GeriGündem Sisam’daki yangına Kuşadalılar koştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sisam’daki yangına Kuşadalılar koştu

Abone Olgoogle-news

Türkiye'nin dört bir yanında çıkan yangınlar söndürülmeye çalışılıyor. Bu arada Kuşadası'nda toplanan gönüllüler, Sisam Adası'nda çıkan yangına müdahale ederek Yunanlılara destek verdiler.

AŞIRI sıcaklar nedeniyle dikkatsizlikten çıkan yangınlara sabotajlar da eklenince ormanlar cayır cayır yanıyor. Balıkesir'in Ayvalık ve İçel'in Mut İlçelerindeki yangınlarda onlarca hektar orman kül oldu.

Bu arada Türkiye ile Yunanistan arasındaki dostluk rüzgarları, Ege'de orman yangınlarıyla mücadelede de kendini gösterdi. Yunanistan'ın Ege'deki adalarından Sisam'da (Samos) önceki akşam saatlerinde çıkan ve gecenin ilerleyen saatlerinde kontrol altına alınan orman yangını yeniden alevlendi.

YUNANİSTAN'A YARDIM

Sisam'daki Vita Kasabası'nda çıkan yangın büyüyünce, yardıma Kuşadalılar koşmuştu. Kuşadası Emniyet Müdürlüğü önderliğinde oluşturulan komite, yangın karşısında çaresiz kalan Vita Belediye Başkanı Mavrilolos'a yardım teklif etmiş, Yunanlı Başkan'ın imdat çağrısıyla gönüllü toplanan Kuşadalılar, teknelerle adaya yangın söndürmeye gitmişti.

Önce kontrol altına alınan yangın, daha sonra fırtınanın etkisiyle yeniden alevlenerek yerleşim merkezine doğru ilerlemeye başladı. Yunanistan'dan yangın söndürme uçakları ve helikopterler de adaya müdahale etti.

SARIMSAKLI YANIYOR

Balıkesir'in Ayvalık İlçesine bağlı Küçükköy Beldesi Sarımsaklı Melek Tepesi Mevkiinde dün saat 10.45'te çıkan orman yangını şiddetli rüzgarın da etkisiyle hızla yayılıyor. Söndürme çalışmalarına Ayvalık, Küçükköy, Edremit belediye itfaiyeleri ile jandarma ekipleri ve tatilciler katıldı. Çanakkale ve İzmir'den de iki helikopter, destek için bölgeye gönderildi.

İçel'in Mut ilçesinde ise 4 hektarlık orman kül oldu. Yangına, Göksu Beldesi'nde Mehmet ve İbrahim Duru'nun yaktıkları anızdan sıçrayan kıvılcımların neden olduğu bildirildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle