeriGündem Siyaset terfilere burnunu sokmasın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Siyaset terfilere burnunu sokmasın

Siyaset terfilere burnunu sokmasın
refid:15480258 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na hazırlanırken ‘İnternet andıcı’ soruşturması kapsamında ifadeye çağrılmasına, “Siyaset terfilere ve emeklilik teamüllerine burnunu sokmamalı” tepkisini gösterdi.

Kılıçdaroğlu, gezisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtlarken şöyle konuştu: “Ergenekon siyasi bir dava. Davanın savcısı da Başbakan Erdoğan. Dolayısıyla oradan atılan her adımın siyasal bir içerik taşıdığını hepimizin kabul etmesi lazım. Öteden beri askerlerin terfi ve emekliliklerinde teamüller var. Kurumları kurum yapan da bu teamüllerdir. Bu teamüllere siyasetin burnunu sokmaması lazım. Bu teamüllere bağlı kalındığı zaman, askerlerin de siyasete karışmaması koşuluyla, kendi ülkelerine hizmet edeceklerine, morallerinin güçlü olacağına inanıyorum. Iğsız’ın ifade vermeye çağrılmasını doğrusunu isterseniz çok anlamlı buluyorum. Böyle bir süreç varsa neden daha önce ifade vermeye çağırmadın. Tam Yüksek Askeri Şûra toplantısının sürdüğü bir dönemde böyle bir karar alınması, ifadeye çağrılması uygun görülemez.

Gülen’e çağrı

Kılıçdaroğlu, ABD’den “Referanduma evet” çağrısı yapan Fethullah Gülen’e, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli benzeri bir tepki verdi, “Türkiye’ye gelip oy kullanmasını isterim” dedi.”

Bayburt Bayburt olalı

Kılıçdaroğlu, Bayburt Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitingde de, “Bayburt, Bayburt olalı” sözüne atıfta bulunarak, “Bayburt, Bayburt olalı AKP’nin 8 yıllık iktidarında gördüğü zulmü görmedi. Hayırsıza ‘Hayır’ demek bizim inançlarımızın gereği. Hayırlıysa başımızın üstüne. 12 Eylül referandumunda özgür iradenizi kullanacaksınız. Tercihlerinize saygılıyız. Ancak isteğim ‘Hayır’ oyu vermeniz” diye konuştu.

Adaletten Kaçanlar Partisi

Kılıçdaroğlu, Gümüşhane’de yaptığı konuşmada ise “Anayasa değişikliği Recep’in Yüce Divan sorununu çözüyor” diyerek, şunları söyledi: “Valiler, kaymakamlar Adaletten Kaçanlar Partisi’nin birer elemanı gibi çalışıyorlar, ‘evet’ oyu için vatandaşa baskı kuruyorlar. Hükümet şantajla oy alacağını düşünüyor. Oysa bizim milletimiz şantaja pabuç bırakmaz. Recep Bey’de de halkın önüne çıkmaya yüzü bırakmayacağız.”

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False