Sex and the City’nin lezbiyen yıldızından CHP’li vekile ödül

Sex and the City’nin lezbiyen yıldızından CHP’li vekile ödül

CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak'a, ABD'deki Uluslararası Gey ve Lezbiyen İnsan Hakları Komisyonu tarafından “Açıksözlülük Ödülü” verildi.

Haberin Devamı

CHP'nin Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanvekili İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, Türkiye’deki eşcinsel sorunlarının araştırılması için mecliste bir araştırma komisyonu oluşturmak için verdiği önerge ve eşcinsellerin sorunlarına yönelik açıklamalarıyla ödüle layık görülürken, komisyonun bu yıl ödüllendirdiği dört kişi arasında Türk hukukçu Yasemin Öz de yer aldı.

ÖDÜLÜ MİRANDA VERDİ
New York’ta organize edilen “Cesareti Kutlama” gecesinde, Türkiye’deki eşcinsellerin sorunlarını TBMM'ye taşıyan ilk milletvekili olarak bilinen CHP'li Toprak'a ödülünü Sex and the City dizisinde Miranda karakterini canlandıran Amerikalı sanatçı Cynthia Nixon verdi.  Geceye eşi Christine Marinoni ile birlikte katılan Nixon, törende yaptığı konuşmasında eşcinseller olarak ABD’de büyük sorunlar yaşamalarına rağmen, diğer ülkelere göre daha şanslı olduklarını ve bu konudaki küresel bilinci artırmak için uluslararası çabaların takdir edilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’DE EN İSTENMEYEN GRUP EŞCİNSELLER
Ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de insanların komşu olarak hiç istemediği grupların yüzde 90’ının eşcinseller olduğunu belirten Toprak, gey, lezbiyen ve travestilerin polis eziyetine maruz kaldıklarını, pek çoğunun aileleri tarafından öldürüldüklerini,  linç edildiklerini, sürekli saldırıya uğradıklarını, işyerinde ayrımcılık, işsizlik ve ev bulma zorluğu yaşadıklarını bunun giderek ciddi bir toplumsal soruna dönüştüğünü ifade etti.

AK PARTİ, BU KONUYU DUYMAK İSTEMİYOR
AK Parti hükümetinin yeni anayasa çalışmalarında eşcinseller ile ilgili bir şey duymak istemediğini de söyleyen Toprak,  “Kadına yönelik şiddet yasası içine eşcinsellere yönelik şiddeti de dâhil etme isteğimiz AKP tarafından kabul görmedi. Bu sorunu duymak bile istemiyorlar” diye konuştu.

EN GEÇ HAZİRAN BAŞI MECLİS GÜNDEMİNDE
Ödül töreninde Hürriyet’e de konuşan Toprak, meclis araştırma komisyonu kurulması yönünde 59 CHP’li milletvekilinin imzası ile verdiği önergenin, genel kurula inmeyi bekleyen 800’den fazla önerge daha olduğu için sırada beklediğini, ancak meclis başkanvekilinden mayıs ayı sonu, haziran başı gibi meclis gündemine getirilmesi için söz aldığını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: