GeriGündem 'Şike' davası ağır cezalık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Şike' davası ağır cezalık

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, ''Susurluk Davası''ndan 4 yıl hapis cezası kesinleşen Ali Fevzi Bir ile hakemler ve teknik direktörler arasında ''Şike Çetesi'' oluşturulduğuna ilişkin sürdürülen soruşturma sonunda açılan davaya bakmaya Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkili olduğuna karar verdi.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi ile Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi arasındaki yetki uyuşmazlığını çözdü.

5. Ceza Dairesi, ''Şike Çetesi'' davasında, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği yetkisizlik kararını kaldırdı.

Buna göre, sanıklar Kadıkay 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacaklar.

BEYOĞLU VE KADIKÖY YETKİSİZLİK KARARI VERMİŞTİ
 
Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin ''yetkisizlik'' kararıyla gönderdiği ''Şike Çetesi Davası'' dosyası hakkında ''yetkisizlik'' kararı vermişti. Davaya, suçun meydana geldiği yer itibariyle Kadıköy Ağır Ceza Mahkemesi'nin bakması gerektiği görüşünü belirten Beyoğlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi, yetki uyuşmazlığının giderilmesi amacıyla dava dosyasının Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderilmesine karar vermişti.
   
30 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
   
Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Ali Fevzi Bir ile hakem Sadık İlhan ve firari sanık Şenol Dede'den oluşan ''üçlü çete'nin, internet kanalıyla Türkiye liginden alınan maçların sonuçları üzerinde bahis oynadıkları, maçların ihtimale göre sonuçlanması için hakemlere kadın ve para sundukları'' öne sürülüyor.

Sanık Ali Fevzi Bir'in ''Suç işlemek için teşekkül oluşturmak'' suçundan 1.5 ile 3 yıl, ''Rüşvet vermek'' suçundan da 5 ile 18 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanık Sadık İlhan'ın da ''Suç işlemek için teşekkül oluşturmak'', ''Rüşvet almak'' ve ''Rüşvet vermek'' suçlarından dolayı 11 ile 29 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Teknik direktörler Erdoğan Arıca ve Samet Aybaba'nın da ''rüşvet vermek'' suçundan 4 ile 12'şer yıl arasında ağır hapis, Sebahattin Bitirim, A Klasmanı Hakemi Ferhat Gündoğdu, A Klasmanı Yardımcı Hakemleri Kenan Kozak, Volkan Aymankuy, Kenan Nurhan Altınsaat ile B Klasmanı A Kategorisi Hakemi Cafer Kuştepe'nin de ''rüşvet almak'' suçundan 4 ile 10'ar yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, Dilek Uzun'un da ''Suç işlemek için oluşturulan teşekküle yardım etmek'' suçundan 6 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False