Seçim'99

Yakuplu’nun ‘Cemal Aga’sı

Cemal Kahraman, odamıza girdiğinde ‘‘Ben Yakuplu Belediye Başkanıyım ve yeniden adayım...’’ dedi.

'Cemal Aga' Kayserili... Varlıklı bir işadamı.

Bakır ve mermercilikle uğraşırken 1989'da bir kalp rahatsızlığı geçirdikten sonra 1992'de işlerini tasfiye etmiş. Bodrum, Yalıkavak'taki küçük yazlığına yerleşmiş.

1994'de sanayici arkadaşları, ‘‘Burası belediye oluyor, gel burasını toparla’’ demişler. ANAP'tan aday olmuş, seçilmiş. Bölgedeki çelik döküm fabrikasını bu nedenle 4 milyon dolara satmış. 1990'daki 2.841 olan nüfusu nedeniyle devletin verdiği 5 memur kadrosu ve 7 işçiyle belediyeyi kurmuş. İller Bankası'ndan ilk yıl ayda 600 milyon gelmiş. 30 Kasım 1997'deki sayımda nüfus 23 bine çıkmış. Şimdi gelen katkı payı 15-16 milyara çıkmış. Bugün 200 işçi çalıştırıyor. Aylık personel gideri 20 milyara ulaşmış. Bakırcılar ve sanayicilerden her ay katkı payı alıyor, yatırım yapıyor.. Güncelleştirilmiş seçmen sayımıyla bugünkü nüfusu 41 bin. Yeni konutların bitirilmesiyle bu yazki nüfusun 70 bine yükseleceğini söylüyor.

Yakuplu'da kooperatif sitesi olarak 116 bakırcı, 90 mermerci, irili ufaklı 236 küçük sanayici ile 40 fabrika var. Bunlardan topladığı 321 milyarla E-5 üzerinde bir tüp geçit yaptırdığını anlatıyor.

Bir çiftliğin oluşturduğu köyden hem küçük sanayi, hem lüks konut alanı doğmuş..

- Doğru; inanılmaz bir belde burası. Beldenin tümü 1277 hektar. Büyükşehir, Bakırköy, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Gürpınar belediyelerine mücavir alanlık yapmış. Arazinin % 85'i gecekondu önleme bölgesi, termik santral genişleme sahası, sanayi sitesi adıyla kamulaştırılmıştır. Kalan % 15'in % 10'u da Reşitpaşa Çiftliği. Beldemize kalan alan da % 5'dir. Bununla beş yılda yeni bir kent yarattığımı söyleyebilirim.

Seçim için büyük para harcıyor musunuz?

-Öyle verecek param yok. Poster dahi bastırmadım daha. Aslında benim propagandaya ihtiyacım yok. Yüzde 70'le seçimi alırım.

NE DEMİŞLERDİ?

Kıdemli aday

‘‘Ulusal birlikten yana olan herkesi DSP'ye çağırıyorum. Ben Şişlililerin Belediye Başkanı değil, evlatları ve kardeşleri olmaya talibim. Şişli seçmeninin 27 Mart'ta dürüst yönetim ve doğru seçimi yapacağına inanıyorum.’’

(DSP Şişli Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, 2.3.1994)

Haberle ilgili daha fazlası: