Şişmanlık cezası

Aşırı şişmanlık nedeniyle ölen ABD'li genç kız Christina Corrigan'ın annesi, çocuğunun şişmanlamasına göz yummaktan suçlu bulundu.

Contra Costa bölgesi yüksek mahkemesinin hakimi Richard Arnason, 1996 Kasımı'nda kalbi 308 kilo ağırlığına dayanamayarak ölen 13 yaşındaki Christina Corrigan'ın annesi Marlene Corrigan'ın, kızının şişmanlamasına müdahale etmeyerek ölümüne neden olduğuna karar verdi. 1 yıl hapis alması beklenen 48 yaşındaki Corrigan'ın cezası 27 Şubat'ta belirlenecek.

Annenin savunması

Aleyhine açılan davadaki savunma avukatları Corrigan'ın kızının kronik, ölümcül bir hastalığı olduğunu, annenin bir ihmalinin söz konusu olmadığını öne sürdüler. Anne Corrigan ise, evladını kaybetmenin kendisi için en büyük ceza olduğunu, Christina'yı 90 kez doktora götürdüğünü, hiçbir doktorun sorunu çözecek bir tedavi uygulayamadığını söyleyerek kendini savundu.

Jürisiz görülen dava

Marlene Corrigan'ın davası ABD'de nadiren rastlanan bir şekilde ‘jürisiz’ olarak görülüyor. Bu, Corrigan'ın suçlu olup olmadığına sadece hakimin karar verdiği anlamına geliyor. Savunma avukatları, Christina'nın şişmanlıktan feci bir hale gelmiş vücudunun fotoğrafları basında yer aldığı için jürinin tarafsız olamayacağını öne sürerek davanın jürisiz görülmesini istemişti.

Şişmanlardan destek

Kızı kadar olmasa da kendi de normal kilo ölçülerinin üzerinde olan Corrigan'a ‘şişman dernekleri’nden destek geldi. Bu davada şişmanlar konusunda önyargılı bir bakış açısı olduğunu iddia eden şişman eylemci gruplar, Corrigan'a destek olmak için yürüyüşler düzenlediler. Uluslararası ilgi çeken duruşmanın yapıldığı mahkeme binasının önünde kalabalık bir basın ordusu da vardı.

8 yaşındayken 163 kiloydu

Christina 7 yaşındayken 95 kilo, 8 yaşındayken ise 163 kiloydu, devamlı kilo alıyordu. Altıncı sınıftayken, yokuş çıkamadığı için okuldan ayrıldı. Evden hemen hiç çıkmayan Christina günlerini yalnız başına geçiriyordu.

Problemli bir yaşam

Marlene Corrigan, kızı Christina ve oğlu Jack'e yalnız başına bakıyordu. Chistina'dan sekiz ay önce ölen hasta babası ve iki ay sonra ölen annesine de yıllarca bakan Corrigan, mahkemede hayatının çok zor geçtiğini dile getirdi.Haberle ilgili daha fazlası: