GeriGündem Selime Gönbak cinayetinde örnek karar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Selime Gönbak cinayetinde örnek karar

Selime Gönbak cinayetinde örnek karar

İstanbul Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, televizyon programında evlendiği eşini henüz 3 aylık evliyken öldüren Rıfat Gönbak’ı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığa, 'haksız tahrik' indirimi ise uygulamadı.

İstanbul Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Rifat Gönbak ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada söz alan katılanların avukatı Hatice Temizkan, sanığın haksız tahrik indirimden kesinlikle yararlandırılmaması gerektiğini söyledi. Sanığın savunmasında, 'boğuşma esnasında düştüğünü ve nasıl yaralandığını hatırlamadığını' belirttiği maktulün 5 ayrı yerinde bıçak yarası olduğunu anımsatan Temizkan, "10 yaşındaki çocuğu annesiz kalmıştır. Sanık mahkemeye gönderdiği yazılı dilekçesinde, 'Bu yaşta böyle bir kadın için sizin karşınıza çıktığım ve ailemin yüzünü yere düşürdüğüm için pişmanım' demiştir” diye konuştu.

'PİŞMANLIK BELİRTMEDİ'

Avukat Temizkan, sanığın maktulü öldürdüğü için pişman olduğunu söylemediğini ifade ederek, sanık hakkında takdiri indirim maddesinin uygulanmamasını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı Selçuk Cengiz, sanık ile maktul arasında önceden beri kavga ve sürtüşmelerin olduğunu dile getirerek, maktuleden kaynaklanan hakaretler nedeniyle sanık Gönbak hakkında “eşe karşı kasten öldürme” suçundan en alt oranda indirim yapılmasını ancak haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını talep etti. Son sözü sorulan sanık Gönbak, “Pişmanım. Takdir mahkemenindir” diye konuştu.

HAKSIZ TAHRİK İSTEDİ, MAHKEME İNANMADI

Mahkeme heyeti, sanık Rifat Gönbak'ın “eşe karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar vererek, olayın oluş şekli, maktuldeki yara sayısını göz önünde tutarak, sanığın boğuşma esnasında olayın olduğu yönündeki savunmalarının samimi bulunmadığından hakkında haksız tahrik indirimi yapılmasına yer olmadığına oy çokluğuyla hükmetti. Sanığın ifadelerinin çelişkili olması, olaydan sonra ve olayla ilgili maktule yönelik tutum ve davranışlarını göz önünde bulunduran mahkeme, sanığa takdiri indirim uygulanmamasına karar verdi.


CANLI YAYINDA EVLENDİLER

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Rifat Gönbak ile maktul Selime Gönbak'ın televizyondaki bir evlendirme programında tanıştıkları ve canlı yayında evlendikleri, aralarında zaman zaman tartışmaların olduğu, 30 Temmuz 2014'te Avcılar sahilde dolaştıkları, alkol aldıkları ve eve döndükleri belirtilmişti.

Şüpheli ve maktul arasında eve gittikten sonra tartışmanın devam ettiği, maktulün mutfaktan bıçak alarak şüpheliye “Seni öldüreceğim” demesi üzerine çıkan kavga sonucunda Selime Gönbak'ın 5 bıçak yarası aldığı, evden yaralı olarak çıktığı, hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybettiği ifade edilen iddianamede, şüpheli Rifat Gönbak'ın “yakın akrabayı öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

Kadın cinayetlerinde, “haksız tahrik” ve “iyi hal” gibi nedenlerle son dönemde katillere yapılan ceza indirimleri tepki çekiyordu. Özgecan Aslan cinayetinde üç sanığa da en ağır cezanın verilmesi ise kadın hakları örgütleri tarafından alkışlanmıştı. Aslan ailesinin avukatı Efkan Bolaç da, “Bu ceza örnek olur diye düşünüyoruz” demişti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False