SGK borç sorgulama nasıl yapılır?

SGK borç sorgulama nasıl yapılır

SGK GSS Borç Sorgulama işlemleri nasıl yapılır? GSS prim borcu olduğu nasıl öğrenilir? Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bütün detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Haberin Devamı

Prim borçlarını artık internet üzerinden kontrol edip sorgulayabiliyorsunuz. Ne kadar GSS prim borcunuz olduğunu anında öğrenebilirsiniz.

Genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için internet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. E-Devlet Kapısı hizmetinden yararlanarak "turkiye.gov.tr" adresinden Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girerek işlemlerinize hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerine online bir şekilde ulaşabilmek için öncelikle vatandaşların  isteyen herkes E-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekecek. Vatandaşlar, E-Devlet'e giriş için gerekli olan, şifreleri de en yakın PTT şubelerine giderek nüfus cüzdanları ibraz ederek şifrelerini alabilecekler. Bu işlem için ilk kez E-Devlet şifresi alacaklar için 2 TL vermeleri gerekecek.

Haberin Devamı

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunuzu online bir şekilde sorgulayabileceksiniz. "turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu" adresine giriş yaparak bu bilgiye anında ulaşabileceksiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete konulan Genel Sağlık Sigortası' nın amacı, tüm vatandaşların sağlık hizmetinden yararlanmasını sağlayan bir uygulamadır. GSS hizmeti için ödenmesi gereken bir prim ücreti bulunmaktadır.  Bu primlerin ne miktar olduğunu da E-Devlet üzerinden sorgulayabileceksiniz.

İnternet olan her yerde E-Devlet hizmetlerinden online bir şekilde yararlanabileceksiniz. Google play ve ios işletim sistemleri bulunan akıllı cihazlar sayesinde uygulama indirerek de borç sorgulaması işlemlerini her an her yerde gerçekleştirebileceksiniz.

SGK borç sorgulama nasıl yapılır

Sosyal Güvenlik Kurumu Diğer Hizmetler bölümünde yer alan "Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama" işlemlerinin yanında aşağıdaki hizmetleri de kullanabileceksiniz:

Tedavi Bilgileri Sorgulama

6552 Yapılandırma Sorgulama

EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü

Haberin Devamı

Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama

Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme

Hekim Bilgilendirme

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt

GSS olarak uzun süre gündemde olan Genel Sağlık Sigortası ile ilgili tartışmalar halen devam etmektedir. Borç sorgulama işlemine sistem üzerinden ulaştığınızda çıkan söz konusu borcunuzu da yine online bir şekilde kredi kartınız ile de ödeyebiliyorsunuz. 

Haberle ilgili daha fazlası: