GeriGündem Savaş'a Di Pietro yetkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Savaş'a Di Pietro yetkisi

Abone Olgoogle-news

Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanvekili Kutlu Savaş, Susurluk Skandalı'nın aydınlatılması için Başbakan Yılmaz tarafından olağanüstü yetkilerle donatıldı.

Başbakan Mesut Yılmaz, Türkiye'yi sarsan Susurluk skandalının, bütün boyutlarıyla ortaya çıkarılması için Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanvekili Kutlu Savaş'a olağanüstü yetkiler verdi. İtalya'da mafyayı çökerten ünlü ‘Temiz Eller' savcısı Di Pietro'nun benzer yetkileriyle donatılan Savaş, Susurluk ile ilgili, ‘‘İhtiyaç duyulan konularda soruşturma' başlatabilecek.

Bir süredir Yılmaz'ın ‘şifahi' talimatıyla araştırmalarını sürdüren Savaş, ‘‘Olayın derinlemesine'' soruşturulması için bir yazıyla Başbakanlık'a başvurdu. Savaş'ın, ihtiyaç duyulan konularda soruşturma yapması için Başbakanlık'tan ‘yetki' istediği yazısı şöyle:

‘‘Kamuoyunda ‘Susurluk kazası' olarak tanınan olayın çeşitli vecheleri yargıya intikal etmiş. Bu olayla ilgili değişik konular, ilgili kuruluşlarca tetkik veya tatkik edilmişti. Mevcut bilgi ve begelere dayanan genel bir değerlendirme için şifahi talimatları alınmıştı. Ön hazırlık yapılmış olup, gerektiğinde ilgili bütün kuruluşlardan ve denetim elemanlarından da faydalanarak değerlendirmelerimizin sürdürülmesi, ihtiyaç duyulan konularda soruşturma yapılması için, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde tefrik edilecek bir mahalde şimdilik Başbakanlık Müfettişleri ile çalışmalara başlanmasını emirlerine saygılarımla arz ederim.''

Muhalefetteyken Susurluk skandalının üzerine giden Başbakan Yılmaz ise Savaş'ın yetki istediği yazısına ‘‘olur'' verdi. Böylece olağanüstü yetkilerle Susurluk skandalını soruşturacak olan Savaş, devletin bütün birimlerinden belge ve bilgi isteyebilecek, devletteki tüm elemanlardan yararlanabilecek ve çalışma mekanı olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nde yer ayrılacak. Ayrıca çalışmaları da Başbakanlık müfettişleri koordine edecek. Savaş, 1987 yılında ünlü MİT raporu krizi patladığında yine Teftiş Kurulu Başkanı olarak bu olayla ilgili soruşturmayı yürütmüştü.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle