GeriGündem Sayısal fotoğraf makinesi seçerken
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sayısal fotoğraf makinesi seçerken

Sayısal fotoğraf makinesi seçerken
refid:4327977 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Sayısal fotoğraf makinesi seçiminde size yol göstermek için son iki sayıdır yer verdiğimiz yazı dizimizi, bu sayıda sıralayacağımız yeni kriter ve ipuçlarıyla noktalıyoruz.

YAZI DİZİSİ -3-

İhtiyacınıza göre seçeceğiniz model esas olarak her ne kadar fotoğraf çekmek için kullanılacak olsa da, değişik durumlarda video çekim imkanı sunması da kuşkusuz sizin için bir avantaj olacaktır. Bu konuda seçim yaparken unutmamanız gereken nokta, video çekim özelliği olan bir sayısal fotoğraf makinesinin asla iyi bir video kameranın yerini tutmayacağı gerçeğidir. Bu nedenle video çekimine yönelik bir alışveriş planlıyorsanız, iyi bir video kameraya yatırım yapmanız daha mantıklı olacaktır. Fotoğraf makinesiyle video çekiminde önemli olan, saniyedeki çekilen kare sayısının (fps/frame per second) rakiplerine göre daha fazla olmasıdır. Aksi takdirde çekiminiz kesik bir şekilde oynayacaktır. Bir de çekim esnasında yakınlaştırma yapabilen bir model tercih etmeniz size avantaj sağlayacaktır. Burada önemli bir diğer nokta da, yakınlaştırma gibi işlemlerde işlemcinin sesinin kayda yansıyıp yansımadığıdır.

BELLEK KAPASİTESİ

Birçok modelde sınırlı da olsa dahili hafıza bulunmaktadır. Ancak makinenizin daha fazla kareyi saklayabilmesi hafıza kartlarına bağlıdır. Sayısal fotoğraf makinenizi alırken bütçenizi zorlayacak önemli kalemlerden biri de hafıza kartları olacaktır. Bu nedenle beraberinde hafıza kartı da veren modelleri tercih etmeniz sizi ekstra masraftan kurtaracaktır. İleride de işinize yaraması açısından 512 MB ve üstü hafıza kartları sizin için avantaj olacaktır. 1 GB’lık tek kart yerine, bozulma riskine karşı 2 adet 512 MB’lık kart almak da daha mantıklıdır. Modelinizin kaç megapiksel olduğu ve video çekim yapıp yapmadığı da bellek büyüklüğü açısından belirleyicidir. Kartın türü, hızı da başka belirleyici kriterlerdir. Bu kriterler, makinenizle birlikte verilmeyen ve sizin ekstra yatırım yapacağınız kartlar için çok daha önem kazanmaktadır.

FLAŞ

Flaş kullanımı, çekimlerde derinliğin kaybolmasına sebebiyet vermesi ve doğal olmayan bir etki yaratması nedeniyle normalde pek tercih edilmese de, yetersiz ışık ortamlarında kurtarıcı olduğu için fotoğraf makinelerinizin vazgeçilmezidir. Flaşın etki mesafesinin yüksekliği, flaş modlarının çeşitliliği (kırmızı göz giderme, dolgu flaş, yavaş senkronlu flaş gibi) uygun modeli seçerken belirleyici olacak önemli kriterlerdir.

PİLLER

Sayısal makinelerin en önemli sorunlarından birisi, yapıları gereği çok fazla enerji harcamalarıdır. Piyasadaki bir çok model, büyüklüğüne göre ya şarj edilebilen kalem pillerle ya da kendilerine ait yine şarj edilebilen pillerle çalışmaktadır. Kendilerine ait piller kapasite olarak daha uzun ömürlüdürler, ancak yedek alınması durumunda pahalı seçeneklerdir. Bunun yanında kalem piller, daha az ömürlü olmalarına rağmen, yedek piliniz olmaması durumunda bile, kolaylıkla temin edebileceğiniz için avantaj taşımaktadırlar. Kalem pillerde seçilmesi gereken güç en az 2300 mAh olmalıdır. Daha az gücü olanlara, fiyatları ne kadar ucuz olsa da para ayırmamanız yararınıza olacaktır.

DİĞER ÖZELLİKLER

Makinenizin tüm bu özelliklere ek olarak size sağlayacağı çekim kolaylığı ve pratiklik de önemlidir. Makinenin hazır çekim modlarına sahip olması ve bunların çeşitliliği; yakın çekim modunun kalitesi ve yakınlaştırma katsayısı; bilgisayara ve televizyona bağlantı olanağı; beraber verilen yazılımların çeşitliliği ve yetenekleri; gerektiğinde manuel ayarlarla cihaza ne kadar müdahale edilebilir olduğu; makineyle beraber verilen aksesuarlar (çanta, taşıma kılıfı vb) seçiminizde size yardımcı olacak diğer önemli özelliklerdir.
False