GeriGündem Sibirya kışı geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sibirya kışı geliyor

İstanbul'a yarından itibaren Sibirya kışı geliyor. Yoğun kar yağışının beklendiğini bildiren meteoroloji, hava sıcaklığının ‘‘0’’a düşeceğini bildirdi ve dona karşı uyardı. Sibirya kışı bugün yağmurla başlayacak, yarın öğleden sonra ise kara döşüşecek. Salı hava sıcaklığı ‘‘0’’a yükselecek, çarşamba ise normale dönecek.

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü İstanbul'da Pazartesi günü yoğun bir kar yağışı beklendiğini, sert Kuzey rüzgarlarının etkisiyle ‘Hızlı sistem’in devreye gireceğini, kar örtüsünün getirdiği soğumayla birlikte de hava sıcaklığının ‘0’ dereceye inerek, dona neden olacağını bildirdi. Yetkililer donmanın ardından gelen kar yağışı ile Salı gününün İstanbullular için ‘kábusa’ dönüşebileceğini belirterek, ‘‘Çok dikkatli olun’’ uyarısında bulundular.

PAZARTESİ BAŞLIYOR

Meteorolojiden alınan bilgiye göre yağış bugün yağmurla başlayacak. 10 derece olan sıcaklık, gece 2 dereceye düşecek. Pazartesi öğleden sonra çok yoğun bir kar yağışı başlayacak ve Salı sabahına kadar sürecek. Karla birlikte geceden oluşacak buzlanma ve üzerine yağacak kar, İstanbul'u olumsuz etkileyecek. Çarşamba günü ise hava sıcaklığı 8-10 dereceye yükselecek.

SALI EN SOĞUK GÜN

Meterolojiye göre İstanbul için en kritik gün Salı. Çünkü sıcaklığın donma noktasına, yani ‘0’ dereceye inmesi ve üzerine yağacak karla, tam bir kábus yaşanacak. Tüm İstanbul ve Marmara, beyaza bürünecek. Tahminlere göre, Salı günü öğleden sonra hava ısınmaya başlayacak, kar eriyecek, buz çözülecek. Sıcaklık 5-6 dereceyi bulacak, mevsim normallerine çıkacak. Çarşamba günü de ısınma sürecek, sıcaklık 8-10 dereceyi bulacak. Perşembe günü de sıcaklık aynı şekilde seyredecek ve yağış görülmeyecek.

DOĞU GECELERİ -30

Son 10 yılın en ağır kış mevsiminin yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde sıcaklık geceleri sıfırın altında 30 dereceye kadar düştü. Hava sıcaklığının geceleri sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Doğu'da ağaçlar buz tuttu. Şiddetli soğuklar yüzünden çok sayıda araç yollarda kalırken, ev ve işyerlerinin su sayaçları patladı. Meteoroloji yetkilileri, soğuk havaların etkisini bir süre daha devam ettireceğini bildirdiler.

DEPREM BÖLGESİ DE SOĞUK

Deprem bölgesinde de, önümüzdeki 3 gün havanın soğuyacağı bildirildi. Kocaeli Meteoroloji Müdürü Gürkan Say, bugün parçalı çok bulutlu olması beklenen havanın, akşam saatlerinden sonra yağmurlu geçeceğini belirterek, rüzgarların batı yönlerden orta, yağışla birlikte kuvvetli eseceğini ve sıcaklığın da, akşam saatlerinde hissedilir derecede azalacağını söyledi. Say, pazartesi günü çok bulutlu, yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı bir hava beklediklerini bildirerek, rüzgarların kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceğini, sıcaklığın ise azalmaya devam edeceğini bildirdi. Salı günü için parçalı ve çok bulutlu bir hava beklediklerini belirten Say, yer yer devam edecek kar yağışının, özellikle kentin yüksek kesimlerinde etkili olacağını kaydetti.

Donduran tören

Erzurum'un Aşkale İlçesi'nin düşman işgalinden kurtarılışının 82'nci yıldönümü törenleri sırasında Abdulhamit Dindi adlı ilköğretim okulu öğrencisi donma tehlikesi geçirdi. Önceki gün gerçekleştirilen tören sırasında hazır bekletilen ambülansa alınan Dindi, burada doktorlar tarafından vücuduna masaj yapıldı. Soğuktan her tarafı moraran Aşkale İbrahim Polat İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Abdulhamit Dindi (13), daha sonra evine gönderildi.

Antalya'ya aldanmayın

Türkiye'nin büyük bölümünde soğuk ve yağışlı hava etkisini sürdürürken, Antalya'da ise çiçek açan ağaçlar baharın ilk müjdecisi oldu. Sıcaklığın 17 - 18 dereceye kadar çıkması üzerine turistik kentteki şeftali, badem ve erik ağaçları bembeyaz çiçeklerle bezendi. Havaların güzel olması nedeniyle mesire yerlerini dolduran Antalyalılar, çiçek açan ağaçların altında piknik yaptılar. Vatandaşların güzel havaya aldanmamalarını isteyen meteroloji uzmanları, önümüzdeki hafta soğuk ve yağışlı havanın Antalya'yı da etkisi altına alacağını bildirdi. Meteroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ‘‘Buna halk arasında yalancı bahar deniyor. Ağaçlar da yalancı bahara aldanıp çiçek açıyorlar. Önümüzdeki hafta ortalarından itibaren havalar 5 - 6 derece soğuyacak ve yağış gelecek’’ diye açıklama yaptılar.

False