Sarıkamış şehitleri için “saygı nöbeti” başladı

Güncelleme Tarihi:

Sarıkamış şehitleri için “saygı nöbeti” başladı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 27, 2014 21:11

Sarıkamış Harekatı'nın 100'üncü yıl etkinlikleri kapsamında Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sarıkamış Meslek Yüksekokulu öğrencileri, şehitler için soğuk havada saygı nöbeti tutmaya başladı.

Haberin Devamı

Kafkas Üniversitesine bağlı Sarıkamış Meslek Yüksekokulunda eğitim gören 250 öğrenci, “Gençlik, Sarıkamış Şehitleri için Nöbette” adlı etkinlikte bir araya geldi.Kars yolundaki Sarıkamış Allahu Ekber Şehitleri Anıtı'na yürüyen gruptan asker kıyafeti giyen 20 öğrenci, saygı duruşunda bulunulup ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından nöbet tutmaya başladı.

Öğrenciler, hava sıcaklığının sıfırın altında 16 derece olarak ölçüldüğü kentte şehitler için sabaha kadar nöbet tutacak.

Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Murat Kılıçbey, muhabirine yaptığı açıklamada, Sarıkamış Harekatı'na katılan askerlerin en fazla zayiat verdiği, şehit olduğu 26 Aralık gecesi böyle bir etkinlik yapmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Öğrencilerle sabaha kadar şehitlerin ruhuna uygun şekilde nöbet tutacaklarını ifade eden Kılıçbey, şunları kaydetti:

“Tabii bu bir geceyle anlatılacak durum değil ancak bir gece de olsa biz Sarıkamış ruhunu yaymaya çalışıyoruz. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza çağrıda bulunmak istiyoruz. Tarihçi Doç. Dr. Tuncay Öğün hocamla paylaştığımız bir konuyu aktarmak istiyorum. Sarıkamış harekatında 29. Tümene bağlı 87. Alayımızın tamamen şehit düşmesi sebebiyle sancak Rus kuvvetlerinin eline geçmiştir. Bu da Moskova'daki Kızıl Meydan'da bulunan Vatanseverlik Müzesi'nde sergilenmektedir. Biz bu sancağımızın Kafkas Üniversitesine teslim edilmesini istiyoruz.”

Nöbet tutan öğrencilerden Gökhan Göydaş da askerlerin geçmişte yaptığı fedakarlık sayesinde bu toprakların üzerinde yaşam bulduklarını bildirerek, “Şehitlerimizin anısına, onların yaşadıklarını hissetmek için sabaha kadar nöbet tutacağız” dedi.

Gün ışıyıncaya kadar nöbet tutacak öğrenciler, yaktıkları ateşin başında soğuktan korunmaya çalışıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!