Seçim startı

Seçim startı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Başbakanlığını bitirmek için oy isteyecek” eleştirilerine, “Başkanlık sistemi Türkiye için gerekli. Sistem değişene kadar başbakanlık koltuğunun hakkını veririm” yanıtını verdi. Davutoğlu, 3 dönemi dolduran AK Partililer için de şu açıklamayı yaptı: ''Dışarıdan bakanlık ihtimal dışı değil. Seçimler yapıldıktan sonra da bir veya iki istisna için bu olabilir, oldu geçmişte de.''

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin milletvekili aday listesine müdahil olduğu iddialarına karşılık ise “Listelere müdahil olma durumu söz konusu değil” dedi. NTV’nin canlı yayınına katılan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

Seçim startı
Çok önemli 6 projemiz var

CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ KONUMDA

“(Cumhurbaşkanı’na yakın isimlerin listede yer almasıyla ilgili) Öyle bir intiba yapılıyor ki sanki Cumhurbaşkanı ile ayrı ekiplerdeydik, ayrı ekipler aday tespitinde yarıştı. Bu son derece yanlış bir algı. Kurumsal işleyiş olarak hem Cumhurbaşkanı’nın hem Başbakan’ın yeri bellidir. Cumhurbaşkanı siyasetin üstünde tarafsız konumdadır. Listelere müdahil olma durumu söz konusu değil.

KILIÇDAROĞLU’NUN ZAAF NOKTASI

Ben hiçbir zaman doğrudan seçim tahmini yapmadım. Kılıçdaroğlu’nun yüzde 35 demesi olabilecek en zaaf noktadır. Yüzde 99 bile desen yüzde 1’lik kesime hitap edemeyeceksin demektir. Bana en düşman, ağır eleştiri dili kullananlar dahil bütün vatandaşların kalbine girebileceğimizi düşünürüm. Oy verirse Genel Başkan olarak, oy vermezse Başbakan olarak teşekkür ederim.

KAZANAMAZSAM GİDER KİTAP YAZARIM

Haberin Devamı

Birinci parti olmazsak verilen emanetin hakkını veremediğimi düşünür bir başka arkadaşıma tevdi ederim. Ben makam peşinde koşmadım. O da milletin takdiri. Başarısız olduğumu hissettiğimde başarılı olacağını düşündüğüm bir arkadaşı tevdi etmek en kutsal görev olur. Kazanmazsam ben başka arkadaşıma devrederim. Gider kitap yazarım.

HDP PROTEST HAREKETE DÖNÜŞÜYOR

HDP’ye bir çift sözüm var. Barajı geçmezlerse bunu meşruiyet sorunu haline dönüştürmesinler. HDP, etnik, milliyetçi partiden, marjinal grupları toplayan bir parti olmaya yöneliyor. Protest hareketler cazibe oluşturur ama merkezkaç güçleriyle zorlanmaya başlarsınız. Ama kimse kendi yokluğuyla milleti tehdit etmesin.

KOLTUĞUMUN HAKKINI VERİRİM

(Başbakanlığını bitirmek için oy isteyecek eleştirisi) Ben başkanlık sistemi tartışılırken konuşmadım. Oturduğum koltuk ileride olmayacak diye söyleseydim yanlış olurdu. Şimdi seçime gidiyoruz ve ben doğruları şimdi söylüyorum. Sistem değişene kadar başbakanlık koltuğunun hakkını veririm.

OTORİTELEŞMEYE SİSTEM İZİN VERMEZ

Haberin Devamı

Yeni anayasa ve başkanlık sistemi için çalışacağız. Olmazsa bu sistemi en iyi şekilde çalıştırmak için çaba göstereceğiz. Sistemin özünün doğru dokunması ve herkesin bunu doğru okuması gerekir. Otoriteleşme olmaz. Türk demokrasisinin ulaştığı düzey buna izin vermez.

BALYOZ DAVASINDA DİZAYN VAR

(Balyoz davasında) Mağdurlar vardır. Dizayn var. Bazı komutanlarımızla da çalıştım. Sivil asker ilişkilerini bir daha zedelenmeyecek bir sisteme oturtmamız gerekir.

BENİM AKİL ADAMLARIM OLACAK

Üç dönemini dolduran arkadaşlarımız demokrasi siyasi tarihimize geçtiler. 4 yıl sonra tekrar devam edebilirler. Benim hâlâ içlerinde akil insan olarak başvuracağım arkadaşlarım var. Bunlar için bir mekanizma düzenleyebiliriz.

Haberin Devamı

DIŞARIDAN BAKANLIK OLABİLİR

Dışarıdan bakanlık ihtimal dışı değil. Seçimler yapıldıktan sonra da bir veya iki istisna için bu olabilir, oldu geçmişte de. Kabinenin dokusu bir taraftan da yeni siyasete girmiş arkadaşlara veya siyasette şu ana kadar bulunan iki dönemlik arkadaşlarda çok kıymetli arkadaş var. Onların da önünü açmak lazım.”

Haberle ilgili daha fazlası: