GeriGündem Sayısal sahtekarlığı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sayısal sahtekarlığı

Önceden doldurulmuş Sayısal Loto kuponlarında sahtekarlık ortaya çıkarıldı. Bu kuponları satın alırken dikkatli olun.

Sayısal Loto'nun 22 Ağustos çekilişi, benzeri görülmemiş bir sahtekarlığa sahne oldu. 5 bilenlere verilen 750 milyon liralık ikramiye, önceden doldurulmuş olarak satılan kuponlardan 6'sına isabet etti. Ancak 5, 18, 39, 42, 46 numaralarını doğru tahmin ederek 5 bilen kupon sayısının, resmi kayıtlardan fazla olduğu anlaşıldı. Sahtekarlığın ortaya çıkan ilk kurbanı, Afyon'dan hazır kupon satın alan ve 5 bildiğini görerek çekini almak üzere Ankara'ya giden Ertuğrul Sevim oldu. Sevim'in biletini kontrol için özel cihaza sokan Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nün Kızılay şubesi görevlileri, ‘Ödenmiştir’ ibaresiyle karşılaştı. Bunun üzerine Sayısal Loto Daire Başkanı'yla görüşen talihsiz talihli, kendisi gibi 5 mağdurun daha olduğunu öğrendi. Sevim ikramiyesinden olurken, Sayısal Loto Daire Başkanlığı yetkilileri, Afyon'daki bayi hakkında soruşturma başlatıldığını bildirdiler.

Sayısal Loto sahtekarlığının nasıl yapıldığı konusunda iki ihtimal bulunduğunu belirten yetkililer, ‘‘Ya önceden doldurulmuş kuponun fotoğrafı aydıngere aktarılmış. Ya da yine dolu kupon, elektronik tarayıcı (scaner) ile taranarak bilgisayar çıktısı alınmış’’ değerlendirmesini yaptı.

Milli Piyango Genel Müdürü İlham Küsmenoğlu, sahtekarlığı Hürriyet'e doğruladı ve şu açıklamayı yaptı:

‘‘Tespit ettiğimiz bayiler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Şu anda 2 bayi belirledik. Bu sayı artabilir. Tespit ettiğimiz bayilerin sistemlerini iptal ettik. Mağdurlar sahte bilete sahip oldukları için hukuken bir hak iddia edemeyecekler."


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False