GeriGündem Sigara dumanı bebek öldürüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sigara dumanı bebek öldürüyor

Kanadalı bilimadamları, sigara dumanının ani çocuk ölümlerine yol açtığını ortaya çıkardı.

Kanada'da ani bebek ölümleriyle ilgili yapılan son araştırmalar, sigara dumanının bu vakalarda önemli rol oynadığına dikkat çekerken, bebeklerini sigara dumanına maruz bıraktıkları için ailelerin bu ölümlerden sorumlu tutulmaları gerekip gerekmediği konusunda tartışmalar başladı.

Toronto'daki Çocuk Hastanesi uzmanları ve ABD'deki Maryland Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, ani bebek ölümü sendromuna bağlı olarak yaşamını yitiren bir bebeğin akciğer dokusunda yüksek oranda nikotin tespit ettiler. Ölen bebeğin ailesi ise evde sigara içtiklerini reddediyor.

Konuyla ilgili yapılan daha önceki araştırmalar, özellikle hamilelik dönemlerinde yoğun sigara dumanına maruz kalan annelerin bebekleri ve evde duman soluyan bebeklerde ani ölüm vakalarında sigaranın etkisini ortaya koymuştu. Ancak son araştırmada elde edilen laboratuvar delilleri konuyu yeni bir aşamaya getirdi.

Uzmanlar, söz konusu sonucun, sigara dumanının ani bebek ölümü sendromu ile bağlantılı olduğu yönünde biokimyasal delil oluşturduğunuifade ediyorlar.

Bebeklerin çevredeki kirlenmelere karşı en hassas varlıklar olduklarını hatırlatan uzmanlar, yetişkinlerin dakikada 18, bebeklerinise 40 kez nefes aldıklarından yola çıkarak, sigara dumanın nikotin vesiyanür gibi en zehirli maddeleri içerdiğine işaret ettiler.

Uzmanlar, aebek ölümü sendromuna bağlı 44 vakanın 9'unda ailelerin sigara içmediklerini beyan ettiklerini, ancak bebeğin akciğer dokusunun farklı delil ortaya koyduğunu, ailelerin suçluluk hissiyle farklı açıklamada bulunduklarına dikkat çekiyorlar.

Kanada'da her yıl 400 bebek, ani bebek ölümü sendromuna bağlı olarak yaşamını yitiriyor.

Çocuk sağlık kuruluşları, bebekleri, ev ortamındaki sigara dumanından korumanın yollarını araştırıyorlar.

False