Sınır Tanımayan Doktorlar'dan ABD'ye yanıt

Sınır Tanımayan Doktorlardan ABDye yanıt

Fransa merkezli Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières - MSF) örgütü, daha önce yaptıkları açıklamaların Suriye'ye askeri müdahaleyi haklı çıkarmak için kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Haberin Devamı

24 Ağustos'ta Suriye'de kimyasal silah kullanımının "inkar edilemez" olduğunu belirtmek için yaptıkları açıklamalara istinaden, ABD ve diğer hükümetlere cevap niteliğinde bir metin yayımladı. MSF'nin bu son metninde şöyle denildi:

"Geçtiğimiz Cumartesi günü, MSF’in Suriye’nin Şam bölgesinde tıbbi destek verdiği üç hastaneden örgüte ulaşan bilgilere göre 3.600 hasta nörotoksik semptomlar taşıyordu ve aralarından 355 hasta hayatını kaybetmişti. Her ne kadar MSF’in elindeki bilgiler kitlesel bir nörotoksik etkinin varlığına işaret etse de, MSF toksik etkenin varlığının bilimsel yöntemlerle kesinleştirilmesi gerektiğini ve bu nedenle durumun aydınlatılması için bağımsız bir soruşturmanın gerekli olduğuna dikkat çekti ve bu durumun kanıtlanması halinde ağır ve kabul edilemez bir uluslararası hukuk ihlalinin meydana gelmiş olacağını belirtti. MSF ayrıca bir tıbbi insan hakları örgütü olarak bu olayın sorumluluğunu belirleme konumunda olmadıklarını söyledi.

Haberin Devamı

Halihazırda BM müfettişleri olayla ilgili bir soruşturma yürütmektedir. MSF, yapmış olduğu açıklamanın, yürütülen soruşturmanın yerine konulmasına veya askeri bir eyleme gerekçe gösterilmesine karşıdır. Bağımsız bir tıbbi insani yardım örgütü olarak, MSF'in yegane amacı hayat kurtarmak, Suriye'deki çatışmalardan ötürü parçalanmış olan kitlelerin acılarını azaltmak ve kritik bir olay ile karşılaşıldığında tarafsızlık ve yansızlık ilkelerine tamamen bağlı kalmaktır.

Şam vilayetindeki nörotoksik semptomlar gösteren son kitlesel hasta akını, Suriye halkının daha önce de içinde bulunduğu yoğun şiddete maruz kalma, yer değiştirme, sağlık tesislerinin tahrip edilmesi ve insani eylemlerin sınırlandırılması olarak nitelendirilebilecek yıkıcı durumları en üst seviyeyeye ulaştırmıştır."