Şilili madenciler çok zor şartlara direnmek zorunda

Şilili madenciler çok zor şartlara direnmek zorunda

Şili Devlet Başkanı yaklaşık üç hafta kadar önce yaşanan maden kazasından sağ kurtulan madencilerin sığınaktan çıkarılmasının dört ay sürebileceğini açıkladı. 50 metre karelik bir alanda sıkışan 33 madenci, oturup kurtarılmayı beklerse bu süreye dayanamayabilir.

Haberin Devamı

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

KURTARMA ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR - FOTO GALERİ

 

Şili’de yerin 701 metre altında mahsur kalan 33 madenci, hayatta kalabilmek için 10 santimetre genişliğindeki bir borudan kendilerine ulaştırılan gıda, ilaç ve malzemelere muhtaç durumda.

 

Uzmanlar, madencilerin borudan iletilen malzemelerle neredeyse dört ay boyunca fiziksel ve ruhsal olarak ayakta kalabileceğini belirtti. Bu süre içinde, madencileri mahsur kaldıkları yerden kurtaracak olan kuyu kazılacak.

 

Madenciler, San Esteban altın ve bakır madeninde yaşanan heyelan nedeniyle 18 günden bu yana madende mahsur durumda. Pazar günü madencilerin mahsur kaldığı 50 metre karelik galeriye indirilen bir araç, madencilerin hala hayatta olduklarını belirten bir notla dönmüştü. Madenciler, o güne kadar sığınak odalarında bulundurdukları ton balığından azar azar yiyerek hayatta kaldı.

 

Haberin Devamı

CNN muhabiri Karl Penhaul, sağlık görevlilerinin yerin altına sarkıtılan borudan ilk olarak şekerli su ve nemlendirici tuzlar ileteceğini, ardından da katı gıdalar göndermeye başlayacağını belirtti.

 

Ancak psikologlar, asıl önemli olan unsurun madencilerin ruhsal sağlığı olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar aylarca küçük, karanlık ve sıcak bir ortamda çok sayıda insanla mahsur kalmanın önemli psikolojik ve duygusal değişimlere yol açabileceğine işaret ediyor. Bunun en büyük sebebi, hayatta kalmak için madencilerin sürekli birbirlerine yardım etmek zorunda olmaları.

 

CEP TELEFONU VE BİLGİSAYAR

ABD Maden Güvenliği ve Sağlık İdaresi eski direktörü Davitt McAteer, medencilerin çok sıkıntılı bir durumda olmalarına rağmen Şili hükümetinin çok doğru hareket ettiğini belirtti.McAteer, “Durumları çok zor. Bir stüdyo dairesi kadar, karanlık bir alanda mahsur kalmış durumdalar. İçeriye ışık döşenecek ama şartlar yine de çok zor" dedi.

 

McAteer, madencilerin kurtarılmayı bekleyecekleri uzun süre içinde fizik ve ruh sağlıklarını korumakta zorlanacaklarını ancak mevcut teknoloji sayesinde ailelerinden ve toplumdan uzak kalmayacaklarını söyledi ve ekledi: “Bu madenciler çok dirençli insanlar ama artık ileri bir çağda yaşıyoruz.”

 

Haberin Devamı

Madencilere cep telefonları veya bilgisayar sağlanmasının uygun olacağını belirten McAteer, "Kafalarını dağıtmak için onlara bir şeyler gönderilebilir. Böylece sadece oturup beklemek yerine onlara farklı şeylerle uğraşabilirler” dedi.

 

CNN muhabiri Penhaul ise, “Madencilerin aileleriyle temas kurmaları onlar için çok büyük önem taşıyor. Ancak sabırlı olmaları şart. Çünkü yılbaşına kadar oradalar” dedi.

 

Bu makale CNN'de "Physical, mental ordeal awaits trapped miners in Chile" başlığı altında yayımlanmıştır. 

 

Planet'i Facebook'tan takip etmek istiyorsanız:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

 

Planet'i Twitter'da takip etmek istiyorsanız:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Haberle ilgili daha fazlası: