Savaşa karşı İstanbul buluşması

Güncelleme Tarihi:

Savaşa karşı İstanbul buluşması
Oluşturulma Tarihi: Nisan 02, 2003 13:44

"Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonu" tarafından 6 Nisan Pazar günü Çağlayan Meydanı'nda, "Savaşa Karşı İstanbul Buluşması" mitingi düzenlenecek.

Haberin Devamı

Beyoğlu'ndaki Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında Miting Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Merkez Temsilcisi Ali Cancı, Irak savaşının bugün 13. gününü doldurduğunu hatırlattı.

Irak'taki ''işgal ve katliamın'' derhal durdurulması çağrısında bulunan Cancı, ABD ve İngiliz askerlerinin Irak'ı terketmeleri gerektiğini savundu.

Cancı, ABD mallarını boykot etme kampanyasını desteklediklerini belirterek, tüm halkı da bu kampanyayı desteklemeye çağırdı.

''ABD'nin işlediği insanlık suçuna'' Türkiye'nin de ortak edilmeyeçalışıldığını savunan Cancı, ''Kuzey cephesinin açılması için çabalar yürütülmektedir. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell Türkiye'ye geldi. Powell'ın baskı ve rüşvetlerine karşı çıkıyoruz'' dedi.

Haberin Devamı

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de savaşa karşı sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü belirterek, ''Pazar günkü miting ne ilk, ne de son olacak. Tüm halkımızı mitinge bekliyoruz. Bu savaşın galibi yoktur, ABD ve İngiltere o çölde batacaktır'' dedi.

Hak-İş Bölge Temsilcisi Celal Özdoğan da, savaşın sona erdirilmesiiçin savaş karşıtlarının yapacağı çok işler olduğunu belirterek, ''Hükümete sesimizi duyurmak amacıyla bu mitingi yapıyoruz'' diye konuştu.

Bu arada, toplantının yapıldığı salonun duvarına ''Kuzey cephesine hayır. Powell defol'' yazılı pankart asıldı.

SAVAŞA TEPKİLER

ABD ve İngiltere'nin, Irak'a karşı başlattığı savaşa tepkiler sürüyor. Mersin'de, Temiz Toplum Hareketi, Irak Savaşı'nı protesto eylemi yaptı.

Temiz Toplum Hareketi Başkanı Veli İkiz ve beraberindeki bir grup,Yoğurt Pazarı'nda yaptıkları toplantıda, savaş ve ABD aleyhine sloganlar attı. İkiz, savaş karşıtı herkesi protesto eylemlerine katılmaya ve tepkilerini göstermeye çağırdı.

Geniş güvenlik önlemi altında yapılan eylem, konuşmaların ardından sona erdi.

İnsan Hakları Derneği Mersin Şube Sekreteri Celal Sonuvar da  düzenlediği basın toplantısında, ''ABD'nin insan haklarının evrensel ölçütlerini ayaklar altına aldığını, çıkarları doğrultusunda her türlüimkanlardan yararlanmaya çalıştığını, Türkiye'yi de savaşa sürüklemek amacıyla çaba ve baskılarını artırdığını'' söyledi. 

POWEL'A PROTESTO

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel'ın Türkiye ziyareti, Emeğin Partisi (EMEP) Elazığ İl Örgütü tarafından protesto edildi.

EMEP İl Başkanı Cemal Zülfikar, PTT Meydanı'nda yaptığı açıklamada, Powel'in ''kanlı pazarlıklar için geldiğini'' savundu.

Zülfikar, ziyarette Kuzey Irak konusunun görüşüleceğinin bildirilmesinin, işgal girişiminde Türkiye'yi de suça ortak etmek anlayışından kaynaklandığını iddia etti.

PTT Meydanı'nda toplanan grup, basın açıklamasının ardından, ABD aleyhine slogan attıktan sonra dağıldı.

LOKANTANIN PROTESTOSU

Sivas'ta faaliyet gösteren ünlü Niyazibey İskender Salonu, ABD'nin Irak savaşını protesto etmek amacıyla bu ülkenin ürünlerini boykot ediyor.

Restoran sahibi Nihat Manav, müşterilerinden gelen talep üzerine lokantalarında ABD içeceği olan ''Coca Cola''yı satmama kararı aldıklarını söyledi.

Manav, işyerinin girişine ve lokantanın katlarına, ''ABD'ye boykotiçin Coca Cola'ya hayır'' pankartları astırdı.

HATAY

MHP Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, yazılı açıklamasında,  Türkiye'nin Irak savaşına ilişkin ilgi alanının milli güvenliğini ilgilendiren Kuzey Irak'tan öteye taşmaması gerektiğini kaydetti.

Çirkin, savaşın dünya üzerindeki dengeleri büyük ölçüde değiştireceğini belirterek, Türkiye'nin durumu büyük bir hassasiyetle gözden geçirmesi gerektiğini kaydetti.

TRABZON

Trabzon Savaş Karşıtları Platformu Sözcüsü Sinan Kutay, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, ''ABD ve müttefiklerinin derdinin sadece petrol ve Saddam'ı devirmek değil, Ortadoğu'ya yerleşerek, tüm dünyanın ekonomik kaynaklarına el koymak olduğu'' ileri sürdü.

Kutay, Powell'in Türkiye'yi tam da Irak savaşının ortasında ziyaret etmesinin hiç de hayırlı olmadığını savunarak, ''Bu ziyaretin temel amacı hiç şüphesiz ki Türkiye'nin kuzey cephesinden savaşa katılmanı sağlamak, bunun karşılığında da yapabileceği parasal yardımın pazarlığı olacaktır'' dedi.

ABD'ye Türkiye'nin ve dünyanın geleceğini tehdit altına sokacak hiçbir ödün verilmemesi gerektiğini kaydeden Kutay, Irak halkına destek için ülke genelinde yardım kampanyası düzenlenmesini önerdi.  

ŞANLIURFA

Haberin Devamı
Şanlıurfa Demokrasi Platformu da yaptığı yazılı açıklamada,  Irak'ta sivillerin zarar görmemesi için savaşın durdurulmasını istedi. Açıklamada, şöyle denildi:

''İnsanlık, ABD ve İngiltere'yi affetmeyecektir. Daha fazla can kaybı olmadan ve Ortadoğu'da belirsizlik yaratılmadan savaş biran öncedurdurulmalıdır. Dünyanın bu savaşı durdurmaya çalıştığı sırada ABD Dışişleri Bakanı'nın Türkiye'ye gelerek destek istemesi, kabul edilemez. ABD ve İngiltere, yanlarına yeni suç ortağı aramaktadırlar.''

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!