GeriGündem Sınır kapılarında ve havaalanlarında oy verme işlemi başladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınır kapılarında ve havaalanlarında oy verme işlemi başladı

Sınır kapılarında ve havaalanlarında oy verme işlemi başladı
refid:28948027 ilişkili resim dosyası

Yurtdışında yaşayan seçmenlerin milletvekili seçimleri için oy kullanma işlemi Atatürk Havalimanı’nda başladı. İlk oylar sandıkla buluştu. Seçmenler vatana millete hayırlı olmasını diledi.

Atatürk Havalimanı'nda 7 Haziran'daki genel seçimler için hazırlıklar tamamlandı. Görevlilerin yerlerini almasının ardından saat 08.00 itibariyle oy verme işlemi başladı. Oy verme işlemi dış hatlar terminali geliş katı yolcu karşılama uğurlama bölgesi ile gidiş katında yapılacak. Tatil günleri de dahil günde 24 saat oy kullanılabilecek.

İLK OYLAR KULLANILDI / Foto Galeri

"İLK KEZ TÜRKİYE'DE OY KULLANIYORUM"

Avustralya’da yaşayan ve ilk kez Türkiye’de oy kullanan Tijen Oğuzkaya, çok heyecanlı olduğunu söyledi. İlk defa Türkiye’de oy kullandığını söyleyen Oğuzkaya, “Avustralya’dan geldim. Hayatımda ilk defa Türkiye’de oy kullanma şansı verildiği için teşekkür ediyorum” dedi.

Romanya’dan yaşayan Özgür ve Esra Altun çifti de oğulları Umut’la birlikte oy vermek için Atatürk Havalimanı’na geldi. Romanya’da marketlere gıda dağıtımı yaptığını belirten Özgür Altun, oyu kullandıklarını, vatana millete hayırlı olmasını diledi. Altun, “Oyumuzu kullandık. Vatana millete hayırlı olmasını istiyorum bu seçimlerin. Milletimiz için hayırlısı olacak hangisi ise irade kime karar verecek ise onun hükümet, iktidar olmasını istiyorum. Aileyi ziyarete geldik. Marketlere gıda dağıtımı yapıyoruz. Daha önce sınır kapılarında oy kullandım. Hiç işim olmasa da kullanmak için geliyorum. Bebeğin adı Umut, oyu kime verdiğimiz de bellidir.” dedi. Esra Altun ise her seçimde Romanya’da elçiliklerde oy kullandığını ifade etti. Şimdi geçerken kullanmak istediklerini söyleyen Altun, hayırlı olmasını istedi.

SAAT FARKI İLE AVULTRALYA İLK

Avustralya'da yaşayan gurbetçiler, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için saat farkı nedeniyle yurtdışında ilk oy kullanan vatandaşlar oldu. İlk oyu Melbourne Başkonsolosluğu'nda kurulan 1 numaralı sandıkta Melahat Özkan kullandı. Sabah erken saatlerde konsolosluğa gelen Melahat Özkan, yaptığı açıklamada çok mutlu olduğunu belirterek, “Memleketimize, devletimize hayırlı, uğurlu olsun inşallah seçimler. İlk defa Avustralya'da oy kullanıyoruz, heyecanlıyım” dedi.

Özkan, "Her vatandaş gibi her şeyin en güzelini vatanımız, milletimiz için istiyoruz. İnşallah bundan sonra da en güzel günler vatanımızın olur" ifadesini kullandı. Yerel saatle 10.00'da başlayan oy verme işlemi, 19.00'da sona erecek. Yurtdışında yaşayan Türk seçmenler için oy verme işlemi 31 Mayıs'ta sona erecek.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False