Şeyh’le namaz

Güncelleme Tarihi:

Şeyh’le namaz
Oluşturulma Tarihi: Eylül 27, 1998 00:00

Haberin Devamı

10 aylık hapis cezası onanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, restore ettirdiği Maktül Mustafa Paşa Camii'nde, bir Nakşibendi şeyhinin kıldırdığı cuma namazında saf tuttu. Diyanet'e henüz devredilmeyen camiye imam bile atanmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eyüp'te 100 milyar liraya restore ettirdiği ve henüz Diyanet İşleri tarafından imam bile atanmayan Maktül Mustafa Paşa Camii'nin açılışında, bir Nakşibendi şeyhinin kıldırdığı cuma namazına katıldı. Diyanet İşleri'ne henüz devredilmeyen ve imam ataması da yapılmayan tarihi caminin açılış namazı bir Nakşibendi şeyhi tarafından kıldırıldı. Başkan Erdoğan'ın, namazı kimin kıldıracağından bilgisi olmadığını öne süren üst düzey bir belediye yetkilisi, Diyanet'e devredilecek olan tarihi caminin, Nakşibendi Tarikatı'nca sahiplenilemeyeceğini söyledi. Belediye yetkilisi, eskiden tekke olarak kullanılan yapıların da belediye tarafından klasik el sanatları atölyesine dönüştürüleceğini belirterek, şunları söyledi: ‘‘Restorasyon yeni tamamlandı. Diyanet'e devredilmediği için cemaatin içinden biri namaz kıldırdı. Başkan da oraya gelinceye kadar kimin namaz kıldıracağını bilmiyordu. Tarikat buraya yıllarca sahip çıkmadığı için duvarın kenarında bile gecekondular vardı. Uzun yıllar uhrevi ve dini anlamda kullanılan bir yer değildi, tamamen işgal edilmişti. Nakşibendi Tarikatı'yla buranın bir ilgisi yok. Diyanet'e devredildikten sonra kim gelecek, o bizi ilgilendirmez. Tarikat sahiplenemez, çünkü caminin avlusundaki binalar, belediye tarafından ebru gibi klasik el sanatlarının öğretildiği sanat atölyesi olarak kullanılacak. Buraya üniversite öğrencileri gelecek.’’

YIKILMADIM, AYAKTAYIM

Siyasi yaşamı, Diyarbakır DGM'nin verdiği 10 aylık hapis cezasının Yargıtay'ca onanmasıyla biten Erdoğan, dün İstanbul'da bazı tesislerin açılışını yaparken, ‘‘Yıkılmadım, dimdik ayaktayım. Bu şarkı bitmeyecek. 4 ay dinleneceğim. Pişeceğim ve karşınıza daha pişmiş geleceğim’’ dedi. ‘‘Bugüne kadar değil savaş çağrısı yapmak, barıştan, kardeşlikten, sevgiden başka bir çağrı yapmayan Tayyip Erdoğan'ı böyle bir yere oturtmaya kimsenin gücü yetmeyecektir’’ diyen Erdoğan, dün Eminönü'nde restore edilen tarihi Kirazhan'ı hizmete soktu, İSKİ Eminönü İçmesuyu Şebekesi'ni, Eyüp'te de İSKİ Münzevi İçmesuyu Terfi İstasyonunu törenle açtı. Kalabalığa yumuşak mesajlar gönderen Erdoğan, özellikle ‘İşte ordu, işte komutan’, ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ şeklindeki slogan atanlara, ‘‘Sizden özellikle istiyorum. Böyle bağırmayın. Bir ordumuz var, bir de komutanımız zaten var. Bizi siyasi platformda nerede görmek istiyorsanız, o şekilde slogan atın. Puslu havayı sevenlere lütfen malzeme vermeyin. 'Öl de ölelim' de demeyin. Ben sizin ölmenize değil. Yaşayarak bütün kötülükleri öldürmenize talibim’’ diye seslendi.

Nakşi camisi

Padişah tarafından öldürtüldüğü için ‘maktül’ diye anılan Sadrazam Mustafa Paşa tarafından 1755 yılında inşa ettirilen cami, 1774 yılında Nakşibendi Tarikatı şeyhlerinden Seyit Ahmet Efendi'nin imamlık yapması ve avlusuna inşa ettirilen tekkeyle, Nakşibendilerin ibadethanesi haline gelmişti. Nakşibendi şeyhlerinin imamlık, hocalık yaptıkları ve ölümlerinden sonra avlusuna defnedildikleri Maktül Mustafa Paşa Camii, Cumhuriyet Dönemi'nde tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra harabeye dönmüştü.

Cezadan 1 gün sonra

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir Nakşibendi şeyhinin arkasında kıldığı namazın, 10 aylık cezasının onanmasından bir gün sonraya rastlaması dikkat çekti. Namazda, Beyoğlu Belediye Başkanı Nusret Bayraktar da, Tayyip Erdoğan'la saf tuttu.


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!