GeriGündem Serdar İsminin Anlamı Nedir? Serdar Ne Demek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Serdar İsminin Anlamı Nedir? Serdar Ne Demek?

Serdar İsminin Anlamı Nedir? Serdar Ne Demek?
Abone Olgoogle-news

Anlamları ile en güçlü ve en sevilen isimlerinden biri olarak Serdar öne çıkıyor. Erkek çocuklar için güzel bir isim olarak değerlendirilen Serdar, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş durumda. Peki, Serdar isminin anlamı nedir? Serdar ne demek? İşte bilinmesi gerekenler.

Lider vasfı üzerinden anlamları bulunan Serdar adı, Farsça kökenli bir isimdir. Ancak çok uzun yıllardan bu yana Türk kültürünün bir ismi olarak günümüze kadar ulaşmış durumda. Eski zamanlarda Türk Dil Kurumu açısından bakıldığı zaman, ‘Başkumandan ya da Başbuğ’ biçiminde bir unvan şeklinde öne çıkıyordu. Günümüzde ise bu farklı anlamları ile erkek çocukları için güzel bir isim olarak kullanılıyor.

Serdar İsminin Anlamı

Bir erkek çocuğuna verilebilecek en güzel ve en anlamlı isimler arasında Serdar gelmektedir. Tarihi yapısı ve farklı anlamları ile beraber oldukça etkili bir isimdir.

 - Başkumandan ya da Başbuğ

 - Sefer zamanında padişah yerine ordunun başında seferlere giden azamları verilmiş unvan (Serdar-ı Ekrem)

 Aynı zamanda sözcük anlamı üzerinden de Serdar adı, ‘Başkomutan’ biçiminde ifade ediliyor.

 ‘’Bu Selvi ormanın içinde nice vezirler, Serdarlar ve kazaskerler meftundur.’’ S. M. Alus

Bu şekilde özel anlamları ile minik yavrunuz için verebileceğiniz en güzel isimlerden biri olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle eğer bu konuda henüz karar vermemiş iseniz, listeye ekleyebilir ve kullanabilirsiniz. Serdar ismi tek başına değerlendirilebilir ya da uygun bir isim ile beraber ayrıca bir araya getirilebilir.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle