Siirt seçimleri için geri sayım sürüyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mart 04, 2003 11:31

Siirt'te, AKP lideri Erdoğan'ın da aday olduğu milletvekili yenileme seçimleri 9 Mart'ta yapılacak. Yenileme seçiminde, Siirt seçim çevresindeki 119 bin 210 kayıtlı seçmen, 568 sandıkta oy kullanacak. Oy verme işlemi, 06.00-15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Haberin Devamı

Seçime, 3 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'ne katılan siyasi partilerden oy pusulasındaki sırayla Türkiye Komünist Partisi (TKP), İşçi Partisi (İP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) katılacak. Diğer partiler, seçime katılmayacaklarını bildirdiler.
  
YSK'nın ilke kararı uyarınca, Siirt seçiminde 3 Kasım seçimlerinde yüzde 10 Türkiye barajını aşan AKP ve CHPmilletvekili çıkarabilecek. Bu iki parti toplam 3 milletvekili Siirt'teki yenileme seçimine katılacak siyasi partilerin adayları şöyle: 
  TKP: Muharrem Mırık, Emine Serpil Renda, Deniz Ünver
  İP: Zeki Karahan, Yusuf Çelik, Bayram Yurtçiçek
  CHP: Ekrem Bilek, Abdulhalim Çınar, Abdurrahman Kaysi
    AKP: Recep Tayyip Erdoğan, Öner Gülyeşil, Öner Ergenç.
   
Siirt seçimine bağımsız aday olarak sadece 3 Kasım seçiminde de bağımsız aday olarak katılan Fadıl Akgündüz katılabilecekti. Ancak, YSK, Akgündüz'ün adaylığını, Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet suçundan kesinleşen 2 yıl hapis cezası nedeniyle reddetti.
  
YSK, 3 Kasım seçiminde AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olmadığı gerekçesiyle milletvekili adaylığını reddetmişti.
  
AKP, 3 Kasım seçiminde milletvekili seçilen, ancak seçimin yenilenmesi kararı ile birlikte mazbatası iptal edilen Mervan Gül'ün istifası ile boşalan yere Erdoğan'ın ismini bildirdi.

Haberin Devamı

YSK, 3 Kasım seçimlerinden sonra Anayasa ve yasalarda yapılan değişiklikleri göz önünde bulundurdu ve Erdoğan'ın adaylığına yapılan itirazları reddetti.
   
SEÇİM NEDEN YENİLENİYOR?
   
YSK, Siirt'in Pervari ilçesi Doğanköyü'nde toplam 706 seçmenin kayıtlı olduğu 17, 18 ve 19 numaralı sandıklarda sandık kurulları usulünce oluşturulmadığı için oy kullanılamadığı gerekçesiyle, Siirt'te 3 Kasım'da yapılan Milletvekili Genel Seçimi'nin yenilenmesine karar vermiş, CHP milletvekili Ekrem Bilek, AKP Milletvekili Mervan Gül ve bağımsız Fadıl Akgündüz'e ait milletvekili tutanaklarını da iptal etmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: