GeriGündem Sezen Aksu'dan mektup var
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezen Aksu'dan mektup var

Sezen Aksu'dan mektup var
refid:21672752 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Ünlü sanatçı Sezen Aksu, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği'nin (SPoD) kuruluşunun 1'inci yılı vesilesiyle, LGBT'lere yönelik düşüncelerini açıkladı.

Aksu'nun mesajı şöyle:

"'Koca dünyada benim çocuğuma yer bulamadılar...'

"Bu kadar öz, bu kadar derin, bu kadar acı bir cümle olabilir mi? Bu cümle ancak bir ananın, bir babanın ciğerinden sökülüp dökülebilir. Nefesim yettiği sürece, bu ayrımcılığın, bu türcülüğün, bu kendine benzemeyeni yok sayma ve yok etme zalimliğinin karşısında; yaşam hakkı engellenenlerin yanında yer alacağım. Bütün kalbimle ve ümidimle..."

SPoD'a dair...

Resmi internet sitesinde verilen bilgiye göre, SPoD 2011 baharında bir grup aktivist, akademisyen ve öğrencinin bir araya gelerek 21 Eylül 2011'de resmi olarak kurulmuş bir sosyal politika temelli LGBT (Lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüel) hakları derneği. Dernek sadece kimlik eksenli değil aynı zamanda sosyal politikalar ekseninden de hak ve özgürlükleri geliştirmeyi kendine ilke edinmiş genç bir dernek.

Amaçlarını ise şöyle açıklamışlar:

SPoD, toplumun her alanında yaşanan ve özelde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bütün ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmayı amaçlar. SPoD bu doğrultuda öncelikli olarak ekonomik, sosyal haklar ve sosyal politika alanlarına yoğunlaşır.

False