GeriGündem Şiddet ve coşku bir arada
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şiddet ve coşku bir arada

Abone Olgoogle-news

Dünya, 1998 yılına eğlence ve şiddetle birlikte girdi. Yeni yılı karşılayanların şampanya şişeleriyle sokaklara döküldüğü Avrupa, şiddetin en yoğun yaşandığı yer oldu. 1998'e birkaç dakika kala Güney İrlanda'nın başkenti Belfast'ta Katoliklerin uğrak yeri olan bir barı basan maskeli Protestanlar bir kişiyi öldürdüler, beş kişiyi yaraladılar.

FRANSA

Şiddet, Fransa'nın Strasbourg kentinde de yeni yılı karşıladı, işsiz gençler polisle çatışarak 30 arabayı ateşe verdiler. 1974 yılından bu yana kaydedilen en şiddetli çatışmalarda 400'e yakın polisin görevli olmasına rağmen işsiz gençler, 50 bin dolarlık hasara yol açtılar. Evsizlerin Champs Elyssees'deki ünlü Chez Fouquet lokantasını basmalarından bir gün sonra, 500 bin Parisli, araba kornaları çalarak ve şampanya patlatarak yeni yıla girdi.

İNGİLTERE

Londra'da her yıl olduğu gibi en büyük yılbaşı kutlamaları Trafalgar Meydanı'nda yapıldı. Londra'nın ünlü meydanında 80 bin kişi toplanırken, içkiyi fazla kaçıranlar arasında tutuklananlar oldu. İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da 200 binden fazla kişi sokaklara döküldü.

ALMANYA

Bu ülke de yılbaşında şiddet fırtınasına tutuldu. Hannover kentinde dazlak ırkçılar, bir Türkü bıçakladlar. Kimliği açıklanmayan Türk ağır yaralanırken, iki dazlak tutuklandı. Sangerhausen'de ise ırkçı gençler kendi aralarında parti düzenleyen bir grup özürlü Almana saldırarak bazılarının yaralanmasına yol açtılar. Berlin'de Brandenburg kapısında düzenlenen rock konserine 80 bin kişi katılırken, ülke çapında 94 milyon dolarlık havai fişeği kullanıldı.

RUSYA

Bu ülkede havaifişekler ve tutuşan Noel ağaçları dört kişinin ölümüne, 12 kişinin yaralanmasına neden oldu.

AMERİKA

New York'un Times Meydanı'nda 500 bin kişi toplandı. Ülke çapında 300 milyon kişi televizyondan yılbaşı kutlamaları izlerken, yeni yılın ilk dakikalarında 30 bin balon gökyüzüne bırakıldı, 1350 kilo konfeti serpiştirildi.

FİLİPİNLER

Her yıl havaifişeklerine bol miktarda kurban veren Filipinler'de bu yıl sadece iki kişi öldü, ancak bu tehlikeli eğlence yüzünden çoğu parmakları kopan 400 kişi yaralandı.False