GeriGündem İçişleri Bakanlığı'ndan öğretmenler için seyahat genelgesi! Hafta sonu seyahat yasağından kimler muaf olacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçişleri Bakanlığı'ndan öğretmenler için seyahat genelgesi! Hafta sonu seyahat yasağından kimler muaf olacak?

İçişleri Bakanlığı'ndan öğretmenler için seyahat genelgesi! Hafta sonu seyahat yasağından kimler muaf olacak?

Seyahat yasağı hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında devam ediyor. Bu hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine "Eğitim Personeline Seyahat Muafiyeti" konulu genelge gönderildi. Genelgeye göre, öğretmenlerden 13-14 Şubat'ta özel araçlarıyla yapacakları şehirler arası seyahatlerde izin belgesi istenmeyecek. Öğretmen/personel kimlik kartları ile seyahat edilecek. İşte, seyahat yasağından muaf olanlar ve seyahat kısıtlamasıyla ilgili detaylar.

Seyahat kısıtlamasından muaf olan kişiler İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile gündeme geldi. 15 Şubat itibarıyla kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması gerekse yarıyıl tatilinin sona ermesi nedeniyle başta öğretmenler olmak üzere eğitim öğretim personelinin, bu hafta sonu şehirler arası seyahatlerden muaf olacak. Öte yandan zorunlu halleri olanlar belge ile özel araçları ile seyahat edebilecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 'SEYAHAT' GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Eğitim Personeline Seyahat Muafiyeti" konulu genelge gönderdi.

Genelgede, gerek 15 Şubat itibarıyla kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması gerekse yarıyıl tatilinin sona ermesi nedeniyle başta öğretmenler olmak üzere eğitim öğretim personelinin, bu hafta sonu şehirler arası seyahatlerde bir yoğunluk oluşturabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde yapılacak şehirler arası yolculuklarda (toplu ulaşım araçlarıyla yapılanlar hariç) seyahat izin belgesi alınması zorunluluğunun bulunduğu hatırlatılan genelgede, görev yaptıkları yer dışında bulunan öğretmenler ile diğer eğitim personelinin, 13-14 Şubat'ta özel araçlarıyla yapacakları şehirler arası seyahatlerde bu zorunluluktan muaf tutulacağı bildirildi.

Genelgede, bu kişilerin denetimler sırasında öğretmen/personel kimlik kartlarını ibraz ederek aile bireyleriyle birlikte görev yerlerine özel araçlarıyla seyahat edebilecekleri belirtildi.

İçişleri Bakanlığından öğretmenler için seyahat genelgesi Hafta sonu seyahat yasağından kimler muaf olacak

ZORUNLU HALLER SAYILACAK DURUMLAR

İçişleri Bakanlığı'ndan daha önce yayınlanan genelgede zorunlu hallerde seyahatlere izin verileceği bildirilmişti. Genelgede şu ifadeler yer almıştı;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız, belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirler arası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır."

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False