Sedat Peker'in gıyabi tutukluluğu kaldırıldı


Sedat Peker ile adamı Mecnun Odyakmaz hakkındaki gıyabi tutuklama kararı, avukatlarının bir üst mahkemeye yaptıkları itiraz sonucu kaldırıldı.
Peker ve Odyakmaz'ın avukatlarının gıyabi tutuklama kararına yaptıkları itirazı bugün karara bağlayan İstanbul 4 No'lu DGM heyeti, İstanbul 3 No'lu DGM'nin verdiği gıyabi tutuklama kararını, bir üst mahkeme olarak bozdu.

İstanbul ve Datça'da yürütülen operasyonlar sonucu gözaltına alınan 14 kişi, 7 Haziran 2001 tarihinde DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilmişti.

DGM Cumhuriyet Savcısı Ahmet Kelebek tarafından sorgulanan bu kişilerden Sedat Peker, kardeşi Atilla Peker, Mecnun Odyakmaz, Olgun Aydın, Rauf Gözübüyük ve Boğaç Kaan, tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi 3 No'lu DGM Yedek Hakimliği'ne çıkarılmış, diğer 8 kişi ise serbest bırakılmıştı.

Yedek Hakimliğin yeniden sorguladığı Peker ve diğer 5 kişi, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılınca, soruşturmayı yürüten Savcı Kelebek de tüm sanıklar yönünden bu karara İstanbul 3 No'lu DGM'de itiraz etmişti.

Savcılığın itirazını inceleyen heyet, Peker ve Odyakmaz hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartırken, diğer 4 sanık hakkında Yedek Hakimliğin verdiği karara uymuştu.

Peker ve Odyakmaz'ın avukatları da bu karara, bir üst mahkeme olan İstanbul 4 No'lu DGM'ye başvurarak itiraz etmişti. (aa)


Haberle ilgili daha fazlası: